یکشنبه, 24 تیر 1397 - 17:42

محسنی اژه ای از تقاضای بانک مرکزی برای آزادی برخی بازداشتی های بازار سکه و ارز خبر داد / معرفی خریداران 2 تن سکه

فرصت امروز: تازه ترین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه بیش از نشست های قبلی، رنگ اقتصادی داشت و در این میان، موضوع تخلفات ارز، سکه و واردات برخی کالاها از جمله تلفن همراه و خودرو در صدر صحبت های محسنی اژه ای قرار داشت.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای دیروز در یکصد و بیست و هشتمین نشست سخنگوی قوه قضاییه از تعیین شعب ویژه برخورد با تخلفات سکه، ارز و خودرو خبر داد و گفت: رئیس قوه قضاییه به دادستان تهران دستور داد تا چند شعبه ویژه با بازپرس های ویژه برای ارز، سکه و . . . اختصاص داده شود، همچنین به رئیس کل دادگستری دستور دادند به محض آمادگی در دادسرا بدون فوت وقت قضات شجاع، مطمئن و آشنا به مسائل ارزی و ثبت سفارش و در صورت لزوم توجیه مضاعف به کار گرفته شوند تا به موارد با سرعت و خارج از نوبت رسیدگی کنند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: دادسرای تهران در مورد ارز، سکه، خودرو ورود کرده و بازپرس ویژه اختصاص داده و پرونده خاص تشکیل داده است. همچنین قرار شده دادستان نظارت بیشتری داشته باشند و در این زمینه کمک کنند. از ادارات مختلف مانند وزارت دارایی، بانک مرکزی و سایر دستگاه هایی که در این موارد نقش دارند خواسته شده است که هرچه سریع تر با موضوعات مشخص در جمع آوری اطلاعات کمک کنند، نیروی انتظامی هم در کنار ضابطین مشغول هستند، امیدواریم به زودی برخی پرونده ها برای صدور حکم و به دادگاه ارسال شوند.

به گزارش ایسنا، محسنی اژه ای درخصوص وارد کردن ماشین های لوکس به صورت غیرقانونی گفت: اولین نهاد سازمان بازرسی بود که وارد شد و در گزارش اول آن را گفت و در گزارش دوم آن را تکمیل کرد و ابتدا برخی مسئولین منکر بودند و بعد از ورود رئیس جمهور مشخص شد و امروز دولت از ناحیه مسئولان دولتی و غیردولتی در زمینه خودروهای لوکس و خسارت هایی که به بار آمده به آن اذعان کرده و در گزارش دولت منتشر شد و ما منتظریم. تا این لحظه از ناحیه وزارت صنعت و سایر دستگاه ها چیزی به قوه منعکس نشده است.

محسنی اژه ای یادآور شد: دولت اذعان دارد که از ناحیه برخی مسئولان دولتی و غیردولتی در زمینه واردکردن غیرقانونی خودروهای لوکس، تخلف صورت گرفته است.

درباره تلفن همراه، افرادی بازداشت و برخی شرکت ها پلمب شدند

وی افزود: درخصوص تلفن های همراه نیز اقدام شده و افرادی احضار و افرادی بازداشت هستند و برخی شرکت ها پلمب شدند و اسناد و مدارک به دست آمده نشانگر چند تخلف بزرگ است.

محسنی اژه ای با بیان اینکه درخصوص ارز و سکه دو الی سه مشکل دیگر هم داریم، گفت: یک موضوع این است که از طرف بانک مرکزی یا وزارت صنعت یا دستگاه مربوطه دیگر، به برخی کالاهای غیرضرور این ارز تخصیص داده شده است. در این شرایط که باید از ذخیره ارزی صیانت کنیم، باید مراقب باشیم که افرادی که ثبت سفارش می کنند، چه کالاهایی را می خواهند وارد کنند.

2 شرکت بیش از ۲۰ میلیون یورو برای واردات کاغذ روزنامه گرفته اند

وی ادامه داد: در رابطه با بحث سکه و ارز کسانی که ثبت سفارش کردند، نسبت به ثبت سفارش خود، ارزی دریافت کردند، اما درخصوص موضوع ثبت سفارش خود هیچ گونه سابقه فعالیت نداشتند. مثل دو شرکت که دو برادر هستند، ۲۰ و چند میلیون یورو را برای واردکردن کاغذ روزنامه گرفتند در حالی که ربطی به آنها نداشته و اصلا موضوع فعالیت شان نبوده است.

یک موضوع مهم تر این است که این مسئله را در سال ۹۱ و ۹۲ داشتیم و همین الان اتفاق افتاده که چگونگی آن قابل تحقیق است. افرادی در بازار که نه صراف هستند و نه کارشان این است، در خرید و فروش عمده ارز دخالت داشتند و به صورت بسیار گسترده و عمده سکه خرید و فروش می کردند. برخی از اینها براساس تحقیقات میدانی که اواخر سال گذشته شروع شد، به افرادی برخوردند که دیدند اینها در بازار صرافی ندارند، اما مبالغ سنگینی را در طول شبانه روز و هفته خرید و فروش می کنند و در ورود و خروج ارز و سکه نقش دارند. برخی از اینها با حکم قضایی و توسط نیروی انتظامی دستگیر شدند.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: برخی از اینها ادعا می کنند با هماهنگی بانک مرکزی و برای کنترل بازار ارزها را خرید و فروش می کردند یا وارد یا خارج می کردند. اینکه این مسئله چقدر مورد تایید است هنوز معلوم نیست؟

وی گفت: متاسفانه در سال های ۹۱ و ۹۲ هم افرادی دستگیر شدند. از جمله کسی که در همین موضوع هم دستگیر شده و نیروی انتظامی گفته دو تن سکه داشته است. این فرد حمید مظلومین و پسرش محمدرضا مظلومین نام دارد که آن موقع هم دستگیر شدند و حکم گرفتند و رسما بانک مرکزی به دادسرا و دادگاه گفتند اینها با نظر و هماهنگی ما بوده است و ما این دلارها را در اختیارشان قرار دادیم. با آن توضیحی که آن زمان نماینده مرکزی و حراست دادند، دادگاه اعلام کرد که جرمی از این بابت مرتکب نشدند.

سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: یکی از بحث ها این است که این مسئله مورد تایید بانک مرکزی هست یا خیر. در ارتباط با یکی از افرادی که تا روز دستگیری به گفته خودش ۳۶ مورد هر دفعه بین ۴ تا ۷ میلیون دلار گرفته، یکی از افراد بانک مرکزی گفته که این امر با هماهنگی ما بوده است. از این فرد دو تن سکه گرفته نشده اما اسناد و مدارکی که به دست آمده مشخص شده، این فرد و پسرش بیش از دو تن خرید و فروش کرده اند.

وی تاکید کرد: در این پرونده پدر بازداشت و پسر آزاد است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی