یکشنبه, 10 تیر 1397 - 16:21

تولید محصولات رنو در ایران ادامه دارد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت تولید محصولات بی ۹۰، ال ۹۰ و استپ وی که در حال حاضر با کمبود قطعه مواجه هستند با وجود هارمونی کاهشی، ادامه خواهد داشت، اما برای برخی از محصولات پسابرجامی به دنبال جایگزین هستیم.

محسن صالحی نیا در گفت وگو با «عصر خودرو»، در پاسخ به سرنوشت تولید محصولات پسابرجامی اظهار کرد: با خروج احتمالی پژو از ایران برای تولید محصولاتی همچون 301 و 208 که قرار بود بر اساس قرارداد مشترک وارد خط تولید خودروسازان شود، جایگزین تعریف شده و محصولاتی وارد خط تولید می شوند که قابلیت تولید داشته باشند.

وی افزود: از آنجا که این محصولات در قالب محصولات ایران خودرو عرضه می شود با قطعی شدن فرض محال خروج پژو از ایران، خط تولید محصولات تعریف شده متوقف نمی شود، بلکه یک فعالیت تولیدی دیگر با مدل و برند دیگری ایجاد خواهد شد.

معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه درباره مشکلات موجود بر سر تأمین قطعات رنو نیز گفت: هم اکنون محصولات رنو شامل دو بخش است؛ تولید روتین محصولاتی همچون بی 90، ال 90 و استپ وی که با توجه به داخلی سازی بیش از 54 درصدی قطعات این خودروها امکان تأمین برخی قطعات از سایر منابع و جایگزین کردن آنها وجود دارد، اما در عین حال احتمال افت تولید در دوره ای از زمان نیز هست، همانگونه که در تولید 206 نیز شاهد افت تولید در زمان تحریم ها بودیم که به طور قطع پس از مدتی روی ریل تولید قرار خواهد گرفت.

صالحی نیا بخش دوم محصولات رنو را شامل جوینت ونچر رنو و ایدرو اعلام و تصریح کرد: با توجه به آورده نقدی رنو به ایران در شرایط فعلی بر اساس قرارداد، این شرکت فرانسوی خواستار زمان بیشتر برای بررسی اوضاع شده است، اما آنچه مسلم است آنها علاقه مند به فعالیت در ایران و همکاری با صنعت خودروی ایران هستند، به طوری که مدیرعامل پژو در سفر به ایران گفت به آمریکا اعلام کردیم که با این اقدام نه تنها صنعت خودروی ایران را تحریم می کنید، بلکه ما را هم تحریم کردید زیرا فرانسوی ها آورده نقدی به ایران داشتند.

وی اظهار کرد: از مجموع 700 میلیون یورو قرارداد پژو و سیتروئن با ایران خودرو و سایپا، پژو 67 میلیون یورو به ایران خودرو و سیتروئن 133 میلیون یورو به سایپا تزریق کرده که در مجموع 200 میلیون یورو سرمایه وارد ایران شده است، از این رو آنها نیز به دنبال مسیرهایی هستند که مانع از ضرر و زیان خود شوند. این شرکت ها در حال حاضر زیان دیده هستند و با وجود تمایل به ورود به بازار ایران شاهد محدودیت هایی به دلیل شرایط بین المللی هستند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص حمایت اروپا از برجام و اثر آن بر پایبندی فرانسوی ها به تعهدات خود در صنعت خودروی ایران نیز تصریح کرد: بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا باید به صورت همه جانبه مورد بررسی قرار گیرد و مشخص شود این بسته چگونه می تواند تضمین کننده آینده فعالیت شرکت هایی باشد که در نظام اقتصاد بین المللی در حال فعالیت هستند، در عین حال نیز مشخص شود مسیر فعالیت، با این بسته ها به چه سرانجامی می رسد، این در حالی است که هم اکنون در تردید هستیم که روش آتی کار به کجا خواهد رسید. اما آنچه قطعیت دارد این است که تولید روتین در حال انجام بوده اما برای سرمایه گذاری های جدید باید همچنان در انتطار باقی بمانیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی