یکشنبه, 03 تیر 1397 - 22:15

اروپا بنگاه های کوچک و متوسط را به ایران معرفی می کند / سخنرانی داغ ظریف در اتاق ایران

فرصت امروز: سی و هفتمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران دیروز با حضور محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه برگزار شد و فعالان اقتصادی در این نشست، مشکلات و نگرانی های خود از آینده اقتصاد ایران را با او در میان گذاشتند. هرچند به اعتقاد ظریف، آنچه امروز بیش از هر چیز دیگری در کشور اهمیت دارد، حفظ انسجام داخلی است. او در سی و هفتمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران از ایجاد هسته ای از شرکت های کوچک و متوسط اروپایی که قادر به همکاری با طرف های ایرانی هستند خبر داد و گفت: این مهم به همت اتحادیه اروپا ایجاد می شود و باید در مقابل هسته ای از شرکت های ایرانی که می توانند با شرکت های اروپایی همکاری کنند نیز شکل بگیرد و این کار باید به همت پارلمان بخش خصوصی کشور انجام شود.

ظریف در واکنش به نگرانی های فعالان بخش خصوصی درباره وضعیت بحرانی اقتصاد ایران، بسته شدن راه تنفسی بنگاه های تولیدی، افزایش شدید نرخ ارز و قطع روابط اقتصادی شرکت های بزرگ اروپایی و آسیایی با ایران، خواستار پایان دادن به پیش بینی های «خودتحقق پذیر» شد و تأکید کرد: آنچه امروز توسط فعالان اقتصادی پیش بینی شود، فقط یک فکر نیست، بلکه می تواند به راحتی عملیاتی شود.

وی با اشاره به اینکه برخی از دلواپسان، قدرت کشورها را تنها به قدرت نظامی هر کشوری محدود می کنند، گفت: درست است که قدرت نظامی مهم است اما زمانی که تعداد قایق ها، تعداد توپ های مستقر در این قایق ها و برد آن توپ ها اهمیت داشت مربوط به قرن 18 میلادی می شود و از قرن بیستم، قدرت اقتصادی عامل پیشرفت و عقب ماندگی کشورها شد.

ظریف ادامه داد: امروز از قدرت اقتصادی هم فراتر رفته ایم و آنچه حرف اول را می زند، نفوذ کلام است.

مسائل بانکی ربطی به برجام ندارد

به گزارش اتاق ایران، وزیر امور خارجه به عنصر «بدنامی» که در دوران تحریم گذشته گریبان گیر ایران بود، اشاره کرد و افزود: در آن ایام هر شرکت خارجی که قصد همکاری با ایران داشت باید هزینه بدنامی را هم می پرداخت، اما در وضعیت کنونی این هزینه را شرکت هایی باید بپردازند که قصد همکاری با آمریکا را دارند. شاید در کوتاه مدت این موضوع چندان حائز اهمیت نباشد اما در طولانی مدت به نفع ما خواهد بود.

وی رو به آنهایی که باور دارند با خروج آمریکا از برجام باید منتظر شکست برجام باشیم، تصریح کرد: این فکر به طور کامل اشتباه است؛ در طول همه این سال ها، آمریکا بارها از توافقات و معاهدات مختلف خارج شد، آیا این اقدام به معنای اشتباه بودن آن معاهدات بود؟ واضح است که نه. پس امروز نباید امید را از دست داد و با دست خود برجام را به مرحله شکست برسانیم.

ظریف یادآور شد: اگر خود ما از آینده اقتصاد ایران ناامید شویم دیگر هیچ امیدی به اقتصادهای دیگر نیست که بخواهند با اقتصاد ایران همکاری کنند. فراموش نکنیم که این بار اتحادیه اروپا پشت ماست و از تحریم های اروپا که حتی در دوران گذشته سخت تر از تحریم های آمریکا بود، خبری نیست.

وزیر امور خارجه از اقدامات تحریک آمیز برخی نسبت به خروج آمریکا از برجام انتقاد کرد و گفت: این عده فراموش کرده اند که در گذشته مدام می گفتند برجام هیچ چیز برای ما نداشته است.

وی هدف آمریکا از این تحریم ها را خروج ایران از برجام دانست و تصریح کرد: این طور نیست که ایران به هر قیمت در برجام بماند اما لازم است تا آنجا که می توانیم از مواضع خود دفاع کنیم. در حال حاضر همه کشورها به غیر از آمریکا، سه کشور حوزه خلیج فارس و رژیم صهیونیستی، حامی حفظ برجام هستند. حتی کانادا نیز از این موضوع حمایت می کند.

ظریف همچنین از پیشنهاد بخش خصوصی در مورد همکاری با شرکت های کوچک و متوسط اروپایی نیز استقبال کرد و گفت: موتور محرک اقتصاد، بنگاه های کوچک و متوسط هستند. این شرکت ها حتی می توانند جایگزین شرکت های بزرگ خارجی شوند. در این برهه، اروپا اعلام کرده هسته ای تشکیل خواهد داد و در آن تمام بنگاه های کوچک و متوسطی که می توانند با ایران کار کنند را معرفی می کند. این کار باید از طرف ایران هم انجام شود.

وی ایجاد چنین هسته ای را وظیفه اتاق عنوان کرد و افزود: اتاق می تواند با در اختیار داشتن اطلاعات لازم، چنین بانک اطلاعاتی را تهیه کند و به جای اینکه مصرف کننده باشد، به صورت فعال واحدهای متناظر خود را در اروپا شناسایی کرده و با آنها وارد کار شود.

وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد: ایران باید از تمام امکانات به وجود آمده بهره ببرد.

به اعتقاد این مقام مسئول، امروز دنیا برای اینکه پشت ایران باشد دلیل دارد و می تواند از آمریکا به دلیل اینکه نظم لیبرال بین المللی را برهم زده است، انتقاد کند. اروپا 70 سال است روی این نظم سرمایه گذاری کرده و نمی خواهد منافعش به خطر بیفتد.

ظریف در ادامه به مسائل بانکی اشاره کرد و مشکل اصلی بانک های ایران را نبود شفافیت و امکانات داخلی دانست. به گفته او، این مشکلات بانکی ربطی به برجام ندارد و نمی تواند از طریق برجام حل شود، اما راه حل های خوبی برای حل آن وجود دارد که با همکاری مسئولان ذی ربط در حال پیگیری آنها هستیم.

بازار نباید نگران FATF باشد

FATF موضوع دیگری بود که وزیر امور خارجه در مورد آن صحبت کرد و گفت: بازار نباید نگران FATF باشد چراکه مسئله پولشویی و تأمین مالی تروریسم که در قالب FATF مطرح می شود را نیز حل خواهیم کرد.

او ضمن تأکید بر جایگاه بخش خصوصی در اقتصاد و لزوم حضور و مشارکت آنها در مذاکرات، تصریح کرد: بخش خصوصی باید به ما بگوید که برای بهبود شرایط اقتصادی بهتر است با کدام کشورها وارد مذاکره شویم.

ظریف همچنین گفت: امروز ایران از سوی دشمنان هدف قرار گرفته است. کسانی که مخالف روحانی هستند خیال نکنند اگر دولت روحانی نباشد، آنها موفق شده اند یا اگر نظام جمهوری اسلامی رفت آنها بر سرکار می آیند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی