شنبه, 02 تیر 1397 - 16:18

رتبه ایران در تولید علمی از 34 به 16 ارتقا یافته است

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، روز پنجشنبه در دومین همایش همکاری های بین المللی اقتصادی و فناوری ایران و اروپا در بروکسل گفت، در خلال دهه های 2005 و 2016 رتبه جهانی ایران در تولید علمی به طرز چشمگیری رشد کرده و از رده 34 به 16 ارتقا یافته است.

«سورنا ستاری» در این همایش که از 31 خرداد تا اول تیرماه سال جاری با موضوع همکاری های اقتصادی و فناوری، به همت موسسه مطالعاتی «رَوَند» و با همکاری وزارت امور خارجه و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بروکسل پایتخت بلژیک برگزار می شود، تصریح کرد: ایران در تولید علم رتبه اول آسیای غربی را دارد، به طوری که تعداد دانشجویان ما از 2 میلیون و 400هزار نفر به 4میلیون و 800 هزار نفر افزایش یافته است.

وی افزود: این مسئله، ایران را از لحاظ تعداد مهندسان دانش آموخته در رده پنج کشور برتر قرار داده است. همچنین مشارکت ایران در توسعه فناوری های پیشرفته زیستی (بیو)، نانو، انرژی تجدیدپذیر، علوم شناختی و سلول بنیادین نیز رشد بی نظیری داشته است.

وی با بیان اینکه ایران علاوه بر پیشرفت های چشمگیر در علوم و فناوری، اکنون در حال گذار به سمت نوآوری و دانش مبتنی بر اقتصاد است، گفت: ایران جمعیت بسیاری دارد که عمدتا تحصیلکرده اند و پتانسیل کارآفرینی بسیاری دارند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نفوذ اینترنت و گوشی های هوشمند در ایران را بسیار بالا دانست و اظهار داشت: 33 میلیون نفر (بین 20 و 40 ساله) از این فناوری ها استفاده می کنند. نفوذ گوشی هوشمند در هر 100 نفر، 130 عدد است. 47 میلیون کاربر اینترنت در ایران وجود دارند. آنها تقریبا نیمی از کل کاربران اینترنت در خاورمیانه را تشکیل می دهند. چنین احتمالاتی این اطمینان را می دهند که کشور ما در میان مکان های بالقوه برای گسترش و رونق استارتاپ، قرار دارد.

ستاری افزود، با تمرکز بر صحنه استارتاپ در ایران، اصلاحاتی در سیستم نوآوری انجام شد، به طوری که مدل اکوسیستم تجاری و استارتاپ های جدید، شکل گرفته ؛ امور مالی و سرمایه گذاری در اقتصاد مبتنی بر دانش، تسهیل و فرار مغزها معکوس شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی