سه شنبه, 29 خرداد 1397 - 16:01

«فرصت امروز» از بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی گزارش می دهد / طرح جامع اصلاح نظام بانکی اجرا می شود

فرصت امروز: بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی با موضوع اصلاحات ساختاری برای ثبات مالی دیروز در مرکز همایش های صداوسیما آغاز به کار کرد و امروز نیز به کار خود پایان می دهد. در روز نخست این همایش دو روزه، علی دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور و پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی سخنرانی کردند.

همچنین چند پنل تخصصی در روز نخست همایش با موضوع «ساختار مالی دولت و ثبات پولی و مالی»، «اصلاح ساختار نظام بانکی؛ پیشرفت ها و چالش ها» و «پایدارسازی تورم پایین برای حفظ ثبات مالی» برگزار شد و در روز دوم همایش نیز، موضوع این پنل های تخصصی به «ساختار سیاست گذاری پولی»، «نظارت بانکی و ثبات مالی» و «بازار سرمایه، بیمه و صندوق های بازنشستگی» اختصاص دارد.

معرفی چهره های ماندگار بانکی نیز ازجمله برنامه های نخستین روز همایش بود و «سیاوش نقشینه» و «محمدرضا فاطمی» به عنوان منتخبین چهره های ماندگار بانکی در بیست وهشتمین همایش سیاست های پولی و ارزی معرفی شدند. نقشینه صاحب نظر در امور پولی و بانکی است و به عنوان مدیرعامل بانک تجاری ایران و اروپا از سال ۱۳۸۰ تا به امروز و عضویت در سمت های مدیریتی در بانک ملی از ۱۳۴۳ تا ۱۳۷۹ را در کارنامه کاری خود دارد. همچنین محمدرضا فاطمی در کارنامه کاری خود علاوه بر صاحب نظر پولی و بانکی به عنوان مدیرعامل و عضو هیأت مدیره بانک بین المللی سپه در انگلستان از سال ۱۳۸۱ تا به امروز و مدیرعامل و رئیس سازمان حسابرسی کل کشور از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۱ فعالیت داشته است.

همچنین رونمایی از کتاب «بانکداری مرکزی، ثبات پولی و مالی، نظریه و عمل» به قلم «تاماراک موئنجاک» و ترجمه مشترک احمد عزیزی و فاطمه نوربخش نیز از دیگر برنامه های همایش بود.

گزارش «فرصت امروز» از نخستین روز بیست و هشتمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی را در ادامه می خوانید.

اوراق سکه چه تأثیری روی ثبات بازار دارد؟

رئیس کل بانک مرکزی در بیست و هشتمین همایش سیاست های پولی و ارزی گفت: معامله پذیری اوراق گواهی پیش خرید سکه به دلیل ابزارسازی در بازار طلا و همچنین هموارسازی عرضه سکه، به تعمیق بازار طلا و نیز تقویت ثبات در این بازار منجر خواهد شد.

ولی الله سیف ادامه داد: برخلاف روند مثبت شکل گرفته در حوزه های مختلف اقتصادی کشور، بازار ارز در اواخر سال گذشته و نیز ابتدای سال جاری با تلاطماتی مواجه شد. بررسی های صورت گرفته نشان می دهد ریشه نوسانات ارزی را باید عمدتا در انتظارات شکل گرفته در خصوص آینده روابط مالی و اقتصادی بین المللی کشور جست وجو کرد.

رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد: در پاسخ به شرایط حاصله و در راستای مدیریت انتظارات و حذف فعالیت های سفته بازانه، دولت و بانک مرکزی تمهیدات مناسبی را اتخاذ کردند که مهم ترین آنها رویکرد جدید به بازار ارز با هدف مدیریت تقاضای ارز و پاسخ گویی به متقاضیان واقعی (واردکنندگان) است.

رئیس شورای پول و اعتبار، الزامی شدن ثبت سفارش برای کلیه واردات، اصلاح مقررات ارز تخصیصی بابت خرید خدمات از خارج، طراحی و راه اندازی سامانه «نظام یکپارچه معاملات ارزی» (نیما)، تدوین مقررات مربوط به چگونگی برگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به چرخه اقتصاد و بازنگری مقررات فعالیت صرافی ها را بخشی از اقدامات بانک مرکزی در رویکرد جدید دانست و تصریح کرد: در حال حاضر با راه اندازی سامانه نیما، ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در اختیار واردکنندگان رسمی قرار می گیرد که این امر به نوبه خود بستر مناسبی را برای پاسخ گویی به نیاز واقعی ارز و مقابله با قاچاق فراهم کرده است. براین اساس سامانه نیما ضمن حذف واسطه ها بین صادرکنندگان و واردکنندگان، از خروج بدون بازگشت سرمایه های کلان و تأمین مالی قاچاق کالا به کشور جلوگیری می کند.

به گفته سیف، در حال حاضر و با توجه به وجود ذخایر ارزی قابل اعتماد و همچنین تراز مثبت تجاری هیچ گونه نگرانی از بابت تأمین ارز برای نیازهای واقعی وجود ندارد و با استفاده از سازوکار فعلی قادر خواهیم بود در هر شرایطی منابع ارزی را به نیازهای دارای اولویت به شکل بهینه تخصیص دهیم. البته در صورت افزایش محدودیت ها، ارز برای ورود کالاهایی که اولویت ندارند، اختصاص نخواهد یافت. در این راستا هماهنگی و سازگاری میان سیاست های ارزی و تجاری پیش شرط اساسی توفیق سیاست های اخیر در حوزه بازار ارز خواهد بود.

تصمیم بانک مرکزی برای ثبات بخشی به بازار طلا

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به این که بانک مرکزی با هدف ثبات بخشی به بازار طلا و ارز، اواخر سال 1396 نسبت به اجرای طرح پیش فروش سکه در سه مرحله مختلف اقدام کرد، گفت: طی مراحل مختلف در مجموع 7.6 میلیون قطعه سکه طلا در سررسیدهای مختلف زمانی پیش فروش شد.

سیف با تشریح اقدام بانک مرکزی در بازارسازی اوراق گواهی پیش خرید سکه در بورس اوراق بهادار گفت: این اقدام گام مهم دیگری در راستای اثربخشی بیشتر طرح پیش فروش سکه در ایجاد ثبات در بازار طلا و ارز به شمار می رود. معامله پذیری اوراق گواهی پیش خرید سکه به دلیل ابزارسازی در بازار طلا و همچنین هموارسازی عرضه سکه، به تعمیق بازار طلا و نیز تقویت ثبات در این بازار منجر خواهد شد. علاوه بر این، نقدپذیری اوراق گواهی پیش خرید سکه و نیز قابلیت نگهداری سکه خریداری شده به صورت اوراق بهادار و حذف مخاطرات امنیتی نگهداری سکه طلا به صورت فیزیکی، مزایای قابل توجهی را برای هموطنان عزیز به همراه خواهد داشت.

سیف افزود: در شرایط کنونی پس از عهدشکنی و خروج یک جانبه آمریکا از برجام، اجرای قراردادها و توافقات مالی به پایبندی و ارائه تضمین توسط دیگر طرف های برجام بستگی دارد. در این راستا، بانک مرکزی سعی می کند با همکاری طرف های باقی مانده در برجام، زمینه اجرای برنامه های تدوین شده در زمینه های مالی و بانکی را فراهم آورد. بنابراین باید توجه داشت که بهره مندی از مزایای گشایش های ایجاد شده، علاوه بر توسعه همکاری های بین المللی، مستلزم بازنگری در ترتیبات اقتصادی داخلی، اجرای اصلاحات ساختاری و نیازمند انطباق فعالیت شبکه بانکی کشور با استانداردهای بین المللی است.

اجرای طرح جامع اصلاح نظام بانکی

رئیس کل بانک مرکزی با توضیح این که در پنج سال گذشته مقدمات اجرای اصلاحات ساختاری در نظام بانکی فراهم و پیشرفت هایی نیز در این زمینه حاصل شد، گفت: به عنوان نمونه، در طرح جامع اصلاح نظام بانکی با همکاری سایر دستگاه های مرتبط، اصلاح ترازنامه نهادهای مالی، بهبود نسبت های نظارتی، تقویت جریان نقد بانک ها، رفع انجماد دارایی و کمک به افزایش سرمایه بانک ها پیگیری شد. همچنین اقدامات مؤثری در راستای ساماندهی و انتظام بخشی فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز که سهمی در حدود 25 درصد کل سپرده های شبکه بانکی را در اختیار داشتند و منشأ ایجاد مخاطرات و آسیب های جدی در بازار پول و ثبات اقتصادی کشور شده بودند، صورت پذیرفت، به طوری که در حال حاضر مؤسسه اعتباری غیرمجاز فعالی در کشور وجود ندارد.

سیف افزود: از آنجا که رشد نقدینگی در سال های گذشته عمدتا از رشد پایه پولی نشأت گرفته و بدهی بانک ها به بانک مرکزی مهم ترین عامل رشد پایه پولی طی سال های گذشته بوده، بنابراین حل مشکلات ساختاری بانک ها در قالب اجرای برنامه اصلاح نظام بانکی راهکاری اصولی، جهت ساماندهی و انتظام بخشی بدهی بانک ها به بانک مرکزی و نیز متناسب کردن نرخ سود اسمی با نرخ تورم تک رقمی و پایدار است.

رئیس کل بانک مرکزی یکی از حوزه های معطل مانده را که سرعت اصلاحات نظام بانکی را کُند کرده به روزرسانی قوانین و مقررات بانکی کشور دانست و گفت: در این حوزه نیاز است ظرفیت های نظارتی بانک مرکزی متناسب با پیشرفت های دیگر در بخش مالی توسعه یابد تا خطر بی ثباتی مالی در بلندمدت کاهش یابد. بنابراین، لازم است دستگاه های اجرایی کشور ضمن همکاری با بانک مرکزی، مشارکت بیشتری در اجرای اصلاحات نظام بانکی که تضمین کننده ثبات و رفاه اقتصادی است، داشته باشند. تدبیر اخیر در ایجاد شورای عالی هماهنگی اقتصادی که با هدف هم سو ساختن فعالیت های قوای سه گانه تشکیل شده است، می تواند با ایجاد هماهنگی میان کلیه ارکان حاکمیت، انجام اصلاحات ساختاری را تسریع کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی