سه شنبه, 29 خرداد 1397 - 13:11

گوگل ۵۵۰ میلیون دلار در فروشگاه اینترنتی JD سرمایه گذاری می کند

گوگل در ادامه ی برنامه های سرمایه گذاری در صنعت تجارت الکترونیک، ۵۵۰ میلیون دلار در یکی از غول های چینی این حوزه یعنی وبسایت JD سرمایه گذاری می کند.

به گزارش زومیت گوگل تصمیم دارد تا حضوری جدی تر در بازار بزرگ شرق آسیا و خصوصا چین داشته باشد. غول جستجوی جهان با این برنامه هم اعتبار خود را در این منطقه از جهان افزایش خواهد داد و هم این که رقبایی همچون آمازون را با چالش های جدی روبرو خواهد کرد. یکی از برنامه های گوگل برای حضور جدی تر در این بازار، فعالیت در تجارت الکترونیک یا فروشگاه های آنلاین است. شرکت آمریکایی در قدمی بزرگ برای این منظور، خبر از سرمایه گذاری ۵۵۰ میلیون دلاری درفروشگاه اینترنتی JD.com را منتشر کرده است. این سرمایه گذاری توسط واحد عملیاتی گوگل انجام شده و بخش های سرمایه گذاری هولدینگ آلفابت نقشی در آن نخواهند داشت.

دو شرکت حاضر در این توافق، این اقدام را قدمی اولیه برای همکاری طولانی مدت با یکدیگر عنوان کرده اند. در برنامه های آتی، محصولات فروشگاه اینترنتی JD در بخش جستجوی محصولات گوگل تبلیغ خواهند شد. این برنامه به جی دی کمک می کند که پایگاه مستحکم تری در میان مشتریان چینی و جنوب شرق آسیا داشته و همچنین، به مرور حضور خود را در بازارهای آمریکا و اروپا تثبیت کند.

مدیران گوگل در پی این خبر اعلام کرده اند که این توافق به معنای هیچ گونه فعالیت دیگر گوگل در چین نخواهد بود. به بیان دیگر آنها به قوانین منع فعالیت در چین احترام گذاشته اند. لازم به ذکر است اکثر خدمات اصلی گوگل به خاطر سر باز زدن از سانسور نتایج جستجو در چین، در این کشور مسدود شده اند.

از دیگر سرمایه گذاران اصلی در فروشگاه اینترنتی جی دی می توان به هولدینگ عظیم Tencent، غول شبکه های اجتماعی چین، سلطان تجارت الکترونیک این کشور یعنی هولدینگ علی بابا و والمارت اشاره کرد.

این نوع از خبرها نشان می دهد که گوگل در حال افزایش نفوذ و سرمایه گذاری در سرتاسر آسیا است. منطقه ای که جمعیت طبقه ی متوسط آن در حال رشد بوده و کمبود زیرساخت های مالی و تجاری در آن، این قاره را به زمین نبردی برای غول های اینترنتی آمریکایی و چینی تبدیل کرده است. اهالی مانتین ویو به تازگی در شرکت تاکسی اینترنتی Go-Jek در اندونزی سرمایه گذاری کرده و علاوه بر آن، منابع آگاه از تمایل این شرکت برای سرمایه گذاری در غول تجارت الکترونیک هند یعنی فلیپ کارت خبر می دهند. البته مدیران گوگل از صحبت در مورد خبر آخر خودداری کرده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی