دوشنبه, 28 خرداد 1397 - 17:41

وزارت صمت، هک شدن سایت ثبت سفارش را تکذیب کرد / پیگیری تخلف در واردات ۶۴۰۰ خودرو

فرصت امروز: این روزها فضای اقتصادی کشور در حوزه خودرو تحت الشعاع خروج شرکتهای خودروساز از ایران بواسطه بازگشت تحریم های امریکا قرار دارد و در تازه ترین اتفاق، پس از آنکه شرکت پژو اعلام کرد که از ایران خارج می شود، حالا شرکت رنو اعلام کرده که تحت تدابیری خاص در بازار خودروی ایران باقی می ماند. اما این تنها خبر این روزها در حوزه خودرو نبود و روز گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شدن سایت ثبت سفارش این وزارتخانه را تکذیب کرد و ضمن تایید تخلف در ورود ۶۴۸۱ خودرو به گمرکات کشور، از پیگیری برای برخورد قانونی با متخلفان خبر داد.

درپی اظهارات ناصر سراج رییس سازمان بازرسی درباره اینکه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت هک شده و حدود 5 هزار خودروی مدل بالا وارد کشور شده است، وزارت صنعت، معدن و تجارت در اطلاعیه ای این موضوع را رد کرد. در این اطلاعیه آمده است: «بررسی های انجام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص کرد که در مجموع ۶۴۸۱ خودرو با تخلف واردکنندگان و سامانه ثبت سفارش، به گمرکات کشور وارد شده است که از این تعداد ۱۹۰۰ خودرو ترخیص شده و مابقی خودروها همچنان در گمرک مانده است که سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه های نظارتی و اطلاعاتی در حال بررسی موضوع تخلف ترخیص ۱۹۰۰ خودرو به کشور است.»

به گزارش ایسنا، داستان تخلفات میلیاردی در واردات خودرو از تیرماه سال گذشته کلید خورد. از جایی که وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش واردات خودرو را از تیر تا دی ماه ۱۳۹۶ متوقف کرد تا دستورالعمل ساماندهی واردات خودرو تصویب و اجرایی شود.

اما ظاهرا در این بازه چند ماهه توقف ثبت سفارش اتفاقاتی رخ داده که به مرور در حال نمایان شدن است؛ اتفاقاتی که نشان از تخلفات میلیاردی در روند واردات خودرو به کشور دارد.

در یکی از مهمترین این اتفاقات در اواخر سال گذشته برخی واردکنندگان خودرو اظهار کردند که در زمان توقف ثبت سفارش، برخی خودروها به صورت غیرقانونی ثبت سفارش و وارد شده اند. این موضوع به صورت غیررسمی و از سوی برخی واردکنندگان خودرو مطرح می شد تا آن که سرانجام مجتبی خسروتاج، رییس سازمان توسعه تجارت حدود دو ماه پیش سکوت را شکست و رسما اعلام کرد که «در زمان بسته بودن ثبت سفارش واردات خودرو در سال گذشته (۱۳۹۶)، ۶۴۰۰ دستگاه خودرو به صورت غیرقانونی ثبت سفارش و وارد شده است.»

به دنبال این اظهارات اما رییس انجمن واردکنندگان خودرو پاسخ داد که «مسوولان مربوطه واردات غیرقانونی ۶۴۰۰ دستگاه خودرو را تایید کرده اند اما عددی که ما داریم بیش از این مقدار است و طبق اطلاعات ما در زمان بسته بودن ثبت سفارش بیش از ۱۵ هزار دستگاه خودرو به صورت غیرقانونی وارد شده است.»

اظهارات رییس سازمان توسعه تجارت اگرچه وجود فسادی بزرگ در فرایند واردات خودرو را تایید کرد اما توضیح داده نشد که چگونه ممکن است کالایی مثل خودرو با ثبت سفارش غیرقانونی وارد شود اما مسوولان مربوطه در وزارت صنعت، معدن و تجارت متوجه ماجرا نشوند. ضمن آنکه رییس سازمان توسعه تجارت توضیح نداد که چرا آش آنقدر شور شده که واردکنندگان خودرو که همواره از نظر بخشی از کارشناسان متهم به تخلفاتی در فرایند واردات و فروش خودرو بوده اند خودشان به مدعی فساد تبدیل شده اند.

اما این پایان ماجرا در روند واردات خودرو نبود و در تازه ترین رویداد در این زمینه، رئیس سازمان بازرسی کل کشور زوایای جدیدی از فساد در این حوزه را باز کرد.

ناصر سراج در این رابطه گفت: «متاسفانه سایت وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هک شد و حدود ۵۰۰۰ خودرو مدل بالا و گران قیمت وارد کشور شد که از این تعداد حدود ۴۰۰۰ خودرو ترخیص و وارد بازار شده است و هزار خودرو همچنان در گمرک است که امیدواریم در این خصوص نیز تصمیم گیری شود.»

این اظهارات رییس سازمان بازرسی کل کشور ابهام بزرگی ایجاد کرده است مبنی بر آنکه چه کسانی از نظر فنی توان هک کردن یکی از مهمترین و کلیدی ترین سایت های وزارت صنعت، معدن و تجارت را داشته اند و از آن مهم تر آن که مسوولان مربوطه در وزارت صنعت، معدن و تجارت چطور متوجه هک شدن سایت این وزارتخانه نشده اند؟ سوال بعدی اینجاست که با وجود چنین اتفاقی آیا هیچ ردپایی از واردکنندگان متخلف بر جا نمانده تا با آنها برخورد قانونی شود و مانع از تکرار این اتفاقات در آینده شد؟

در جدیدترین رویداد در این زمینه نیز ظهر دوشنبه وزارت صنعت، معدن و تجارت در واکنش به اظهارات رئیس سازمان بازرسی کل کشور، هک شدن سایت ثبت سفارش این وزارتخانه را تکذیب کرده و ضمن تایید تخلف در ورود ۶۴۸۱ خودرو به گمرکات کشور، از پیگیری برای برخورد قانونی با متخلفان خبر داده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی