دوشنبه, 28 خرداد 1397 - 16:53

احمد توکلی از شکایت علیه ۷ مدیر فعلی و سابق بانک مرکزی خبر داد / شکایت قضایی از بانک مرکزی

فرصت امروز: پس از آنکه احمد توکلی، رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت چندی پیش از بانک مرکزی به دلیل قصور در پرونده تعاونی ثامن الحجج شکایت کرده و بانک مرکزی را متهم کرده بود که «فرصت طلایی در اختیار مسئولان متخلف تعاونی گذاشته است»، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی در نامه ای به قوه قضاییه از عملکرد خود در ساماندهی موسسات غیرمجاز دفاع کرد و از محسنی اژه ای خواست تا مراحل رسیدگی به پرونده متخلفان موسسه ثامن الحجج سرعت یابد. سیف در آن نامه، حرفی از احمد توکلی به میان نیاورد، اما همزمان با او، سیدمحمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی به احمد توکلی نامه نوشت و به سخنان او درباره قصور بانک مرکزی در پرونده موسسه ثامن الحجج پاسخ داد.

این نامه نگاری های بانکی مسکوت ماند تا روز گذشته احمد توکلی در نشستی خبری مجددا به موضوع ورود کرد و از ارائه دادنامه به قوه قضائیه برای رسیدگی به مقصران موسسات غیرمجاز خبر داد. به گفته رئیس دیده بان شفافیت و عدالت، در این دادنامه از رئیس کل فعلی و سابق بانک مرکزی و معاونان اسبق، سابق و فعلی نظارتی بانک مرکزی شکایت شده است.

به گزارش فارس، احمد توکلی در این نشست خبری با اشاره به ارائه دادنامه سازمان مردم نهاد دیده بان شفافیت و عدالت درخصوص مقصران شکل گیری پدیده موسسات غیرمجاز، گفت: طبق این دادنامه علیه ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی، محمود بهمنی رئیس کل سابق بانک مرکزی، ابراهیم درویشی معاون نظارتی اسبق بانک مرکزی، حمید تهران فر معاون سابق نظارتی بانک مرکزی و فرشاد حیدری معاون فعلی نظارتی بانک مرکزی، فرهاد خالتی مدیر اداره نظارت بر موسسات پولی غیربانکی شکایت شده است.

وی با اشاره به تخلفات تعاونی های اعتبار، گفت: این تعاونی ها با افراد غیرعضو خود کار می کردند، بدون مجوز بانک مرکزی یکی از تعاونی ها 213 شعبه تاسیس کرده در حالی که برای هر یک شعبه باید از بانک مرکزی مجوز می گرفت. همچنین برخلاف همه مقررات بانکی موسسه فرشتگان 55 درصد از منابع خود را که سپرده مردم بود، صرف خرید ملک کرد.

توکلی تصریح کرد: پرداخت سود غیرمتعارف و عدم به کارگیری مدیران ذیصلاح در اداره تعاونی اعتبار از دیگر تخلفات این مجموعه بوده است.

وی با اشاره به اطلاعیه بانک مرکزی برای مجوز فعالیت تعاونی اعتبار فرشتگان، گفت: بانک مرکزی در 8 اسفند ماه 89 در اطلاعیه ای اعلام می کند تعاونی اعتبار فرشتگان مجوز فعالیت موسسه در ظرف تاسیس را دارد اما در 17 اسفند ماه در اطلاعیه ای دیگر اعلام می کند موسسه باران تشکیل و تعاونی اعتبار فرشتگان در درون آن ادغام می شود و این موسسه می تواند از عنوان تحت نظارت بانک مرکزی استفاده کند.

رئیس نهاد دیدبان شفافیت و عدالت ادامه داد: استفاده از عنوان تحت نظارت بانک مرکزی برخلاف قانون بود اما شورای پول و اعتبار مجوز آن را می دهد. فرشتگان مجددا در اواخر سال 90 اجازه فعالیت می یابد اما در 5 فروردین ماه در اطلاعیه ای اعلام می شود این فرشتگان به دلیل تخلفات در نرخ سود بانکی وعدم اجرای مصوبه شورای پول و اعتبار، غیرمجاز است.

وی ادامه داد: دو روز بعد این اطلاعیه از روز سایت برداشته می شود و در اطلاعیه جدیدی اعلام می شود با توجه به اینکه این موسسه در حال انجام اصلاحات است، مجاز است.

به گفته توکلی، طبق قواعد بانک مرکزی قبل از تاسیس موسسه آرمان تعاونی های اعتباری که باید در این موسسه ادغام می شدند، باید در ابتدا منحل شده و پس از انجام فرایند بررسی دارایی های و بدهی ها و در صورت بیشتر بودن دارایی ها از بدهی ها در موسسه آرمان ادغام می شدند.

وی اضافه کرد: موسسه فرشتگان اول دی ماه 92 منحل شد اما هیات تصفیه آن در دی ماه سال 94 تشکیل شد و در دی ماه سال 95 هیات تصفیه انحلال موسسه را اعلام می کند. بانک مرکزی در سال 89 اعلام می کند که بر این موسسه نظارت می کند و نماینده ناظر برای آن می گذارد.

رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت با طرح این سوال که چرا جلسه هیات تصفیه 2 سال پس از انحلال باید تشکیل شود، گفت: پس از مطرح شدن بحران فرشتگان اغلب سهامداران بزرگ و مدیرانش پول های خود را از حساب این موسسه خارج کردند به طوری که در یک مورد، سهامدار اصلی و رئیس هیات تصفیه فرشتگان پول های خود، 2 همسر و 5 فرزندش را خارج کرد. همچنین ابراهیم درویشی معاون اسبق نظارتی بانک مرکزی چند صد میلیون تومان پول خود را از حساب این تعاونی خارج می کند.

وی افزود: موسسه کاسپین در تعاونی فرشتگان سپرده داشت و از قِبَل این سپرده گذاری 120 میلیارد تومان سود کسب کرده بود. تهران فر معاون سابق نظارتی بانک مرکزی در 31 اردیبهشت ماه 94 در مصاحبه ای می گوید موسسه فرشتگان دیگر وجود ندارد اما 4 روز بعد اداره ساماندهی و بهبود روش های بانک مرکزی به نهادهای مرتبط اعلام می کند فرشتگان از شمول موسسات غیرمجاز خارج شده و حساب های این شرکت را بپذیرید.

توکلی با بیان اینکه از سال 89 تا سال 95 حجم سپرده های موسسات غیرمجاز 4.5 برابر شده است، گفت: اگر تعاونی فرشتگان عنوان موسسه در حال تصفیه را روی تابلو های خود نصب می کرد، آیا باز هم مردم سپرده گذاری می کردند؟

به گفته توکلی، در این دادنامه 35 مورد تخلف ثبت شده است.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی طبق قانون می توانست مانع از فعالیت موسسات غیرمجاز از جمله فرشتگان شود و تعاونی متخلف را به دادگاه معرفی کند، گفت: دادگاه هم موظف است پس از کسب نظر از بانک مرکزی رای خود را صادر کند؛ در واقع تا این حد بانک مرکزی قدرت دارد.

توکلی با اشاره به شناسایی 14 مورد عدم ایفای وظایف بانک مرکزی در این پرونده گفت: چرا بانک مرکزی اجازه داد مار به اژدها تبدیل شود و خودش از آن بترسد.

وی با اشاره به نامه سرپرست دادگاه جرایم بانکی، افزود: در این نامه نسبت به ادغام این تعاونی ها و آینده کاسپین هشدار داده شده و حتی تاکید شده اگر این روند اصلاح نشود، نتیجه ان وحشتناک خواهد بود.

رئیس سازمان دیده بان شفافیت و عدالت گفت: قوه قضائیه شکایت این نهاد درخصوص ثامن الحجج را به جریان انداخت و به همین دلیل بانک مرکزی در این مدت به تکاپو افتاده است. نتیجه این پرونده هر چه باشد، آن را می پذیریم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی