دوشنبه, 28 خرداد 1397 - 16:38

رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران / بهبود اندک فضای کسب و کار کشور قابل لمس است

به گفته نجفی منش هر چند این بهبود و ارتقا رتبه ایران اندک بوده است اما شاهد تغییرات مثبت در روند کار گمرکات و برخی سازمان های اقتصادی دیگر هستیم.همچنین در شروع کسب و کار نیز وضعیت بهتر شده است و در مجموع بهبود درصد اندک محیط کسب و کار به نوعی قابل لمس است.

به گزارش تیتر شهر، طی چند سال اخیر عبارت "بهبود فضای کسب وکار " را به کرات شنیده ایم.شاخص فضای کسب و کار نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هرکشور برای انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری است. به بیان ساده ‏تر، فضای کسب‏ و‏ کار مجموعه عوامل محیطی و برون‏زای موثر بر عملکرد بنگاه ها بوده که خارج از توان دخالت مدیران بنگاه است.

برخی از مهمترین شاخص های سنجش کسب و کار عبارتند از محدودیت های دریافت تسهیلات از بانک‏ها، ضعف بازار سرمایه در تامین مالی تولید و نرخ بالای تامین سرمایه از بازار غیررسمی ، نرخ بالای بیمه اجباری نیروی انسانی، اعمال تحریم‏های بین‏المللی علیه کشورمان، وجود مفاسد اقتصادی، ضعف دادسراها در رسیدگی موثر به شکایت‏ است.

درحالی که برخی کارشناسان معتقدند در سال های اخیر شرایط محیط کسب وکار کشور پیشرفت چندانی نداشته است اما محمدرضا نجفی منش رییس کمیسیون تسهیل کسب و کار اتاق بازرگانی تهران در این باره نظر متفاوتی دارد. او با استناد به آمارهای بانک بین المللی بازسازی و توسعه (IBRD) وابسته به بانک جهانی در گفت وگو باتیتر شهر یادآوری کرد: فضای کسب و کارکشور در سال 2018بهبود جزیی داشت است.جمع نمراتی که فضای کسب و کار عالی می تواند داشته باشد 100 است که بالاترین رتبه را نیوزلند با 86 نمره به خود اختصاص داده است ونمره کشور ما 48/56 است و نسبت به دوره قبل که 22/56 بود 26 صدم بهبود داشتیم. اما بقیه کشورهای دنیا خیلی سریع تر از ما در این مسیر گام برداشته اند. رتبه ما که دوره گذشته 120 بود الان به 124 ارتقا یافته است.

نجفی منش با تاکید بر این که در برخی زمینه ها ارتقا بسیار اندکی داشته ایم، تصریح کرد: در زمینه ورشکستگی، تجارت فرامرزی و اعتبارات بانکی نمرات خوبی کسب نکردیم.

به گفته نجفی منش هر چند این بهبود و ارتقا رتبه ایران اندک بوده است اما شاهد تغییرات مثبت در روند کار گمرکات و برخی سازمان های اقتصادی دیگر هستیم.همچنین در شروع کسب وکار نیز وضعیت بهتر شده است و در مجموع بهبود این درصد اندک محیط کسب و کار به نوعی قابل لمس است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی