یکشنبه, 06 خرداد 1397 - 17:56

١٠ شهر مهم گردشگرپذیر کشور کدام شهرها هستند / الگوی سفر در ایران

فرصت امروز: مرکز آمار به رسم هم ساله، آمار و اطلاعات مربوط به سفر و گردشگری در کشور را منتشر می کند. جدیدترین گزارش این نهاد آماری مربوط به فصل بهار سال 96 می شود. آماری که نشان می دهد حدود ٦٨ درصد خانوارهاي كشور كه معادل ١٦٩٠١٠٨٦ خانوار هستند، حداقل يك سفر داشته اند كه نسبت به بهار ١٣٩٥ به ميزان 23.78درصد افزايش داشته است.

همچنین در بهار سال ١٣٩٦، تعداد ١٠٣٣٥٦٣٤٤ سفر انجام شده است كه نسبت به بهار ١٣٩٥ به ميزان 35.82درصد افزايش داشته است. به این ترتیب میزان سفرها در سال گذشته، بیش از یک سوم رشد داشته است.

به گزارش مرکز آمار، تعداد سفرهای داخلی در فصل بهار، ١٠٢٥٩٣٩٣٢ سفر بوده است. ٤٧ درصد از سفرهای داخلی فصل بهار، با اقامت شبانه و ٥٣ درصد بدون اقامت شبانه بوده است.

بيش ترين سفرهاي با اقامت شبانه فصل بهار در سال ١٣٩٦، با هدف ديدار دوستان و بستگان (٥٦ درصد)، گردش و تفريح (٢٦ درصد) و زيارت و درمان (هر يك ٨ درصد) انجام پذيرفته است. سفرهاي با اهداف فوق در مجموع ٩٦ درصد از سفرها را تشكيل داده است. حدود ٤ درصد از سفرها در فصل بهار با اهدافي نظير آموزش، خريد و کسب و کار انجام شده است.

در فصل بهار سال ١٣٩٦، برابر با ٣٣ درصد از سفرهاي بدون اقامت شبانه با هدف گردش و تفريح، ٣٠ درصد با هدف ديدار دوستان و بستگان، ١٨ درصد با هدف درمان و ٥ درصد با هدف زیارت انجام شده است. ١٤ درصد سفرهای بدون اقامت شبانه، با اهدافی نظیر آموزش، خريد و کسب و کار انجام شده است.

اقامتگاه اصلي مورد استفاده در سفرهاي داخلي با اقامت شبانه خانوارها در فصل بهار سال ١٣٩٦، خانه بستگان و آشنايان با ٧٢ درصد، ويلا و آپارتمان اجاره اي با ٩ درصد، ویلا و آپارتمان شخصی با ٦ درصد، اقامتگاه عمومی با ٤ درصد، اقامتگاه سازمانی و چادر و کمپ شخصی هر یک با ٣ درصد و سایر اقامتگاه ها با ٢ درصد بوده است. به این ترتیب همچنان خانه بستگان و آشنایان، اصلی ترین اقامتگاه مسافران داخلی بوده است.

مسافران بیشتر به کدام شهرها رفتند؟

نگاهی به تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد که ١٠ استان خراسان رضوي، مازندران، تهران، گيلان، فارس، اصفهان، خوزستان، هرمزگان، آذربايجان شرقي و كرمان مقصد بيشترين سفرهاي با اقامت شبانه در فصل بهار ١٣٩٦ بوده اند.

همچنین ١٠ استان گيلان، مازندران، كرمانشاه، فارس، تهران، اصفهان، گلستان، خراسان رضوي، خوزستان و كرمان مقصد بيشترين سفرهاي بدون اقامت شبانه در بهار ١٣٩٦ بوده اند.

در عین حال، ١٠ شهرستان مهم گردشگرپذیر کشور در بهار سال ١٣٩٦، شامل تهران، مشهد، رشت، شيراز، اصفهان، قم، كرمانشاه، قزوين، تبريز و بندرانزلي بوده است که داراي بيش ترين تعداد سفر بوده اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی