یکشنبه, 06 خرداد 1397 - 15:32

تامین مالی کسب و کارهای نو، نیازمند راهکار نوآورانه

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری یکی از بخش های مهم زیست بوم کارآفرینی را چگونگی تأمین مالی شرکت های دانش بنیان و استارتاپی دانست و تأکید کرد: تأمین مالی کسب وکارهای نو به طور حتم نیازمند راهکارهای نوآورانه است.

به گزارش گروه علمی ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری روز شنبه در آیین پذیره نویسی صندوق سرمایه گذاری جسورانه دانشگاه تهران در بورس گفت: از آنجایی که متأسفانه تأمین مالی کسب و کارهای نو همواره به وام دادن تعبیر شده، آسیب های جدی متوجه این نوع از کسب و کارها شده است.

وی وابستگی شرکت های خلاق و فناور به وام را بزرگ ترین آسیب این بخش از کسب و کارها دانست و گفت: تأمین مالی کسب و کارهای دانش بنیان از طریق وام به نتیجه نمی رسد و برای تأمین مالی باید از روش های خلاقانه استفاده شود. همانطور که ماهیت این کسب و کارها مبتنی بر خلاقیت و نوآوری است.

ستاری، صندوق های پژوهش و فناوری، صندوق های سرمایه گذاری جسورانه را مدلی مناسب برای تأمین مالی کسب و کارهای دانش بنیان و استارتاپی برشمرد و افزود: با پیگیری های جدی در چند سال اخیر برای تحقق اجزای زیست بوم کارآفرینی و نوآوری، ایجاد و پذیره نویسی صندوق های سرمایه گذاری جسورانه با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار پیگیری شد و امروز در حالی پنجمین صندوق سرمایه گذاری جسورانه وارد بورس می شود که 13 صندوق مدارک خود را تکمیل و در آستانه ورود به این بازار هستند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به افزایش چشمگیر ظرفیت بانک ها در ارائه تسهیلات وام به شرکت های دانش بنیان بزرگ گفت: اگرچه بانک ها با ماهیت و سازوکار شرکت های دانش بنیان خدماتی و استارتاپی آشنایی چندانی ندارند، اما می توانند با تجربه بالا در ارائه تسهیلات وام، به شرکت های دانش بنیانی که توانمندی بازپرداخت تسهیلات را دارند کمک شایان کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه با ورود دانشگاه ها و بورس به عرصه تأمین مالی، سد ریسک پذیری و حمایت مالی جسورانه از شرکت های استارتاپی شکسته شده است و فرهنگ حمایت از خلاقیت ها که قدمتی چندهزار ساله در تاریخ کشور ما دارد، با روشی نو و مطابق با سازوکارهای مالی امروزی احیا و دنبال می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی