جمعه, 04 خرداد 1397 - 18:54

اولین جلسه کمیسیون مشترک برجام بدون آمریکا برگزار شد / رویترز: ایران تا دهم خرداد منتظر بسته اقتصادی اروپا است

فرصت امروز: اولین جلسه کمیسیون مشترک برجام به منظور حفظ توافق هسته ای و بررسی همکاری های اقتصادی روز جمعه برای اولین بار از زمان خروج آمریکا از این توافق، در وین اتریش برگزار شد. این نخستین جلسه کمیسیون مشترک برجام بدون آمریکاست که در سطح معاونین وزیران خارجه و به ریاست هلگا اشمید، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در وین اتریش برگزار شد تا امکان حفظ برجام، از جمله موضوع همکاری های اقتصادی، بررسی شود. یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز در نشست ۱+۴ با ایران در هتل کوبرگ اتریش حاضر بود.

سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه نمایندگی ایران را در این نشست برعهده داشت. ایران تأکید دارد که اروپا باید تضمین هایی عینی بدهد که منافع اقتصادی ایران با خروج آمریکا از برجام پابرجا خواهد ماند. هنوز خبری رسمی از سوی هیات های حاضر در مذاکرات درباره گفت وگوهای انجام شده تا لحظه تنظیم این گزارش، منتشر نشده اما نفس حضور تمامی هیات ها نشان از عزم جدی طرف ها برای حفظ برجام دارد.

این جلسه در حالی برگزار شده که رهبر معظم انقلاب یکی از اصلی ترین شرط های ایران برای حفظ برجام را تضمین تجارت با بانک های ایرانی از سوی بانک های اروپایی تعیین کرده است. همچنین تضمین فروش کامل نفت ایران، عدم طرح مباحث موشکی و منطقه ای ایران، صدور قطعنامه علیه آمریکا به دلیل نقض برجام و مقابله با تحریم های آمریکا در کنار ثابت کردن عدم بدعهدی همچون مذاکرات سال ۸۳ توسط سه کشور اروپایی از شروط رهبر انقلاب برای حفط توافق برجام 1+4 است. همچنین ایران حق دارد در صورتی که با تعلل اروپا روبه رو شد، فعالیت های هسته ای خود را آغاز کند.

ایران منتظر بسته اقتصادی اروپا

همچنین یک دیپلمات ایرانی به خبرگزاری رویترز گفته است که تهران تا روز دهم خرداد منتظر است تا یک بسته اقتصادی از طرف اروپا دریافت کند. وی با بیان اینکه این بسته باید خروج آمریکا از برجام را جبران کند، گفته است: ما انتظار داریم که این بسته را تا پایان ماه مه (۱۰ خرداد) از اروپا دریافت کنیم.

این مقام ایرانی که نامش ذکر نشده است، افزود: اروپایی ها باید تضمین دهند که صادرات نفت متوقف نمی شود و ایران همچنان به سوئیفت دسترسی خواهد داشت.

او با اشاره به نشست کمیسیون مشترک برجام در وین نیز گفت: انتظار داریم در این جلسه موضع واحدی در برابر خروج آمریکا اتخاذ شود و غیبت آمریکا در توافق جبران شود.

این مقام ایرانی افزود: در غیر این صورت، جلسه وزرا را تشکیل می دهیم و اگر پس از آن ایران همچنان رضایت نداشت، تصمیم خود را خواهیم گرفت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی