چهارشنبه, 02 خرداد 1397 - 19:03

وزیر ارتباطات، مذاکره محرمانه با تلگرام را رد کرد / فیلتر توییتر با حکم محلی بوده است

فرصت امروز: وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه مذاکره دولت ایران با تلگرام محرمانه و مخفیانه نبوده است گفت: این مذاکرات با اطلاع دادستان وقت و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه انجام شد. او همچنین ضمن تأیید گفته دادستان کل کشور درباره فیلتر توییتر براساس حکم قضایی گفت: این حکم در شهر مشهد بوده است و همچنان معتقدیم تصمیم درباره توییتر باید در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه پیگیری شود.

محمدجواد آذری جهرمی روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران افزود: کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در سال 88 توییتر را فیلتر و آن را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ابلاغ کرد. درواقع براساس تصمیم و مصوبه این کارگروه، توییتر فیلتر شده است.

وزیر ارتباطات افزود: «بازپرس شهرستان مشهد در سال 1396 ضمن ارسال گزارشی، یک دستور قضایی به دادستان تهران ارسال و اعلام می کند در برخی از مواقع توییتر در دسترس است و به دلیل اینکه این شبکه اجتماعی مسائل مجرمانه دارد، درخواست می کند توییتر مسدود شود.»

به گزارش ایرنا، آذری جهرمی با تأیید سخنان دادستان مبنی بر صدور دستور قضایی برای فیلتر توییتر، خاطرنشان کرد: «بازپرس مشهد یکی از حوزه های صلاحیتش، محلی است و اظهارنظر و حکم قضایی می تواند در حیطه شهر مشهد بوده باشد.»

وی افزود: «همچنان اعتقاد داریم مصوبه کارگروه برای فیلتر توییتر بوده و درخواست داریم این موضوع در جلسه کارگروه مطرح شود زیرا جوانب آن پیشتر دیده شده است؛ به هر حال این موضوع مزایا و معایبی دارد که باید در خود کارگروه رسیدگی شود.»

وی ادامه داد: هنوز بحثی درباره رفع فیلتر یوتیوب مطرح نشده است.

وزیر ارتباطات به پایین بودن ظرفیت کنونی پیام رسان های داخلی اشاره کرد و افزود: این شرایط سبب شده تا پیام رسان یک مدل اقتصادی کوتاه مدت و موفق نداشته و نیاز به سرمایه گذاری داشته باشد. با همین رویکرد در شورای عالی فضای مجازی حمایت از پیام رسان ها مطرح، مصوب و ابلاغ شد.

او درباره اینکه گفته می شود دولت با تلگرام بحث های محرمانه داشته است، گفت: چنین بحث هایی جزو وظایف هر مجموعه ای به شمار می رود و مذاکرات دولت ایران و تلگرام هم موضوع مخفیانه ای نبوده است.

آذری جهرمی ادامه داد: در زمان دولت یازدهم وزیر وقت ارتباطات به مراتب درباره مذاکراتی که در این زمینه داشتند، اعلام نظر کرده است؛ این رایزنی ها در حیطه رعایت الزامات فرهنگی کشور و نه موضوعات اقتصادی و امنیتی بوده و توافق هم شده است.

وی درباره همکاری تلگرام هم گفت: بارها اعلام شده تلگرام کانال های غیراخلاقی و مرتبط با تروریسم را براساس همین مذاکرات و توافق ها مسدود کرده است.

وی ادامه داد: این حرف که پهنای باند ویژه ای به این پیام رسان داده شده بود، درست نیست؛ ما پهنای باند نمی دهیم؛ وقتی کاربر از یک پیام رسان استفاده می کند، برای آن به طور طبیعی یک پهنای باند نیاز است، بنابراین به تناسب استفاده کاربر، پهنای باند ایجاد می شود.

آذری جهرمی گفت: همه مطالب و مذاکرات با تلگرام با اطلاع دادستان بوده و محرمانه هم نبوده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی