چهارشنبه, 02 خرداد 1397 - 18:56

بیانیه دو وزارتخانه امور خارجه و اقتصاد درباره تحریم رئیس کل بانک مرکزی

فرصت امروز: وزارت امور خارجه ایران در رابطه با تحریم رئیس کل بانک مرکزی ایران از سوی وزارت خزانه داری آمریکا بیانیه ای منتشر کرد. در متن این بیانیه آمده است: اقدام خزانه داری ایالات متحده آمریکا در خصوص درج نام رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و یکی از مدیران آن در فهرست تحریم ها که هفته گذشته انجام شد، نشانگر بی اعتنایی آشکار آن کشور به قواعد و هنجارهای پذیرفته شده بین المللی از جمله مصونیت دولت ها و بانک های مرکزی است.

نقش بانک های مرکزی در تعیین و اجرای سیاست های پولی و ایجاد ثبات پولی داخلی و بین المللی امری نیست که بر هیچ ناظری پوشیده باشد و بر این اساس، وضع تحریم و محدودیت برای مقامات بانک مرکزی نافی تعهدات بین المللی، معاهداتی و عرفی دولت ها در خصوص حفظ ثبات پولی بین الملل است. با این حال، عملکرد دولت ایالات متحده آمریکا نشان می دهد که این دولت، وزنی برای تعهدات بین المللی خود قائل نبوده و در اذهان ناظران بین المللی تصویر یک دولت عهدشکن و فاقد هر گونه تقید به تعهدات و الزامات بین المللی را از خود بر جای گذاشته است.

وزارت امور خارجه ضمن محکومیت جدی اقدام غیرمتعارف و برخلاف حقوق بین الملل ایالات متحده آمریکا اعلام می دارد که حق توسل به کلیه راهکارهایی حقوقی و سیاسی بین المللی برای مقابله با این اقدام خزانه داری آمریکا برای دولت و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محفوظ است و معتقد است تداوم این گونه رفتارهای مخرب و یکجانبه گرایانه ایالات متحده آمریکا می تواند تبعات نامطلوبی برای مناسبات بین المللی در عرصه پولی و مالی داشته باشد.

بیانیه وزارت اقتصاد

همچنین وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز در پی تحریم رئیس کل بانک مرکزی از سوی خزانه داری ایالات متحده آمریکا با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن این اقدام، تحریم مزبور را نشانه دیگری از رفتارهای غیرمتعارف و تأییدی بر بی تعهدی این کشور نسبت به توافقات بین المللی دانست.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، خزانه داری ایالات متحده آمریکا در اقدامی غیرقانونی و برخلاف موازین حقوق بین الملل، رئیس کل بانک مرکزی و یکی از مدیران آن را در فهرست تحریم های خود قرار داده است. این رفتار آمریکا عملی خلاف عرف بین المللی است که با هدف ایجاد جو روانی منفی علیه نظام بانکی ایران صورت گرفته اما باید تأکید کرد که نظام مالی و بانکی ایران حتی با وجود اقداماتی این گونه همچنان با قدرت و قوت به تعاملات با ساختارهای مالی بین المللی بدون هیچ خدشه ای ادامه می دهد.

باید توجه داشت که این عمل خزانه داری آمریکا عملی خلاف عرف حقوق بین المللی و در جهت آسیب وارد کردن به منافع شهروندان ایرانی، سرمایه گذاران خارجی و همچنین ذی نفعان بین المللی است که البته انجام آن با توجه به سوابق دولت آمریکا که حاضر به پذیرش هیچ عرف، معاهده و قاعده بین المللی نیست، چندان هم بعید نبود. با این وجود نظام مالی ایران ساختارهای خود را چنان سامان داده که در نتیجه اقداماتی این گونه دچار خدشه نمی شود.

بانک مرکزی ایران نهادی تخصصی و سیاست گذار نظام مالی ایران است و تحریم رئیس آن از سوی دولت آمریکا نشان می دهد که این دولت تا چه اندازه با رفتارهای حرفه ای در نظام اقتصاد جهانی بیگانه است.

وزارت امور اقتصادی و دارایی ضمن محکوم کردن این اقدام، به کارآفرینان ایرانی، سرمایه گذاران خارجی و عموم شهروندان کشور به عنوان ذی نفعان اصلی نظام بانکی ایران اطمینان می دهد که می توانند با امنیت خاطر به فعالیت های مالی خود در نظام بانکی ایران ادامه دهند چراکه با وجود این اقدام نمایشی آمریکا آسیبی به منافع هیچ کدام از گروه های ذکر شده وارد نخواهد شد.

وزارت امور اقتصادی و دارایی با نهایت دقت، فرآیندهای آتی را رصد می کند و از توان کارشناسی و فنی خود در جهت بهبود وضعیت عمومی اقتصادی و مالی کشور نهایت بهره را خواهد برد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی