سه شنبه, 01 خرداد 1397 - 16:12

وزیر کار مطرح کرد / چند درصد ایرانی‎ها کالای ایرانی می‎خرند؟

فرصت امروز: وزیر کار نتایج یک نظرسنجی جدید در خصوص تمایل ایرانی ها به خرید کالای ایرانی را اعلام کرد و گفت براساس نظر سنجی های انجام شده ۶۳ درصد مردم به شرط بالا رفتن کیفیت و قیمت مناسب آمادگی دارند کالای ایرانی مصرف کنند.

علی ربیعی با بیان اینکه بر اساس نظر سنجی ها 25درصد مردم اعلام کرده اند که صرفاً از کالای ایرانی استفاده می کنند، ادامه داد: 9.1درصد از مردم نیز اظهار کرده اند کلاً تمایلی به خرید کالای ایرانی ندارند.

ربیعی با اشاره به اینکه تصمیمات کلان و مثبتی برای حمایت از کالای ایرانی گرفته شده است، گفت: ما کالاها را به سه دسته تقسیم کرده ایم. دسته اول کالاهایی است که توان تولید آنها در داخل کشور وجود دارد و در حال حاضر نیز این کالاها تولید می شود. دسته دوم کالاهایی که توان تولید وجود دارد اما وارد می شود و دسته سوم کالاهایی هستند که تولید آنها در کشور مقرون به صرفه نیست و نیاز کشور از واردات تأمین می شود.

به گزارش صداوسیما، او ادامه داد: در حال حاضر برای هر سه دسته برنامه ریزی های مشخصی انجام شده. به عنوان مثال برای کالاهایی که در حال حاضر وارد می شوند و ظرفیت های تولید مناسبی در کشور ندارند قوانینی وضع کردیم تا به شرکت های وارد کننده مشروط به تولید در ایران اجازه واردات داده شود.

ربیعی با بیان اینکه این سیاست سبب می شود تا شرکت های وارد کننده تولید در داخل را جایگزین واردات کنند، گفت: شرط ما برای ورود به بازار مصرف ایران تولید در داخل است.

وزیر کار با بیان اینکه برخی فعالیت های تولیدی معطوف به واردات است، گفت: در حال حاضر بازار 400 میلیونی منطقه در کنار کشور ما موجود است و این مسئله انگیزه خوبی است تا شرکت های بین المللی با استفاده از ثباتی که در ایران وجود دارد تولید کالاهای خود را به داخل ایران منتقل کنند تا هم بازار ایران را داشته باشند و هم بازار منطقه را هدف قرار دهند.

ربیعی یکی از دیگر برنامه ها را بهبود فضای کسب و کار برای تولیدکنندگان ایرانی دانست و افزود: در این زمینه چند کالای مهم و اساسی را به صورت موردی در دستور کار قرار داده ایم تا با اعطای تسهیلات یارانه ای و حمایت های دولتی شرایط را برای ادامه فعالیت های آنها بهبود بخشیم.

ربیعی با بیان اینکه برای تشویق مردم به استفاده از کالای ایرانی باید ذائقه و نوع تفکر مردم را تغییر داد، گفت: باید همانند کشورهایی نظیر ژاپن و مالزی یک جنبش اجتماعی خرید کالای ایرانی راه اندازی شود و تولید ملی به نماد هویت ملی مردم تبدیل شود تا همانند پرچم، خرید کالای ایرانی نیز برای مردم قابل احترام و اهمیت باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی