سه شنبه, 01 خرداد 1397 - 15:53

دولت پشت فرمان هپکو می نشیند / هپکو در دوربرگردان

فرصت امروز: وقتی در آخرین روزهای اردیبهشت ماه امسال تصاویری از خودکشی ناموفق یکی از کارگران هپکو در شبکه های اجتماعی منتشر شد، بار دیگر غول صنعت شهر اراک خبرساز شد و این واقعی ترین نماد صنعت امروز ایران و استعاره ای از خصوصی سازی های شکست خورده در سال ها و دهه های اخیر در کشور دوباره به صدر خبرهای رسانه ها و افکار عمومی بازگشت.

شركت هپکو كه روزگاری نماد تولید و نوآوری بخش صنعت به حساب می آمد، این روزها و سال ها حال و روز خوشی ندارد. این شرکت که پس از خصوصی سازی سال 1385 در مسیر انحطاط قرار گرفته بود، هنوز با وجود تغییر سهامدار عمده به زندگی برنگشته. حالا اما در تازه ترین اتفاق، قرار است اداره هپکو به یک هیأت مدیره جدید تحت نظارت دولت واگذار شود تا با استفاده از تسهیلات کلان و تخفیف هایی که در مورد بدهی های گذشته این شرکت اعمال می شود دوباره به فعالیت صنعتی برگردد؛ روندی که نشان دهنده کلافی سردرگم و نداشتن استراتژی مشخص و راهبردی برای واگذاری و خصوصی سازی در اقتصاد ایران است.

بسته نجات دولت دوازدهم

در آخرین روز اردیبهشت ماه امسال، فصل تازه ای از ماجرای غول بحران زده صنعت ایران آغاز شد. شرکت هپکو که زمانی عنوان بزرگ ترین تولیدکننده ماشین های راهسازی در خاورمیانه را یدک می کشید، حالا با استعفای سهامدار جدیدش مواجه شده و قرار است سازمان خصوصی سازی به عنوان نماینده دولت برای تشکیل هیأت مدیره و انتخاب مدیرعامل جدید این شرکت وارد عمل شود. به گزارش اتاق ایران، با اینکه هپکو در زمان جنگ توانست سر پا بماند و با ساخت ماشین آلات سنگین مورد نیاز جبهه، نقشی مهم در دفاع از کشور داشت و به رغم اینکه چند سالی نیز زیر بار تحریم ها رفت و به سختی تاب آورد، اما هرگز نتوانست به سلامت از گردباد سوءمدیریت، جان به در برد.

حسین بختیاری، فرماندار اراک در آخرین روز اردیبهشت ماه با حضور در جمع کارگران معترض هپکو، از اتخاذ تصمیماتی برای بهبود وضعیت این شرکت خبر داد.

بختیاری به پیگیری مطالبات کارگران ازجمله تغییر سهامدار هپکو اشاره کرد و افزود: خواسته کارگران برای برکناری سهامدار عمده هپکو به رئیس سازمان خصوصی سازی منتقل و اعلام شد سهامدار توانایی اداره این شرکت را ندارد؛ زیرا نه اعتباری به این شرکت تزریق کرده و نه تیم کاری متخصصی به همراه دارد؛ درحالی که برطرف شدن مشکلات هپکو به تزریق 100میلیارد تومان نقدینگی برای خرید تجهیزات و مواد اولیه و همچنین وجود تیم تخصصی قوی و کارشناس نیازمند است تا تصمیم های کارشناسی و قابل اجرا گرفته شود.

به گفته فرماندار اراک، در نهایت تصمیم گرفته شد سهامدار هپکو از مقام خود استعفا دهد که این کار انجام شد و سازمان خصوصی سازی رسما استعفا را پذیرفت.

او درخصوص دیگر پیگیری های انجام شده، گفت: سازمان خصوصی سازی به عنوان نماینده دولت برای تشکیل هیأت مدیره و انتخاب مدیرعامل وارد عمل خواهد شد. به گفته او عصر روز دوشنبه در جلسه ای در تهران با حضور وزیران مربوط و استاندار مرکزی درخصوص تعیین هیأت مدیره و مدیرعامل جدید این واحد صنعتی بحث و بررسی شد.

بختیاری گفت: بر این اساس، تصمیم گیرنده برای این واحد صنعتی فرد نیست، بلکه هیأت مدیره ای است که دولت در تشکیل آن نظر می دهد؛ از این پس در هپکو هیأت مدیره و مدیرعاملی که مسئولان استانی و کشوری در تعیین آن نقش داشته اند تمام تصمیمات را اتخاذ خواهند کرد. با این کار نگرانی کارگران درباره عملکرد سهامدار بعدی برطرف می شود.

او درباره بدهی های این شرکت گفت: در هیأت دولت مصوب شده که از ابتدای امسال هپکو هیچ جریمه ای بابت بدهی های بانکی نپردازد و دولت آن را پرداخت می کند؛ ضمن اینکه مبلغ 90میلیارد تومان تسهیلات نیز تصویب شده که در اختیار هیأت مدیره جدید قرار بگیرد تا بتواند خرید تجهیزات، مواد اولیه و پرداخت حقوق را به انجام برساند.

بر هپکو چه گذشت؟

سال85 بود که شرکت نوپای واگن سازی کوثر در جریان خصوصی سازی در قامت خریدار 72.6درصد از سهام هپکو ظاهر شد، اما سازمان خصوصی سازی در سال90 به دلیل ناتوانی خریدار در انجام تعهدات، شرکت را پس گرفت تا به خریدار دیگری بفروشد.

در میانه های سال96 و اوج اعتراض کارگران اراکی بود که عاقبت شرکت هیدرو اطلس پای میز معامله شرکت هپکو آمد و حاضر شد 60.72درصد از سهام این غول بحران زده را با شرایطی ویژه و در نهایت به مبلغ 10میلیون تومان بخرد، اما این شرکت نیز با تمام ادعاهایی که درباره احیای هپکو و همکاری با آلمانی ها داشت، عاقبت پا پس کشید تا این شرکت ورشکسته و مشمول ماده141 قانون تجارت دوباره به دست دولتی ها بیفتد و بخت خود را برای خروج از بحران بیازماید.

علی اصغر عطاریان، مالک واگن سازی کوثر در سال1385 عمده سهام شرکت هپکو را به صورت شرایطی از سازمان خصوصی سازی خرید اما این شرکت برخلاف پیش بینی ها، سریعا وارد زیان شد و خریدار نیز اقساط خود را نپرداخت تا جایی که سازمان خصوصی سازی در شهریورماه سال 1390 سهام هپکو را چند بار در بورس تهران عرضه کرد و شش سال بعد شرکت هیدرو اطلس حاضر به خرید آن شد.

در این میان گفته های کارگران هپکو در مورد اتفاقات رخ داده در این شرکت پس از واگذاری قابل تأمل است. آنها می گویند: در سال85 که هپکو واگذار شد، محصولات دپوشده در پارکینگ این شرکت به فروش رفت، بعد از آن نوبت به فروش مواد اولیه و پس از آن فروش ماشین آلات شرکت رسید و پول همه اینها در قالب سود سهام از شرکت خارج شد. در ادامه مالک تصمیم گرفت با ایجاد شرکت های اقماری، شرکت هپکو را به هلدینگ هپکو تبدیل کند و کارکرد اصلی شرکت را از ساخت ماشین آلات به سمت واردات قطعه و ماشین آلات دست دوم تغییر دهد که در این فرآیند سودهای کسب شده به جیب شرکت های اقماری سرازیر شد و عملا هپکو بی نصیب ماند.

در این وضعیت، بخشی از نقدینگی هپکو نیز به خرید نقدی 25درصد از سهام معدن طارم اختصاص یافت تا راه برای خرید اقساطی 25درصد دیگر از سهام این معدن برای مالکان وقت کارخانه مهیا شود؛ معدنی که هنوز به بهره برداری نرسیده است.

در ادامه مالک هپکو در صدد تغییر کاربری بخشی از زمین کارخانه 100هکتاری هپکو برای ساخت مجتمع های مسکونی و تفریحی برآمد، اما تا حدودی نیز امورات آن را انجام داد ولی درنهایت با مخالفت کارگران و برخی مقامات استانی مواجه شد و امکان ادامه کار را از دست داد.

بنا بر آنچه کارگران هپکو می گویند، از زمان واگذارشدن هپکو به بخش خصوصی، هدف اصلی مالکان جدید نابودکردن هپکو و بهره برداری از زمین و دارایی های آن بوده و در این مسیر به هر شیوه که توانسته اند به این شرکت صاحب نام ضربه زده اند.

در تمام این مدت هپکو و 1200نفر کارگر و کارمند این شرکت از فعالیت اصلی خود به دور افتاده اند و امورات شرکت به سختی و با کمک تسهیلات سنگین بانکی اداره می شود. در نتیجه بدهی شرکت مدام افزایش پیدا کرده است. کار به جایی رسیده که عملا هپکو چند برابر سرمایه ای که دارد، بدهی بالا آورده است.

شکست دوم در واگذاری هپکو

در تابستان1396 که اعتراض کارگران اراکی به ویژه در دو کارخانه هپکو و آذرآب به دلیل معوق شدن حقوق بالا می گیرد و در کشاکش تلاش مسئولان دولتی برای خواباندن این غائله، سازمان خصوصی سازی نیز موفق می شود با شرایطی بسیار آسان سهام هپکو را به وکالت از واگن سازی کوثر به اسدالله احمدپور، مدیرعامل شرکت هیدرو اطلس واگذار کند.

بنا بر اظهارات کارگران هپکو، در این معامله قرار می شود مالک جدید 12میلیارد تومان به حساب سازمان خصوصی سازی واریز کند و 60.72درصد از سهام هپکو را بردارد اما دولت باز هم کوتاه می آید و شرکت را در ازای 10میلیون تومان به مالک جدید تحویل می دهد مشروط بر اینکه 11میلیارد و 990میلیون تومان باقیمانده برای شروع کار به هپکو تزریق شود، اما در ادامه شواهد حاکی از این است که با وجود تمام ادعاهایی که مالک جدید برای احیای هپکو داده، هیچ اتفاقی در این شرکت رخ نمی دهد و دستمزد ماهانه کارگران آن نیز از محل تسهیلات جدید بانکی و به بهای سنگین ترشدن بدهی این شرکت پرداخت می شود.

در نتیجه این اتفاقات، هپکو به وضعیتی رسید که عملا ورشکسته محسوب می شود و کارگران آن نیز به جای دریافت حقوق، خواستار نجات کارخانه شده اند. حالا احمدپور، مدیرعامل شرکت هیدرو اطلس که طبق اعلام سازمان خصوصی سازی چند بار از بهمن ماه سال گذشته از سهامداری هپکو استعفا داده، رسما در پی قبول استعفایش در سازمان خصوصی سازی از مدیریت هپکو کنار رفته تا آخرین شانس هپکو برای رهایی از بحران با همراهی دولتی ها امتحان شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی