سه شنبه, 01 خرداد 1397 - 15:49

اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای واردات کالا از ابتدای امسال / کنایه نوبخت به فروش ارز در کوچه پس‎کوچه ها

فرصت امروز: برنامه دولت برای کنترل قیمت در بازار مسکن، تراز مثبت تجاری کشور در دو ماه اول امسال، افزایش درآمدهای دولت در مقایسه با سال گذشته، افزایش بودجه عمرانی در سال جاری و تأیید رشد اقتصادی به روایت آمارهای بین المللی، ازجمله محورهای سخنان محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی با رسانه ها بود.

سخنگوی دولت روز گذشته در این نشست خبری از ثبت سفارش 14 میلیارد و 334 میلیون دلار کالا در دو ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: میزان صادرات در مقایسه با سال گذشته 28.5درصد افزایش و واردات 1.7درصد تقلیل یافته است.

به گفته نوبخت، بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت طی دو ماه گذشته برای صد هزار و 198 قلم کالا، 14 میلیارد و 334 میلیون دلار از ابتدای فروردین تاکنون ثبت سفارش صورت گرفته است. در حوزه کالای اساسی دو هزار و 389 قلم کالا به ارزش یک میلیارد و 96 میلیون دلار ثبت سفارش شده است. برای کالای مصرفی نیز به تعداد 17 هزار و 270 قلم کالا، یک میلیارد و 518 میلیون دلار ثبت سفارش شده است. همچنین طی این مدت برای 59 هزار و 432 قلم کالای واسطه ای، 8 میلیارد و 512 میلیون دلار کالا ثبت سفارش شده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: ثبت سفارش و تخصیص ارز از ۲۲ فروردین تا ۳۰ اردیبهشت امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته افزایش داشته است. 3میلیارد و ۲۹۰ میلیون دلار برای کالاهای اساسی در سال گذشته تخصیص یافته و امسال هم این میزان به 5 میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، او گفت: سیاست های جدید ارزی ما اقدامی در حمایت از کالای ایرانی است چراکه کمک قابل توجهی به قطع قاچاق کالا خواهد کرد و علاوه بر آن دستگاه ها نیز ملزم شده اند از کالاهای ایرانی استفاده کنند.

تراز تجاری مثبت شد

نوبخت در ادامه صحبت های خود به تراز مثبت تجاری کشور در دو ماه اول امسال اشاره کرد و گفت: براساس گزارش مرکز آمار در دو ماه اول امسال تراز بازرگانی کشور ۱.۵ میلیون دلار مثبت بوده و میزان واردات هم در این مدت ۶ میلیارد دلار و صادرات هم به ۷ میلیارد و ۴۹۰ میلیون دلار رسیده است.

سخنگوی دولت تأکید کرد: آمریکایی ها نوسانات بازار ارز را پیروزی خود می دانند. تأکید می کنم نباید ارز بیشتر 4200 تومان عرضه شود، غیر از این باشد خلاف است. دولت های زورگو چشم طمع به کشور ما دارند، نباید آب به آسیاب دشمن بریزیم. ممکن است در یک کوچه و پس کوچه ای یک قیمتی اعلام شود این ارزش پول ملی ما نیست و کسبه محترم ما نباید این را مبنا قرار دهند. در شرایطی که کشور نیاز به آرامش دارد بی جهت اوضاع را تشویش نکنیم.

افزایش درآمدهای نفتی و غیرنفتی دولت

نوبخت با اشاره به افزایش درآمدهای دولت در سال جاری در مقایسه با سال گذشته گفت: درآمدهای نفتی کشور در فروردین ماه ۹۹ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل افزایش داشته است. سال گذشته هر بشکه نفت ۵۰ دلار و امسال به صورت متوسط ۶۳ دلار است. درآمدهای کشور در یک ماه اول امسال ۳۷ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

سخنگوی دولت اضافه کرد: علاوه بر این قیمت میعانات گازی معادل هر بشکه نفت در فروردین ماه سال گذشته ۵۲ دلار بوده درحالی که این رقم در سال جاری به ۶۶ تا ۷۰ دلار رسیده است.

وی تصریح کرد: وضع درآمدهای نفتی و ارزی کشور خوب است و باید کمک کنیم و همچنان که در سنوات گذشته موضع استقلال خود را در مقابل زورگویی ها نشان دادیم، این اتفاق باز هم خواهد افتاد.

افزایش بودجه عمرانی در سال جاری

نوبخت همچنین به بودجه عمرانی کشور اشاره کرد و گفت: ما در سال های گذشته به جهت برخی مضیقه ها همواره به پرداخت های جاری متمرکز می شدیم و پرداخت های عمرانی را از نیمه دوم شروع می کردیم، اگرچه شتاب پرداخت های عمرانی در نیمه دوم بیشتر می شد. در حال حاضر که در ابتدای خرداد ماه قرار داریم برای دستگاه های اجرایی ملی بالغ بر ۱۳ هزار و ۶۳۹ میلیارد تومان تخصیص داده ایم که حدود ۷۷ درصد بودجه عمرانی است. درحالی که تخصیص ۷۷ درصد اعتبارات عمرانی دستگاه های اجرایی ملی در سال های گذشته بی سابقه بوده است.

وی یادآور شد: در یک ماهه نخست سال جاری درآمدهای ما شامل مالیات، حقوق گمرکی و... به میزان ۳۷ درصد افزایش یافته است.

تأیید رشد اقتصادی به روایت آمارهای بین المللی

نوبخت به آمارهای بین المللی درباره رشد اقتصاد ایران استناد کرد و ادامه داد: بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، رشد اقتصادی ایران امسال ۴ درصد است درحالی که این رقم را سال گذشته ۴.۳ درصد اعلام کرد و ما انتظار داریم با اقداماتی که انجام می دهیم و پرداخت های به موقع، کارهای عمرانی قبل از شروع سرما آغاز شود و شاهد رشد اشتغال در کشور باشیم.

وی در عین حال گفت: به ازای هر ۹ هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی، یک واحد درصد رشد اقتصادی به دست می آید و ما امیدواریم امسال به رشد بالایی دست پیدا کنیم.

اگر در چارچوب قوانین باشیم به نفع کشور است

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی پیرامون تصویب لوایح چهارگانه در مجلس نیز گفت: تصویب این لوایح به خواست آمریکا یا حضور او در برجام نبود. ما بر اساس قوانین داخلی خودمان و پروتکل های جهانی که در آن حضور داریم اقدام به این کار کردیم و این در واقع موضعی که مخالفین ایران در خصوص تاریک نشان دادن اقتصاد ایران دارند را خنثی می کند. همان گونه که ادعاهایی در خصوص نظامی بودن فعالیت هسته ای ایران مطرح شد و به دلیل اینکه تحت نظارت آژانس بودیم این ادعاها ثابت نشد. بنابراین اگر در چارچوب قوانین باشیم به نفع کشورمان خواهد بود.

نوبخت گفت: امروز جهان یک طرف و آمریکا در طرف دیگر است و جهان مواضع جمهوری اسلامی ایران را تأیید می کند. مذاکرات مان با اروپا برای تأمین منافع ما از برجام فشرده است و دستگاه ها موظف شدند نظرات خود را به وزارت امور خارجه منعکس کنند.

برنامه دولت برای کنترل قیمت در بازار مسکن

سخنگوی دولت در پاسخ به سؤالی در خصوص نظارت دولت بر بازار مسکن، تصریح کرد: امسال ٥٠ هزار واحد مسکونی در شهر و همین میزان در روستا جزو برنامه های در نظر گرفته شده است که عرضه مسکن را بالا خواهد برد. همچنین تصمیم گیری های خوبی در زمینه افزایش قدرت خرید مردم از طریق تسهیلات مسکن صورت گرفته شده است. انتظار داریم نهادهای نظارتی اجازه ندهند عده ای به ناحق مردم را تحت فشار قرار دهند.

نوبخت در خصوص کاهش ساعات اداری در ماه مبارک رمضان، گفت: دولت اجازه کاهش ساعت کار اداری را ندارد و مجلس باید در این خصوص قانون را اصلاح کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی