دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 - 16:05

بانک ها مکلف به پرداخت وام نوسازی بافت فرسوده شدند / اراده دولت برای اجرای «بازآفرینی شهری»

فرصت امروز: با اینکه بیش از سه ماه از شروع رسمی اجرای طرح «بازآفرینی شهری» می گذرد، به نظر می رسد که این طرح همچنان به صورت جدی کلید نخورده و همچنان درگیر کارهای اداری، دریافت مجوزها و اختصاص منابع است. با این همه، طرح «بازآفرینی شهری» در جلسه روز یکشنبه هیأت دولت با حضور رئیس جمهور بررسی شد و در نهایت، پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی نوسازی مسکن از سوی بانک ها با سود ۹درصد در هیأت دولت به تصویب رسید، اما این تنها خروجی جلسه هیأت دولت درباره طرح «بازآفرینی شهری» نبود.

این طرح هم اکنون یکی از پروژه های مهم دولت دوازدهم است و حسن روحانی امیدوار است با اجرای این طرح بتواند اشتغال بالایی را ایجاد کند. در حال حاضر یک هزار محله در 465شهر در سطحی به وسعت 55 هزار و 104 هکتار جزو بافت های ناکارآمد شهری است و طبق طرح بازآفرینی شهری دولت امیدوار است سالانه 10درصد از بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری را بازسازی کند. کاهش فقر شهری، ارتقای تاب آوری شهری، ارتقای هویت و منزلت مکانی و افزایش حکمرانی محلی از اهداف کلان محلی است، اما به اعتقاد کارشناسان، اجرای چنین طرح بزرگی نیازمند تخصیص بودجه و اعتبارات کلان یا جذب سرمایه گذاری های بالا خواهد بود.

همچنین حذف انواع مجوزهای دست و پا گیر برای ساخت و ساز در بافت های فرسوده نکته دیگری است که کارشناسان بر آن تأکید دارند و معتقدند که باعث کندی بسیار زیاد اجرای طرح دولت خواهد شد. طبق وعده های دولت قرار است تا پایان برنامه ششم نیمی از کل محله های هدف طرح بازآفرینی شهری مشتمل بر 1334 محله با پوشش جمعیتی 9 میلیون نفر با اختصاص سالانه 25هزار میلیارد تومان بازسازی شود. البته باید این موضوع هم مورد توجه قرار بگیرد که کل بودجه عمرانی کشور برای سال جاری 60 هزار میلیارد تومان است که پیش بینی می شود همه آن هم اختصاص پیدا نکند و حالا در چنین شرایطی باید در نظر گرفت که عدد 25 هزار میلیارد تومان برای طرح بازآفرینی شهری به نظر بعید می رسد. البته دولت پیش بینی کرده است که بخش مهمی از بودجه این طرح را از تغییر مشارکت های مردمی، جدب سرمایه گذاران و وام های بانکی تأمین کند و زمین را نیز دولت در اختیار قرار دهد.

حسن روحانی، رئیس جمهور، در جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری، دستور ساخت ١٠٠ هزار مسکن را صادر کرد؛ خانه هایی که قرار است در گام اول در بافت های فرسوده و به کمک توسعه گران در اراضی دولتی ساخته شوند، اما باوجود همه این حمایت ها و تشویق ها هنوز به نظر می رسد که طرح بازآفرینی شهری با گذشت حدود سه ماه از آغاز رسمی به صورت عملیاتی کلید نخورده است. البته دولت در این بین به اجرای این طرح امید بسیار دارد تا جایی که روز یکشنبه هم در جلسه هیأت دولت به این موضوع به صورت ویژه پرداخت و مشوق هایی برای اجرایی شدن این طرح پیش بینی کرد.

هیات دولت در جلسه عصر روز یکشنبه با حضور رئیس جمهور، راهکارهای اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار را با هدف احیا، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری مورد بررسی قرار داد و کلیه وزارتخانه ها و موسسات و شرکت های دولتی مکلف شدند نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود در محدوده ها و محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند. همچنین دولت جهت ایجاد مشوق های لازم برای تسهیل در فرآیند بازآفرینی شهری پایدار، کلیه دستگاه های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار را موظف کرد حداقل ۳۰درصد از اعتبارات بودجه های سنواتی مربوط به فعالیت های خود در شهرها را به برنامه اجرایی بازآفرینی محدوده ها و محلات هدف، اختصاص دهند.

علاوه بر اینها، میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسکان موقت در اراضی مشمول این طرح هم در کلانشهرها به ازای هر واحد مسکونی تولیدشده به ترتیب ۵۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون ریال و در سایر شهرها نیز سقف تسهیلات یادشده را به ترتیب ۴۰۰ میلیون و ۱۵۰میلیون ریال تعیین کرد. در کنار همه اینها تیر آخر دولت برای جلب نظر مردم هم کاهش سود تسهیلات خرید مسکن (صندوق یکم) در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری از 8درصد به 6درصد و کاهش مدت سپرده گذاری از شش ماه به پنج ماه و نیز افزایش دوره بازپرداخت از ۱۲ سال به ۱۵ سال است.

پرداخت وام ۵۰ میلیونی نوسازی مسکن اجباری شد

در همین زمینه، عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران از مصوبه هیأت دولت مبنی بر تکلیفی شدن اعطای وام ۵۰ میلیون تومانی نوسازی مسکن از سوی بانک ها با سود ۹درصد خبر داد.

مجید روستا در گفت وگو با مهر، درباره مصوبه هیأت دولت گفت: در این مصوبه پیشنهادات شرکت بازآفرینی شهری ایران درخصوص اختصاص اراضی دولتی واقع در بافت های فرسوده به این شرکت برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری، تخصیص یارانه به سود تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی نوسازی بافت فرسوده و همچنین کاهش نرخ سود تسهیلات خرید مسکن در بافت فرسوده از محل صندوق پس انداز مسکن یکم از ۸ به ۶درصد به تصویب رسید.

وی درباره تکلیفی شدن پرداخت وام ۵۰ میلیون تومانی بازسازی بافت فرسوده گفت: پیشتر نیز اعطای این وام به تصویب رسیده بود، اما شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی در ابلاغیه خود به بانک ها، پرداخت این وام از سوی بانک ها را «مشروط به وجود منابع و مصارف» کرده بودند، اما در مصوبه جدید، بانک ها «مکلف» به پرداخت این تسهیلات شده اند.

عضو هیأت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: براساس مصوبه هیأت دولت قرار شده با تصویب شورای پول و اعتبار، نرخ سود تسهیلات نوسازی بافت فرسوده به میزان نصف سود تعیین شده از سوی این شورا پرداخت شود، بنابراین اگر رقم تعیین شده برای سود تسهیلات بانکی از سوی شورای پول و اعتبار در حال حاضر ۱۸درصد است، برای وام نوسازی ۹درصد آن را دولت به عنوان یارانه تسهیلات به بانک ها پرداخت می کند و ۹درصد آن را دریافت کننده وام پرداخت خواهد کرد.

۲۰ میلیون وام قرض الحسنه اسکان موقت

وی این مصوبه را پیشنهاد شرکت عمران و بهسازی شهری ایران عنوان و تصریح کرد: همچنین در این مصوبه قرار است به متقاضیان نوسازی مسکن در تهران، علاوه بر ۵۰ میلیون تومان وام نوسازی مسکن به صورت مشارکت مدنی، ۲۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه برای اسکان موقت هم اعطا شود که این تسهیلات در طول دوره مشارکت مدنی و نوسازی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و پس از تکمیل ساخت و ساز و انتقال خانوار به واحد مسکونی نوسازی شده، این مبلغ به صورت یکجا مجددا به بانک عامل برگردانده می شود.

بودجه یک میلیارد دلاری در راه است

همچنین مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از موافقت بانک مرکزی جهت اختصاص یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به برنامه بازآفرینی شهری خبر داد.

هوشنگ عشایری، معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در چهل و دومین جلسه از ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار گفت: در حال حاضر این مطلب پس از موافقت بانک مرکزی به کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ارجاع داده شده است که بنا به تقاضای وزارت راه و شهرسازی از نمایندگان محترم کمیسیون قرار است با اعمال ماده 49 به این مسأله، اختصاص این مبلغ در دستور کار اصلی مجلس قرار و تا دو هفته آینده تصویب شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی