دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 - 15:00

آیا خروج آمریکا از برجام به رشد اقتصادی ایران کمک می کند؟

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: همه تمهیدات لازم توسط مسئولان کشور برای اتفاقات اخیر در نظر گرفته شده و مردم نباید به هیچ وجه نگرانی داشته باشند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، قبل از اجرایی شدن برجام گمانه زنی ها بر آن بود که با حل مناقشه هسته ای ایران با غرب و برطرف شدن تحریم ها، آینده اقتصاد ایران قدری روشن تر خواهد شد و برخی از ابهامات و ریسک های غیرقابل پیش بینی با اجرایی شدن برجام از بین خواهد رفت، اما در نتیجه اجرایی شدن برجام روند سرمایه گذاری در بازار تغییر چندانی نکرد.

پس از اجرای توافق هسته ای در سال 94 خوش بینی از نتایج به دست آمده بازار را فرا گرفت و این خوش بینی ها و انتظارات مثبت تنها در روزهای پایانی سال 94 و در گروه هایی همچون خودرویی ها نمود پیدا کرد.

با شروع سال 95 و گذشت چندین ماه از اجرایی شدن برجام، دیگر خبری از خوش بینی های سابق در میان نبود و بازار همچون قبل از برجام در رکود عمیقی به سر می برد.

فقدان تغییرات جدی در بخش هایی همچون رونق تولید، نرخ رشد واقعی، زمینه های خروج از رکود و الزام بانک ها به کاهش نرخ سود در اقتصاد ایران، منطقی ترین عامل برای رکود حاکم بر بازار سرمایه است.

در چنین شرایطی که بازار سرمایه از نتایج برجام تأثیر چندانی به خود نگرفته است، در مقابل برهم خوردن برجام از خود واکنش هایی منفی نشان می دهد. در طول چند هفته ای که سخن از احتمال برهم خوردن برجام از سوی طرف آمریکایی و از دست رفتن بخشی از اعتبار آن شد، بازار واکنش های به شدت منفی از خود نشان داد و اصطلاحاً پیشاپیش به استقبال مرگ رفت.

مهم ترین تنش مشاهده شده در بازار و اقتصاد ایران از ترس برهم خوردن برجام، تغییرات پرشتاب قیمت ارز بود که موجب شد رکوردهای کم نظیری در این حوزه زده شود و تا مرحله ای این افزایش قیمت ارز جلو رفت که بازار و دولتمردان را دچار شوک جدی کرد.

اما آنچه مسلم است، بازار ایران بسیاری از نتایجی را که قرار بود پس از به هم خوردن برجام تجربه کند، قبل از این اتفاق تجربه کرد و به نظر برخی صاحبنظران شاید اتفاق و تکانه جدی دیگری پس از این، اقتصاد کشور را تهدید نکند.

از این جهت در مصاحبه با چند تن از تحلیلگران و همچنین معاون وزیر صنعت معدن و تجارت به بررسی بیشتر تأثیرات اجرایی شدن برجام بر بازار پرداخته ایم؛

دولتمردان باید بدانند در شرایط بی اعتمادی، اتفاق های نامطلوب قابل پیش بینی نیست

بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران اظهار کرد: بسیاری از اتفاقات نامطلوبی که قرار بود پس از نقض برجام توسط آمریکا، در کشور بیفتد در گذشته افتاده است و نکته مهم آن است که بدانیم اکنون نگاه جامعه جهانی به ایران تغییر کرده و دیگر آمریکا نمی تواند با تغییر موضع نسبت به ما، کشورمان را در دنیا منزوی کند.

وی تشریح کرد: آمریکا اکنون درصدد فشار به اتحادیه اروپا در جهت کاهش ارتباطات با ایران تلاش می کند و اروپایی ها نیز به دلیل سهم تجارت با آمریکا شاید از برجام خارج شوند، اما باید توجه داشت که اکنون چهره ایران در دنیا تغییر کرده و تمامی این اتفاق ها تأثیر چندانی بر اقتصاد و تجارت ما نخواهد گذاشت.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی ایران اتاق ایران تأکید کرد: اقدام ترامپ بدون شک ما را به نقطه اول برنمی گرداند، زیرا برجام نگاه دنیا را به ما تغییر داده و اکنون دنیا باور دارد که ایران به تولید سلاح هسته ای اقدام نمی کند.

شکوری اذعان کرد: امروز یک بخش از وظیفه ما، اطمینان از آینده و بخش دوم سیاست گذاری صحیح و بر اساس داده های درست است و دولتمردان باید بدانند در شرایط بی اعتمادی، اتفاق های نامطلوب قابل پیش بینی نیست.

وی تأکید کرد: از یک طرف ارز در کشور کاهش یافته و از طرف دیگر تقاضای آن بالا رفته است و بدون شک در جامعه ای که تورم وجود دارد اگر نرخ ارز کنترل نشود اتفاقات نامطلوبی پیش خواهد آمد.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی ایران اتاق ایران، بیان کرد: ما به عنوان فعالان اقتصادی کشور به علت بالا رفتن هزینه های تولید، قیمت تمام شده برای محصولات داخلی و صادرات را با افزایش پیش بینی می کنیم و از طرف دیگر قیمت فروش کالاها در بازارهای جهانی نه تنها تغییر نکرده بلکه ممکن است کمتر شود و در نتیجه از مجموعه این عوامل می توان نتیجه گرفت که صادرات، اوضاع خوبی نخواهد داشت.

شکوری تشریح کرد: می بایست نگاه مان را در روابط با دنیا تغییر دهیم و بپذیریم که نمی توانیم با کشورهای دیگر تعامل نداشته باشیم.

وی با اشاره به لزوم توجه به توسعه اقتصاد جهانی در کشور افزود: می بایست برنامه ریزی موثری برای رسیدن به اهداف مدنظر در تجارت جهانی توسط مسئولان و صاحب نظران امر سنجیده شود.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی ایران اتاق ایران، یادآور شد: خروج و یا پایبندبودن ترامپ بر برجام هیچ تأثیری بر شرایط تجاری کشور نخواهد گذاشت، زیرا آمریکا عملا مدت ها بود که برجام را پاره کرده بود.

همه اتفاق ها، پیش بینی شده است

مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، تصریح کرد: نمی توانم بگویم پس از صحبت های ترامپ هیچ اتفاق خاص اقتصادی در کشور نمی افتد، اما باید توجه داشت که ما 35 سال تحت سخت ترین تحریم ها بوده ایم و توانسته ایم پدیده تحریم را دور بزنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی