یکشنبه, 30 ارديبهشت 1397 - 17:12

بانک مرکزی اعلام کرد / ایران چک بدون مهر شعبه هم معتبر است

فرصت امروز: با مصوبه کمیسیون پولی و بانکی بانک مرکزی، از این پس ایران چک های تحویلی به بانک ها بدون درج مهر شعبه نیز معتبر است و می تواند در اختیار مشتریان قرار گیرد.

این در حالی است که در حال حاضر کارکرد ایران چک این بانک و همچنین فرآیند انتشار و توزیع آن مشابه اسکناس بوده و به همین علت، ممهور کردن ایران چک به مهر شعبه، فاقد ضرورت اولیه آن است. همچنین درج مهر روی ایران چک مشکلاتی را درخصوص شمارش و پاکسازی آن ایجاد و این امر علاوه بر ایجاد هزینه، مانع استفاده بهینه از تجهیزات نوین تفکیک اسکناس می شود.

بنابر اعلام بانک مرکزی با تصمیم کمیسیون پولی و بانکی بانک مرکزی مقرر شد ایران چک های تحویلی به بانک ها، بدون درج مهر شعبه در اختیار مشتریان قرار گیرند. پیش از این ممهوربودن ایران چک ها به مهر شعبه الزامی بود.

گفتنی است ایران چک، یک ابزار از ابزار های پولی است که بانک مرکزی طبق قانون پولی و بانکی می تواند برای پوشش امور پولی و حفظ دارایی و منافع مردم از آنها استفاده کند. تا سال ۱۳۸۶ بانک ها مجوز چاپ ایران چک تا سقف مبلغ 50 هزار تومان را داشتند اما از سال 1387 این امتیاز از آنها سلب شد و تنها بانک مرکزی آن را چاپ و عرضه می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی