سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 - 13:39

ستاری مطرح کرد / استارتاپ ها بهترین زمینه برای بازگشت دانشجویان

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با انتقاد نسبت به سیاه نمایی و ارائه آمارهای نادرست از خروج نخبگان از کشور، گفت: برخی ها آمارهایی به نقل از صندوق بین المللی پول در زمینه میزان مهاجرت اعلام کردند که این آمارها واقعی نیست؛ ولی اذعان می کنم در اجرای سیاست های بازگشت نخبگان به کشور ضعیف عمل شده است.

به گزارش ایسنا، دکتر سورنا ستاری امروز در نشست تخصصی "آسیب شناسی مهاجرت و بازگشت ایرانیان مستعد و تحصیل کرده" با تاکید بر ضرورت اهمیت دادن به نیروی انسانی، افزود: از اقتصاد نفتی نمی توان انتظار داشت که وقتی معدن گچی کشف می شود، جشن گرفته نشود و یا مسئولان از بازگشت نخبگان به کشور خوشحال شوند، چرا که این رویکرد، رویکرد همه کشورهای نفتی است.

وی با بیان اینکه زمانی که نیروی انسانی پایه اقتصاد نباشد و پژوهش به آموزش متصل نشود، به نیروی انسانی توجهی نمی شود؛ از این رو باید زیست بوم های کسب و کار و نوآوری در کشور را فراهم کنیم.

ستاری با اشاره به اقدامات معاونت علمی برای توسعه اقتصاد دانش بنیان، خاطرنشان کرد: ماحصل این فعالیت ها ایجاد 3 هزار و 500 شرکت دانش بنیان، صدها استارتاپ و توجه جامعه به نیروهای انسانی تحصیل کرده بوده است و در این راستا دانشگاه ها باید برای توجه جامعه به نیروهای انسانی اقدامات لازم را انجام دهند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور با انتقاد نسبت به سیاه نمایی و ارائه آمارهای نادرست از خروج نخبگان از کشور، اظهار کرد: در این میان عده ای با نیروهای انسانی بازی می کنند و عده ای دیگر در مجلس، دولت و دیگر بخش ها از این آمارها برای کشمکش های سیاسی استفاده می کنند. از این رو از روز ابتدای فعالیتم در این سمت نسبت به این آمارها حساس شدم.

وی ادامه داد: برخی ها اعلام کردند که بر اساس آمارهای صندوق بین المللی پول در سال 2009، 180 هزار جوان ایرانی از کشور خارج شدند و این آمار در حالی منتشر شد که صندوق بین المللی پول آمارهای مربوط به خروج نخبگان از کشورها را ارائه نمی دهد.

ستاری با تاکید بر اینکه آمارهای این حوزه از سوی سازمان ملل منتشر می شود، بر واقعی سازی آمارها تاکید کرد و ادامه داد: متاسفانه در این مسیر مرکز آمار ایران در کنار آمارهای مختلفی که ارائه می دهد، آمارهای مهاجرت را اعلام نمی کند؛ این در حالی است که این آمارها یکی از آمارهای اصلی همه کشورهای دنیا به شمار می رود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی