دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 - 17:14

احتمال بازگشت حراج سکه از سوی بانک مرکزی / چوب حراج به ۴۸۵ هزار سکه

فرصت امروز: آذرماه سال گذشته بود که بانک مرکزی با افزایش قابل توجه قیمت سکه از طرح حراج سکه در بانک کارگشایی رونمایی کرد و براساس این طرح، شهروندان سه روز در هفته و در روزهای زوج می توانستند با مراجعه به بانک کارگشایی در حراجی سکه شرکت کرده و بسته های ۲۰، ۵۰ و ۱۰۰ و گاه ۲۰۰ تایی را خریداری کنند.

اگرچه برگزاری حراج سکه موجب کاهش یا توقف رشد قیمت سکه در بازار نشد، اما با این حال بانک مرکزی معتقد بود که بدون حراج سکه به طور حتم قیمت سکه حبابی تر بود. با این همه بانک مرکزی در هر روز حراجی، قیمت پایه را به بانک کارگشایی اعلام و حراج در بالاترین قیمت انجام می شد و متقاضی علاوه بر مبلغ نهایی، ۹درصد مالیات بر ارزش افزوده را نیز پرداخت می کرد.

اما در آستانه نوروز، حراج سکه متوقف شد و در سال جدید نیز جسته و گریخته برگزار شد و درنهایت، طولی نکشید که حراج سکه کاملا متوقف شد. این در حالی است که طی حدود سه ماه برگزاری حراجی سکه، ۴۸۵ هزار قطعه تمام و نیم بهار آزادی فروخته شده است.

به گزارش ایسنا، نیمه دوم سال گذشته دوره خاصی برای بازار سکه بود و از حدود شهریورماه رشد قیمت این کالا شروع شد. سکه تمام بهار آزادی از حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا پایان سال قبل تا یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان پیش رفت. افزایش حدود ۶۰۰ هزار تومانی سکه در حدود شش ماه در شرایطی رقم خورد که در این فاصله اقداماتی همچون حراج و پیش فروش انجام شد که البته نتوانست موجب کاهش قیمت شود، اما مدیران بانک مرکزی معتقد بودند اگر حراج برگزار نمی شد به طور حتم قیمت سکه تا پیش از این افزایش داشت.

از چهارم آذرماه حراج سکه از کانال بانک کارگشایی، زیرمجموعه بانک ملی اجرایی شد و به غیر از تعطیلات رسمی در روزهای زوج به طور مداوم در حال برگزاری بود تا اینکه این روال رسما در دهه دوم فروردین ماه متوقف شد و مدیران بانک مرکزی نیز آن را تایید کردند.

اولین نرخ پایه ای که بانک مرکزی برای حراج سکه اعلام کرد، یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان بود، آن هم در زمانی که سکه تمام بهار آزادی یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان در بازار فروش می رفت. همچنین برای نیم سکه که قیمت فروش بازار حدود ۷۰۰ هزار تومان بود قیمت پایه به ۵۹۰هزار تومان رسید.

در چند ماه برگزاری حراجی، قیمت سکه کاهشی نبود و حتی رشد داشت. دلیل اصلی این موضوع را مسئولان مربوطه افزایش قیمت دلار اعلام کردند، چراکه به هر صورت رابطه مستقیمی بین قیمت دلار و سکه وجود دارد که با روند رو به رشد دلار در چند ماه پایانی سال گذشته و رسیدن تا مرز ۵۰۰۰ تومان، قیمت سکه نیز افزایشی شد. بر این اساس قیمت پایه اعلامی بانک مرکزی نیز در آخرین حراجی ها در سال جاری نسبت به نرخ های ابتدایی رشد قابل توجهی داشت؛ به گونه ای که تمام سکه یک میلیون و ۴۱۵ هزار تومان و نیم بهار ۷۷۰ هزار تومان قیمت گذاری شد.

حراجی برای مخاطبان جذاب بود و به گونه ای پیش رفت که با استقبال نسبتا خوبی در روزهای برگزاری همراه شد، حتی در جلسات اول ازدحام زیادی در محل بانک کارگشایی شکل گرفت و در ادامه هم محل برگزاری خالی نشد. در دوران برگزاری حراج گاهی پیش می آمد که قیمت های خریداری شده بالاتر از حتی نرخ بازار بود و در بین آنها از دلالان گرفته تا مردم عادی یا افرادی که حتی نیاز به خرید نداشتند می آمدند، در این بین حضور کسانی که برای پرداخت سکه های مهریه به حراجی می آمدند نیز جالب توجه بود.

به هر ترتیب در شروع سال جدید با بی نظمی هایی در حراج سکه همراه بود و طولی نکشید که به طور کامل متوقف شد. گرچه دلیل توقف رسما اعلام نشد، اما فروش سکه تا مرز ۵۰۰ هزار قطعه و در سویی دیگر پیش فروش که در حال انجام بود و فروش آن چند میلیونی شد موجبات توقف را فراهم آورد، چراکه در مورد پیش فروش هم در دو سررسید یک ماهه و دو ماهه اخیرا توقف صورت گرفت و دلیل اصلی آن به آمادگی برای تأمین و ضرب سکه به منظور ارائه به خریداران اعلام شد.

با وجود توقف حراج سکه، رئیس کل بانک مرکزی در اظهارات اخیر خود اعلام کرده که «بانک مرکزی با عرضه سکه، حباب را تا حدی از بین برده و ممکن است در آینده نیز برای حراج مجددا اقدام کند». این در حالی است که در دوران برگزاری حراج تا پایان سال گذشته حبابی که تا ۲۵۰ هزار تومان پیش بینی می شد به کمتر از ۵۰ هزار تومان رسید، ولی در ابتدای سال جاری مجددا نرخ سکه تا حدی حبابی شده و تا حدود یک میلیون و ۹۰۰هزار تومان پیش رفته است.

اما در حال حاضر با توقف حراج، بانک مرکزی پیش فروش سکه را در دستور کار دارد و متقاضیان می توانند با مراجعه به شعب بانک ملی سکه های تمام بهار آزادی را در سررسیدهای شش و 9 ماهه، یک ساله، 18 ماهه و دو ساله خریداری کنند. در روزهای اخیر پیش فروش در سررسید یک ماهه و سه ماهه به دلیل تکمیل ظرفیت متوقف شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی