دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 - 16:15

سخنگوی دولت / ریال را به دلار تبدیل نکنید!

فرصت امروز: سخنگوی دولت با اعلام اینکه شاخص اشتغال در کشور بالا رفته، گفت در مقایسه 12ماهه سال ٩٦ با مدت مشابه سال ٩٥، ٧٩٠ هزار نفر شاغل شدند.

به گزارش خبرگزاری ها، محمدباقر نوبخت در نشست خبری هفتگی خود با رسانه ها با بیان اینکه صندوق بین المللی پول ایران را با 40 شاخص ارزیابی می کند و همه شاخص هایش مثبت است، گفت: ما حدود ۱۸هزار و 500میلیارد تومان به 27هزار واحد کوچک تولیدی تسهیلات داده ایم. این میزان از طریق بانک ها تأمین شد و حدود 6700 میلیارد تومان هم به طرح خوزستان از سوی دولت داده شد و برای طرح های آب های مرزی نیز سالی 2میلیارد دلار از سوی قرارگاه تخصیص داده می شود.

او ادامه داد: حدود 50 هزار میلیارد تومان دولت برای طرح های توسعه ای و رشد اشتعال تخصیص داده است که در کنار تسهیلاتی که از سوی بانک ها داده شده است، در سال گذشته وضعیت اقتصادی را بهبود بخشید.

نوبخت همچنین درباره پیام رسان ها گفت: اینکه پیام رسان داخلی هم در کنار پیام رسان های خارجی وجود داشته باشد از نظر دولت مشکلی ندارد، اما اینکه یک شهروند بخواهد از پیام رسان های خارجی استفاده کند را ما در چارچوب منشور حقوق شهروندی، حق آن شهروند می دانیم.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: ما فزونی ارز در کشور داریم اما اگر بنا باشد هر کس در جیبش ریال است احساس ناامنی کند و بخواهد ریالش را تبدیل به ارز خارجی مثل دلار کند این فزونی ارز در کشور از بین می رود. مخصوصا اینکه برخی بخواهند سرمایه خود را خارج کنند و در کشورهای همسایه آپارتمان و خودرو بخرند.

وی ادامه داد: شاید در یک پس کوچه ای معامله ای صورت بگیرد اما این مبنای قیمت ارز نیست. قیمت دلار 4200 است و طبق آن ال سی در نظام بانکی باز می شود. هرچه خارج این باشد قاچاق است. همه کالاهایی که باید وارد شود و ثبت سفارش صورت بگیرد دلار 4200 تخصیص پیدا می کند. البته برخی اقلام طبق قانون باید با ارز مبادله ای وارد شوند که حدود 7 میلیارد دلار می شود، درباره این اقلام، برای جبران فاصله 3800 تومان تا 4200 تومان جمعا فاصله 3هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می شود.

سخنگوی دولت افزود: اهداف ما در سال 1396 دو هدف برجسته بود که در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعریف شده بود. باید روی تولید اشتغال متمرکز شویم. رشد اقتصادی در 9 ماه سال 96 در مقایسه با مدت مشابه سال 95 با نفت 4.4 درصد و بدون نفت 4.7 درصد بود. در 9 ماه سال 96، از 836 هزار نفری که وارد بازار کار شدند و دنبال شغل بودند، 819 هزار نفر مشغول کار و 17هزار نفر نیز به جمعیت بیکار اضافه شدند. نرخ بیکاری هم کاهش پیدا کرد.

او گفت: وقتی آمریکا به عنوان صاحب دلار اعلام می کند اجازه استفاده ایران از دلار را نمی دهد بنابراین از آنجا که یورو ارز جهانشمول است می توان از آن استفاده کرد و کارها را پیش برد، اراده نظام همین است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی