چهارشنبه, 05 ارديبهشت 1397 - 17:38

بازدید سرزده رئیس جمهور از بازار کفش تبریز / روحانی: برجام یک جمله کم یا اضافه نمی شود

فرصت امروز: رئیس جمهور با تأکید بر اینکه برجام یک جمله کم یا اضافه نمی شود، گفت: آمریکا خودش به دلیل عدم عمل به تعهداتش در برجام روی صندلی اتهام است.

حجت الاسلام حسن روحانی روز چهارشنبه در نشست خبری پایان سفرش به آذربایجان شرقی گفت: اگر اروپا علاقه مند به راضی کردن ترامپ است، باید از جیب خودش خرج کند و نمی تواند دست در جیب مردم ایران کند.

او اضافه کرد: حضور آمریکا در منطقه هیچ وقت نتیجه ای جز ایجاد ناامنی نداشته است و این در حالی است که جان مردم همه کشورهای منطقه برای ما مهم است. سخن ترامپ به اعراب که پول به من بدهید تا زنده بمانید، تحقیر مردم جهان اسلام است.

دستاوردهای سفر به آذربایجان شرقی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس جمهور همچنین با تشریح دستاوردهای سفر به استان آذربایجان شرقی گفت: افتتاح ۳ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه و آغاز عملیات اجرایی طرح هایی با اعتبار حدود ۶ هزار میلیارد تومان، نشان دهنده تحرک بسیار خوب استان در مسیر توسعه است و دولت به طور کامل از این روند حمایت می کند.

روحانی افزود: در این سفر طرح های بسیار خوبی در بخش بهداشت و درمان و پروژه های متعددی در زمینه های صنعتی، گردشگری و کشاورزی، آغاز شد که نشان دهنده ظرفیت های بالای استان در این زمینه هاست که باید هر چه بیشتر تقویت شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از ۲۳ طرحی که در سفر قبلی به استان آذربایجان شرقی به تصویب رسید، ۱۸ طرح به طور کامل اجرایی شده و پنج طرح نیز حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند که مقرر شد در روند تکمیل آنها تسریع شود.

روحانی با اشاره به اینکه یکی از اولویت های اصلی استان آذربایجان شرقی پروژه راه آهن است، گفت: یکی از اولویت ها و اقدامات اصلی دولت، تکمیل خطوط راه آهن در سراسر کشور است و امسال نیز گام های خوبی در این راستا برداشته خواهد شد و خط آهن به بستان آباد خواهد رسید. همچنین امسال خط آهن اردبیل افتتاح خواهد شد و در تلاش هستیم بهره برداری از خط آهن قزوین به رشت نیز هر چه زودتر آغاز شود.

رئیس جمهور اضافه کرد: دولت به تکمیل خطوط راه آهن اهتمام ویژه ای دارد، چرا که از لحاظ سیاسی، اقتصادی و ترانزیتی از اهمیت بالایی برای کشورمان برخوردار است.

او با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام، ادامه داد: شهر زیبا و تاریخی تبریز این استعداد را دارد که قطب گردشگری برای جهان باشد. البته این موضوع نیازمند انجام اقدامات زیادی است که باید با سرعت انجام دهیم و از فرصتی که امروز برای تبریز به وجود آمده برای ایجاد تحرک در بخش گردشگری استان استفاده کنیم.

بازدید سرزده روحانی از بازار کفش تبریز

رئیس جمهور تبریز را قطب فرش و صنعت چرم و کفش دانست و با اشاره به بازدید سرزده خود از بازار کفش تبریز گفت: دولت به حمایت از صنایعی مانند کفش اهتمام ویژه ای دارد و خود را حامی این صنعت می دانیم و باید حمایت و پشتیبانی کنیم تا مشکلات این نوع صنایع برطرف شود.

روحانی در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره اقدامات دولت برای حمایت از کالای ایرانی، اظهار داشت: در زمینه حمایت از تولیدات و کالای ایرانی همه دستگاه ها باید همکاری و کمک کنند تا شاهد تحول خوبی در کشور باشیم و دولت نیز مصمم است گام های بلندی در این زمینه بردارد.

رئیس جمهور با ابراز خرسندی از فعال بودن بخش خصوصی واقعی در تبریز و استان آذربایجان شرقی، گفت: بخش خصوصی واقعی می تواند اقتصاد را به پیش برده و در بازار منطقه ای و جهانی رقابت ایجاد کند، بنابراین دولت در حمایت از این بخش کاملا جدی است و آن را در مسیر توسعه کشور مفید می داند.

روحانی با اشاره به تصمیم دولت در رابطه با کنترل التهابات بازار ارز، اظهار داشت: در این تصمیم با جلوگیری از قاچاق بخش زیادی از ارز و نیز اطمینان بخشی به تولیدکنندگان و واردکنندگان در خصوص ثبات قیمت ارز، کمک بزرگی به تولید داخلی شد، ضمن اینکه از توطئه واشنگتن مبنی بر اینکه بخواهد اقتصاد و بازار ارز کشورمان را بهم بریزد، جلوگیری کردیم.

برنامه های دولت در زمینه دریاچه ارومیه

رئیس جمهور در پاسخ به سؤالی درباره برنامه های دولت در زمینه دریاچه ارومیه، اظهار داشت: دولت از ابتدا اهمیت ویژه ای برای دریاچه ارومیه قائل بود، چرا که معتقد بودیم اگر وضعیت دریاچه ارومیه به مانند سابق رها می شد و دولت برای احیای آن بودجه و ستاد تشکیل نمی داد، این دریاچه در سال ۹۶ به طور کامل خشک می شد.

روحانی گفت: اقدامات دولت در زمینه احیای دریاچه ارومیه برای سرمایه گذار داخلی و خارجی و امنیت و سلامت حدود ۴میلیون نفر که تحت تأثیر این دریاچه قرار دارند، بسیار مؤثر بوده است و این اقدامات کاری بزرگ و استراتژیک برای کشور محسوب می شود.

او ادامه داد: دولت تاکنون بیش از ۲هزار میلیارد تومان برای احیاء دریاچه ارومیه هزینه کرده است و ستاد احیای دریاچه ارومیه در گزارش اخیر خود قول داده است که تا پایان دولت دوازدهم، سطح آب این دریاچه نسبت به سال ۹۲ یک متر افزایش خواهد یافت و به مردم آذربایجان و شمال غرب کشور اطمینان می دهم که دولت اهداف خود را برای احیای دریاچه ارومیه ادامه خواهد داد و نخواهیم گذاشت که این دریاچه خشک شود.

برجام؛ نه یک جمله اضافه یا کم

روحانی در پاسخ به سؤالی در خصوص برجام و واکنش ایران نسبت به اقدامات دولت آمریکا درباره آن گفت: درباره برجام حرف و دیدگاه ما کاملا روشن است برجام توافق چند جانبه ای است که هفت کشور، پس از مذاکرات طولانی متنی را به امضا رساندند و این توافق به مانند بنایی است که حدود ۱۴ سال یعنی از سال ۸۱ تا سال ۹۴ طول کشیده تا این بنا ایجاد شود و امروز به خاطر تهدیدات و ادعای فردی برای خروج از این بنا که صرفا یکی از اتاق های آن را در اختیار دارد، نمی توان یک بنای ۱۴ ساله را بهم زد. برجام توافقی است که در شورای امنیت سازمان ملل به تأیید رسیده است و نمی توان قراردادی را که جنبه جهانی و بین المللی دارد مدام تغییر داد.

رئیس جمهور با بیان اینکه یک جمله به برجام اضافه یا کم نخواهد شد، تصریح کرد: توافق برجام یا می ماند یا نمی ماند، اما بنا برماندن بود به طور کامل خواهد ماند و اگر نماند، همه باید از آن خداحافظی کنند و این موضوعی است که در گفت وگوهای متعدد خود با آقای مکرون نیز صراحتا اعلام کرده و گفته ام که حتی یک جمله به این توافق اضافه و کم نخواهیم کرد و او هم به صراحت گفته که این موضوع را قبول دارد.

روحانی تصریح کرد: اگر اروپایی ها قصد دارند ترامپ را راضی نگه دارند، باید این کار را از جیب خود انجام دهند و ما اجازه نمی دهیم از جیب ملت ایران آقای ترامپ را راضی کنند. ایران تا جایی در برجام می ماند که منافع ملت ایران در آن تضمین شود.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز آقای ترامپ و دولت آمریکا در صندلی اتهام قرار دارند که چرا توافق برجام را به طور دقیق اجرا نکرده اند و در مواردی تأخیر و کوتاهی نسبت به آن داشتند.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص برنامه های دولت برای حمایت از نخبگان، اظهار داشت: حمایت از سرمایه ملی و انسانی را یک ضرورت می دانیم، لذا برنامه های متعددی در این خصوص طی سال های گذشته داشته ایم که به واسطه آن نخبگان زیادی به کشور ما بازگشتند که بسیار ارزشمند است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امسال در روز هسته ای ۸۰ نوع پروژه جدید افتتاح کردیم و در یک بخش پیچیده علمی دستاوردی داشتیم که دنیا دچار حیرت شد. امروز آقای ترامپ تصور می کند که ما در خصوص واکنش های خود شعار می دهیم، اما اگر برجام بر هم بخورد با سرعت بالایی فعالیت های خود را در پیش خواهیم گرفت و تهدیدات آمریکا نسبت به ملت ایران را بسیار بی ارزش می دانیم.

او تصریح کرد: اگر بخواهند برجام را زیر پا بگذارند، تصمیمات و اقدامات بسیار متفاوت تر از گذشته در زمینه فعالیت های صلح آمیز خود اتخاذ خواهیم کرد.

رئیس جمهور در پایان گفت: به عنوان کسی که در عرصه سیاست خارجی و مذاکرات تجربیاتی دارم، اعلام می کنم که اگر به فرض تصمیمات غلطی در رابطه با برجام اتخاذ کنند، این تصمیمات بسیار زودگذر خواهد بود و خیلی زود از ما خواهش خواهند کرد که با آنها مذاکره کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی