شنبه, 01 ارديبهشت 1397 - 17:39

خواسته رئیس جمهور از وزیر اقتصاد / به مردم اعلام کنید چه کسان و نهادهایی مالیات نمی دهند!

فرصت امروز: رئیس جمهور در نخستین روز اردیبهشت ماه و در نشست هم اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید که در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار شد، از وزیر اقتصاد خواست تا فهرست کسانی را که مالیات نمی دهند به مردم اعلام کند. حجت الاسلام حسن روحانی گفت: «آقای وزیر اقتصاد! در سایت اعلام کنید چه کسانی مالیات نمی دهند. شما در سایت تان بنویسید که این افراد و نهادها مالیات نمی دهند تا مردم بدانند که از او نباید کالا بخرند چون او حق مردم را نمی دهد.»

اما اقتصاد، اشتغال، سیاست ارزی دولت و حمایت از کالای ایرانی از دیگر محورهای سخنان روحانی در جلسه هم اندیشی مدیران ارشد دولت بود. گزارش «فرصت امروز» از سخنان رئیس جمهور را در ادامه می خوانید.

* اگر بتوانیم ۲۰ خانی را که برای افراد درست کردیم تا مجوز یک کارگاه تولیدی و بنگاه اقتصادی به او بدهیم را تبدیل به ۱۰ خان کنیم معلوم است انقلاب در ۴۰سالگی خود قرار گرفته و معنای انقلاب را به درستی فهمیده ایم.

* می دانیم که کشور در کم آبی قرار دارد و مردم ممکن است نگران برخی رفتارهای دشمن باشند و می دانیم که در کشور مشکل محیط زیست، بیکاری و عدم اشتغال جوانان و زنان را داریم، اما همه اینها با اراده و تصمیم مان و اتکای به خداوند، حل شدنی است.

* وقتی می گوییم در کشور با کم آبی مواجه هستیم، مردم آن را بهتر از ما می دانند و کشاورزان پیش از ما متوجه خشکسالی می شوند. دولت در جایگاهی نیست که به مردم اعلام کند دچار خشکسالی هستیم، بلکه باید برنامه ارائه بدهد.

* مدیران دولتی نباید نصیحت کنند و منبر بروند، چراکه برای نصیحت کردن، علما و ائمه جمعه و خیلی های دیگر هستند، بلکه مدیر اجرایی کشور، باید برنامه ریزی داشته باشد و برای مقابله با کم آبی وزرای نیرو، کشاورزی، صنعت و معدن و رئیس سازمان محیط زیست، باید با هم مشورت کرده و برنامه ارائه دهند.

* می آیند به من گزارش می دهند که آب کم است خب من چه باید بکنم مگر نمی دانم که با کم آبی مواجهیم. باید برنامه ارائه دهید. هر چه قدر به مردم بگویید صرفه جویی کنند، کفایت نمی کند. توقع مردم از دولت و دستگاه اجرایی در همه مسائل نصیحت کردن و خواندن روایت و آیه نیست، ما به عنوان دولت باید برنامه ریزی داشته باشیم تا فساد، کاهش یافته یا صورت نپذیرد.

* باید در مسائل و موضوعات مختلف کشور از جمله ارز، صادرات غیرنفتی، اشتغال و مقابله با توطئه های دشمن پشتیبانی مردم را داشته و مردم را همراه کنیم. ما باید اول خوب به مردم توضیح بدهیم تا آنها مشکل را بداند. اگر توضیح ندهیم و مردم درست مشکل را لمس نکنند و دیگران راه های انحرافی را پیش پای آنها بگذارند، می توانند مردم را تحریک کرده و ما را با مشکل مواجه کنند، چراکه مسئولان توضیح کافی را به مردم ندادند و آنها بدون در نظر گرفتن برنامه های آینده فقط مشکل فعلی را می بینند.

* زمانی یک دستگاه نظارتی برای یک وزارتخانه دولت نوشته بود که در خرید هواپیما چه نوع هواپیمایی را باید خریداری کند و بنده برای آن دستگاه نوشتم که به تو چه ربطی دارد و تو چه کاره ای که دخالت می کنی. تصور کرده اند که چون دستگاه نظارتی هستند، باید نوع هواپیما، خودرو و دارویی را هم که می خواهیم خریداری کنیم آنها مشخص کنند. در صورتی که آنها اگر تخلفی بر مبنای قانون دیدند، باید اعلام کنند. البته اگر بر مبنای قانون باشد، نه بر مبنای عقل ناقص خود؛ عقل ناقص تو که مبنا نیست، آقای دستگاه نظارتی!!

* در بودجه امسال برنامه ریزی کردیم که پول بر مبنای عملکرد اختصاص یابد و امیدواریم اجرایی و عملیاتی شود. امسال بناست این بودجه نسبت به برخی دستگاه های حداقل عملیاتی توزیع شود.

* مردم باید ناظر بر چگونگی مصرف پول هایشان باشند. اعلام کردم پول هایی که تخصیص داده می شود باید در سایت منتشر شود تا مردم بدانند این پول به چه کسی داده شده و آن دستگاه به چه میزان خدمت ارائه کرده است.

* من در اینجا به صراحت می خواهم بگویم که از سیستم ارز در چهار سال گذشته راضی نبودم، از سیستم ارزی فعلی هم راضی نیستم و باید به یک سیستم سوم دست پیدا کنیم. چهار سال گذشته ارز را با گرفتاری فراوان تهیه می کردیم و با هواپیما وارد می کردیم و با ماشین های مسلح ارز را به بانک مرکزی منتقل می کردیم و بانک مرکزی نیز به صرافی ها ارائه می داد.

* در صرافی ها هم ارز به هر شیوه ای که دل شان می خواست تقسیم می شد و ارز خوب ها در پاکت رفته و به جای دیگر منتقل می شد و این سیستم اداره ارز کشور بود و بانک که باید مسئولیت اصلی را داشته باشد، تماشاگر بود.

* با چند نرخ در مبادله ارز مواجه بودیم که حداقل آن دو نرخ بود. برخی کالاها در این نوسان با یک نرخ و برخی با نرخ دیگر ارائه می شد و من از ابتدا در تمام جلسات منتقد این شیوه تقسیم ارز بودم و معتقد بودم که ارز نباید بوسیله اسکناس ارائه شود، بلکه باید حواله داده شده و حداکثر امور به دست بانک ها باشد.

* از ابتدای دولت یازدهم نظر ما بر اجرای همین سیاست بود و در چند ماه گذشته شرایطی به واسطه رفتارهای گرگ های خارجی و سودجویان داخلی پیش آمد که آرامش بازار متزلزل شد و امروز در شرایطی قرار گرفتیم که شاید بهترین شرایط نباشد، اما مطلوب است.

* این تصمیم با اجماع همه مسئولان و کارشناسان اقتصادی اتخاذ شد و بر این مبنا گرفته شد که واردکنندگان کالاهای مورد نیاز واقعی مردم و کشور، بتوانند کار خود را راحت انجام دهند. قیمت ۴۲۰۰ تومانی ارز در این سیستم با توجه به نرخ تورم و مسائل دیگر دقیق محاسبه شد و کم و زیاد شدن قیمت آن در طول سال نیز بر همین مبنا حداکثر ۵ درصد خواهد بود.

* بر این مبنا واردکنندگان در وزارت صنعت ثبت سفارش کرده و بر مبنای سفارش خود از سیستم بانکی ارز مورد نیاز را تحویل می گیرند، پس همه توزیع کنندگان، فروشندگان و مصرف کنندگان کالاهای وارداتی خیال شان راحت باشد که هیچ مشکلی در تأمین ارز یا افزایش قیمت ارز وجود ندارد و بهانه ای در این زمینه ای قابل قبول نیست. تولیدکنندگان هم مطمئن باشند که مبنای قیمت ارز همین قیمت است و ارز به میزان نیاز، تخصیص داده می شود.

* حمایت دولت از کالای ایرانی، برنامه ریزی است، اگر نه شعار دادن را که خیلی های دیگر هم بهتر از دولت بلد هستند. دولت باید برای تأمین تضمین شده مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان برنامه ریزی کند.

* یکی دیگر از مزایای سیاست جدید ارزی دولت این است که صادرکنندگان بخش خصوصی که عمدتا صادرات غیرنفتی را انجام می دهند، حالا می توانند با حساب و کتاب دقیق تر صادرات خود را انجام دهند. تا پیش از این قیمت ارزی که صادرکنندگان می خواستند تبدیل به ریال کنند، خیلی دقیق معلوم نبود، اما حالا صادرکننده می داند که می تواند ارز حاصل از صادرات خود را به چه قیمتی تبدیل به ریال کند و حتی اعلام می کنم صادرکنندگان می توانند از همین امروز ارز پیش بینی شده خودشان از محل صادرات تا پایان سال را پیشاپیش به بانک مرکزی بفروشند.

* از سوی دیگر برای حمایت از کالای ایرانی باید کمک کنیم تولیدکنندگان ضمن ارتقای کیفیت، قیمت کالای خود را نیز پایین بیاورند. بانک ها در این زمینه مسئولیت سنگینی برای تأمین سرمایه در گردش، تسهیلات و ارائه کمک های مالی دیگر به تولیدکنندگان دارند، اما آمار عملکرد بانک ها در سال ۹۶ در این زمینه در مجموع خیلی خوشایند و خوشحال کننده نیست.

* در حال حاضر هر کس برای واردات به کشور توجیه قابل قبول دارد، می تواند از سیستم بانکی ارز مورد نیاز خود را دریافت کند، اما اگر کسی می خواهد چیزی را از طریق قاچاق وارد کشور کند، دیگر ارز با نرخ مصوب در اختیار او قرار نمی گیرد. البته دولت حتماً در مبارزه با قاچاق به هر شکلی جدی خواهد بود، اما اگر چنین مواردی هم از دست قانون در رفته اند، دیگر نمی توانند با ارز ارزان قاچاق انجام دهند.

* یک گروه دیگر که با سیاست جدید ارزی دچار مشکل شدند، کسانی هستند که اقدام به خروج سرمایه می کردند و حالا دیگر کارشان سخت شده است. در مجموع کسانی که می خواهند به شکل قانونی واردات انجام دهند، کارشان تسهیل شده است، اما کسانی که به دنبال خارج کردن سرمایه یا قاچاق کالا بودند، حالا کارشان گره خورده است و ما از این بابت خوشحالیم. بانک مرکزی هم دیگر دغدغه توزیع ارز به شکل سابق را ندارد.

* تصمیم دولت بر این است که امسال در زمینه ایجاد اشتغال تحرک خوبی به وجود آوریم. برای این منظور تبصره ۱۹ بسیار مهم است و از سازمان برنامه و بودجه می خواهم که آیین نامه اجرایی آن را همین هفته آماده کند و به دولت بیاورد تا تصویب شود. مهم است که بر اساس تبصره ۱۹ بانک ها، صندوق و پولی که سازمان برنامه در اختیار دارد، در کنار هم قرار گیرد و ما بتوانیم یک تحولی در زمینه اشتغال به وجود آوریم.

* مسئله دوم در زمینه اشتغال کاری است که همه استانداران با وزیر کار توامان باید انجام دهند. امسال هر واحدی که حین ایجاد اشتغال جدید برای آموزش نیروهای شاغل خود اقدام کند، یعنی هر جا که اشتغال و آموزش در کنار هم قرار گیرند، از پرداخت حق تأمین اجتماعی معاف خواهند بود. از سوی دیگر اعطای وام برای اشتغال روستائیان نیز در حال انجام است و باید روند اجرای آن تسریع شود.

* باید ایجاد اشتغال را برای مردم تسهیل کنیم. ایجاد اشتغال برای ما یک اصل خدشه ناپذیر است. بیکاری را نمی توانیم اضافه کنیم و باید راه حل های درست انتخاب کنیم تا اشتغال مردم آسیب نبیند.

* باید تلاش کنیم امسال هم همچنان تورم را تک رقمی حفظ کنیم و در جذب سرمایه گذاری، بیشتر کوشش کنیم. باید در روابط بانکی، ارتباطات با دنیا، تعامل سازنده و گسترده تر با جهان مسیر را همانندگذشته ادامه دهیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی