چهارشنبه, 29 فروردين 1397 - 17:27

«سامانه نیما» هفته آینده رونمایی می شود / یورو جایگزین دلار در تکالیف ارزی شد

فرصت امروز: با تصمیم هیأت دولت، یورو جایگزین دلار در تکالیف ارزی شد و همچنین بانک مرکزی موظف شد نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند.

هیأت وزیران در جلسه روز چهارشنبه خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها و شرکت های دولتی را موظف کرد ارز یورو را به عنوان ارز مبنای گزارشگری و انتشار آمار، اطلاعات و داده های مالی خود مورد استفاده قرار دهند. بانک مرکزی نیز موظف شد از تاریخ ابلاغ این مصوبه، نرخ برابری ریال در مقابل یورو را به صورت مستمر اعلام و مدیریت کند.

انجام خریدهای خارجی با یورو

در همین زمینه، وزیر اقتصاد با بیان اینکه در حال حاضر مبادلات کشور با یورو انجام می شود، گفت: حذف کامل دلار از مبادلات خارجی کشور دور از دسترس نیست.

به گزارش خانه ملت، مسعود کرباسیان با استناد به بخشنامه های وزارت اقتصاد، عنوان کرد: امروز مبادلات اقتصادی کشور، گشایش اعتبار و خرید خارجی طبق بخشنامه ها با یورو انجام می گیرد، بنابراین حذف کامل دلار از مبادلات خارجی دور از دسترس نیست.

کرباسیان با اشاره به نشست سه شنبه شب با اعضای فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی ادامه داد: در این نشست مسائل متعددی مطرح شد که یکی از مهم ترین این مسائل وجود چهار لایحه موجود در کمیسیون های حقوقی و قضایی و امنیت ملی مجلس در رابطه با مبارزه با پولشویی بود، لذا در این زمینه نقطه نظرات نمایندگان شنیده و همفکری بسیار سازنده ای صورت گرفت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کابینه دوازدهم اظهار امیدواری کرد که این لوایح هرچه سریع تر به صحن علنی مجلس ارجاع تا دولت جمهوری اسلامی ایران بتواند عضو FATF شود، البته یکی از این لوایح در مجلس رأی آورده و در گیر و دار تصویب در شورای نگهبان است و سایر لوایح در کمیسیون های مجلس روند قانونی خود را طی می کنند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از مباحث مطروحه در نشست سه شنبه شب در زمینه تثبیت قیمت ارز بود که با اشاره به تأثیر سیاست خارجی در نرخ ارز، نقطه نظرات نمایندگان در این زمینه شنیده شد و مسئولان وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز نمایندگان را در جریان اقدامات خود برای تثبیت نرخ ارز قرار دادند و در این زمینه نیز همفکری و مساعدت فکری از نمایندگان گرفته شد.

کرباسیان یادآور شد: همچنین مسائلی در حوزه بورس، مالیات بر ارزش افزوده و نوع همکاری با کشورهای خارجی از دیگر موارد مورد بحث در نشست دیشب بود.

وی با اشاره به موضوع حذف دلار و جایگزینی یورو در مبادلات خارجی، گفت: در حال حاضر مبادلات کشور، گشایش اعتبار و خرید خارجی طبق بخشنامه های موجود با یورو است و نه دلار، بنابراین اینکه دلار از مبادلات ارزی حذف شود، توقعی دست یافتنی است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: در عین حال وزارت امور اقتصاد و دارایی مذاکراتی با کشورهای مختلف انجام می دهد تا با پول ملی کشورهای مقابل مبادله کالا صورت گیرد و لزوما نیازی به وجود ارز سومی در این بین نیست.

کرباسیان بیان داشت: حجم مبادلات ایران با کشورهای غیر بسیار بیشتر است تا کشورهایی که با دلار فعایت اقتصادی انجام می دهند، بنابراین امیدواریم در این زمینه بتوانیم اقدامات موثری را عملیاتی کنیم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار امیدواری کرد به جایی برسیم که دلار به طور کامل از مبادلات اقتصادی کشور خارج شود.

«سامانه نیما» دوشنبه آینده رونمایی می شود

همچنین رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) از سوم اردیبهشت ماه با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور فعالیت رسمی خود را آغاز می کند.

این در حالی است که سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) با هدف تسهیل تأمین ارز، ایجاد فضای امن برای خریداران و فروشندگان ارز و امکان ایجاد فضای رقابت صرافان برای تأمین ارز متقاضیان کار از 28 بهمن ماه پارسال فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرده است. در این ارتباط، ولی الله سیف روز چهارشنبه پس از جلسه ستاد اقتصادی دولت درباره ساماندهی بازار ارز در جمع خبرنگاران افزود: از زمان راه اندازی آزمایشی این سامانه تاکنون نشست های زیادی در بانک مرکزی با گروه های ذی نفعی که در سامانه جدید حضور دارند، برگزار کرده ایم تا این افراد مسائل و مشکلات خود برای ثبت سفارش را در مدلی که در حال اجراست، بیان کنند و ما نیز آن را لحاظ کنیم.

وی در ادامه به جلسات ستاد اقتصادی دولت برای اجرای سیاست ارز تک نرخی اشاره کرد و افزود: هفته ای دو یا سه جلسه درباره ساماندهی بازار ارز در ستاد اقتصادی دولت برگزار می شود که در جلسه امروز نیز با حضور معاون اول رئیس جمهوری، مسائل و اقدام های کلان انجام شده، بررسی شد.

رئیس بانک مرکزی تصریح کرد: اکنون می توان با قاطعیت گفت تمامی صادرکنندگان و واردکنندگان در روال طبیعی می توانند کار ثبت اطلاعات خود را انجام دهند و مشکلی وجود ندارد.

وی اظهار داشت: روزهای آینده سامانه نیما که ورود اطلاعات در آن از قبل از نوروز آغاز شده بود، نهایی می شود و دوشنبه آینده به صورت کامل با دعوتی که از معاون اول رئیس جمهوری انجام دادیم، به طور رسمی افتتاح می شود.

وی خاطرنشان کرد: اطلاعات این سامانه در حال بارگذاری است. البته عدم ورود به سامانه به معنای ایراد در فرآیند انجام کار نیست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی