چهارشنبه, 29 فروردين 1397 - 16:56

میزگرد «حمایت از قیر ایرانی» برگزار شد / مصائب برند «قیر ایرانی»

فرصت امروز: میزگرد تخصصی «حمایت از قیر ایرانی» با حضور نمایندگانی از کارگروه تنظیم بازار، شورای رقابت، سازمان حمایت، پخش فرآورده های نفتی، بورس کالای ایران و جمعی از مدیران شرکت های تولیدکننده و صادرکننده از جمله نفت جی، پاسارگاد و هیأت رئیسه کمیسیون قیر و هیات مدیره اتحادیه اوپکس برگزار شد.

وحید شیخی عضو هیأت مدیره اتحادیه اوپكس در ابتدای این نشست گفت: یکی از اصلی ترین مشکلات قیر ایران، واردات ته مانده ضایعات پالایشگاه های عراق با نام تجاری VR یا قیر یا هیدروکربن سنگین است که صدمه بسیاری به برند «قیر ایرانی» زده است. با توجه به اینکه روند واردات این کالا به طور قانونی ثبت سفارش شده و به داخل کشور وارد می شود این ماده ارزان با کیفیت پایین که در مصارف هیدروکربنی هم کاربرد دارد توسط برخی شرکت ها در فرآیند تولید استفاده شده و به نام قیر باکیفیت ایرانی عرضه می شود.

رئیس کمیسیون قیر اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ادامه داد: شرکت های تولیدکننده قیر استاندارد که از قیر ارزان عراقی استفاده نمی کنند، نمی توانند با این عرضه ناسالم رقابت داشته باشند. طبق اعلام پالایش و پخش امکان تخصیص سالانه 8 میلیون تن وکیوم باتوم جهت تولید قیر وجود دارد در حال حاضر 5.5 میلیون تن vb برای تولید قیر استفاده می شود و مابقی به صورت مازوت فروخته می شود.

او در ادامه افزود: تا سال 2020 که فروش مازوت با سولفور ۳.۵درصد ممنوع می شود باید بازاریابی و گسترش فروش قیر ایرانی را جهت این حجم از فروش ایجادکنیم.

وحید شیخی از جمله موارد اعتراضی تولیدکنندگان قیر در این میزگرد را، خرید خوراک ماه جاری با دلار 4760 تومان و اعلام نرخ فروش ارز با قیمت 4200 تومان اعلام کرد که با افت 15درصدی نرخ خرید مواد اولیه و نرخ فروش باعث زیان تولیدکننده های قیر شده و انتظار می رود دولت محترم نسبت به این آسیب، توجه لازم را داشته باشد.

به گفته شیخی، همچنین یکی دیگر از چالش های این صنعت، عملکردهای شرکت بورس کالاست که ذی نفع تصمیمات اخیر در قیر بوده و هیچ گونه همکاری جهت اصلاح آنها ندارد.

عضو هیأت مدیره opex در پایان، خواستار تسریع در تشکیل نهاد رگولاتوری و ممنوعیت واردات قطعی و ورود موقت VR یا قیر عراق و صادرات آن با نام قیر ایرانی، رسیدگی به مشکلات این اتحادیه و شکایت اتحادیه های صنفی در مورد عملکرد ناعادلانه بورس کالای ایران و تسریع در تشکیل جلسه کارگروه تنظیم بازار و شورای ملی رقابت با محوریت اتحادیه جهت جمع بندی و رفع مشکلات قیر ایرانی شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی