یکشنبه, 26 فروردين 1397 - 17:11

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال نمایندگان / برجام، مبلغ قرارداد آلکاتل را کاهش داد

فرصت امروز: وزیر ارتباطات روز یکشنبه به بهارستان رفت و در رابطه با دو سوال نمایندگان از او در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی حضور یافت و به آن پاسخ گفت.

پرسش نخست درباره سرانجام پروژه ارتقا و توسعه انتقال ارتباطات طبق برنامه ششم بود که به گفته نمایندگان سوال کننده قرارداد آن با شرکت داخلی سدید ارتباطات و با پشتیبانی مالی آستان قدس رضوی و با تجهیزات کمپانی فرانسوی -ایتالیایی آلکاتل در سال 90 منعقد شده، اما هنوز پیشرفتی در اجرای کار حاصل نشده است. پرسش دوم نیز به عملکرد شرکت ارتباطات زیرساخت و تعدیل نیرو در این شرکت اختصاص داشت.

پس از توضیحات محمدجواد آذری جهرمی، نمایندگان با رأی خود اعلام کردند که پاسخ های وزیر قانع کننده بوده است، اما وزیر ارتباطات در پاسخ خود چه گفت؟ آذری جهرمی ابتدا درباره سرنوشت قراردادهای آلکاتل و تدبیر گفت: برجام شرایطی را مهیا کرد تا هزینه های این قرارداد منطقی تر شود، بنابراین اصلاح قرارداد مد نظر قرار گرفت و مبلغ قرارداد از 247.5 میلیون یورو اولیه به 145 میلیون یور کاهش یافت.

به گزارش ایرنا، او به تکالیف برنامه پنجم توسعه برای توسعه ظرفیت های لازم برای شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و گفت: برنامه پنجم توسعه ما را موظف به توسعه ارتباطات و نیز توسعه ترانزیت کرده که اقدام ها در این زمینه در دست انجام است.

به گفته آذری جهرمی، هدف از قرارداد آلکاتل نوسازی تجهیزات و افزایش ظرفیت ترانزیت بوده و قرارداد تدبیر هم تکمیل کننده قرارداد آلکاتل است.

وی ادامه داد: تاخیرهایی در حوزه قرارداد آلکاتل به واسطه تحریم ها داشته‎ایم که با توفیق برجام جبران شده است، ضمن آنکه تجهیزات در قرارداد جدید به روز آوری شده اند و اکنون تجهیزات دو بخش قرارداد از گمرک ترخیص شده اند و درحال نصب و راه اندازی هستند.

وزیر ارتباطات درباره پیشرفت های ایجادشده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز گفت: اکنون مردم و نمایندگان می توانند قضاوت کنند که آیا امروز در شهرهای مختلف با پسرفت در حوزه تکنولوژی و فناوری مواجه هستیم یا اینکه پیشرفت رخ داده است.

آذری جهرمی ادامه داد: اتحادیه جهانی مخابرات گزارش می دهد که ایران دومین کشور در جهان به لحاظ شاخص نرخ رشد توسعه بوده و در منطقه غرب آسیا در رتبه نخست بوده است؛ این افتخاری برای ما به شمار می رود که همه شاخص های فناوری در همه شهرهای کشور در چهار تا پنج سال گذشته بیش از 10 برابر شده است.

او با بیان اینکه در مقاطعی به نوع این توسعه ها اعتراض شده است و اکنون در مجلس به یک مرکز مخابراتی اشاره شده است، گفت: مرکز مخابراتی، مرکز مخابرات است نه همه بخش ارتباطات کشور؛ زمانی تکنولوژی روی سوئیچ تلفن و صوت بود که جمع آوری شده و روی سوئیچ دیتا گذاشته شده است، این به معنای تعطیلی مرکز و یا تعدیل نیرو نیست بلکه تغییر تکنولوژی بوده است.

وی به اظهار نظر نماینده مجلس در رابطه با ترک تشریفات در قرارداد آلکاتل هم واکنش نشان داد و افزود: اصول پدافندی و اصول توسعه شبکه می گوید باید دو تولید کننده همزمان وجود داشته باشند تا وقتی شبکه دچار اشکال شود، کار معطل نماند درحالی که در ابتدا کل خرید تجهیزات از آلکاتل بوده است حال باید مناقصه بین چه کسی گذاشته شود؟ وقتی تولید کننده واحد است، آیا باید مناقصه برگزار کرد؟

آذری جهرمی حضور شرکت زعیم در قرارداد آلکاتل را رد کرد و گفت: این شرکت در قرارداد توسعه آلکاتل حضور نداشته است.
وزیر ارتباطات درباره وجود فساد در قرارداد آلکاتل نیز گفت: اگر از وجود فساد در قرارداد اطلاعی دارید، گزارش کنید تا مراجع قضایی رسیدگی کنند کما اینکه این مراجع رسیدگی کرده اند.

وی ادامه داد: این قرارداد 247.5 میلیون یورو بود که به 145 میلیون یورو کاهش یافت؛ برش زمانی که نماینده سوال کننده زده است، صحیح نیست زیرا الحاقیه اول و دوم در زمان قبل از حضور من در شرکت ارتباطات زیرساخت بوده است؛ من در زمان الحاقیه سوم به این موضوع ورود کردم و آن هنگام 26 میلیون یورو پیمانکار به خاطر تاخیرها جریمه شد.

آذری جهرمی به موضوع مطرح شده درباره سوئیچینگ اشاره کرد و گفت: سوئیچینگ صوت مصوبه شورای عالی امنیت ملی است؛ اگر قرار است در 175 نقطه سوئیچینگ گذاشته شود چرا مردم هزینه آن را بدهند؟ چرا از جیب مردم بگیریم؟ امروز از 35 نقطه دیتا به 110 نقطه رسیده ایم و شبکه مکالمات به 35 نقطه رسیده است.

وی درباره مباحث پیمانکاری در وزارت ارتباطات نیز توضیح داد: بارها در مجلس مطرح کرده ایم که وضعیت پرسنل را مشخص کنیم که تاکنون این اتفاق نیفتاده است؛ اگر مجوز داده شود، افراد را به کار می گیریم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی