یکشنبه, 27 اسفند 1396 - 16:56

بانک مرکزی اعلام کرد / ۱.۴ میلیون چک در بهمن ماه برگشت خورد

بانک مرکزی اعلام کرد: در بهمن 1396 در کل کشور، 9.6 میلیون فقره چک به ارزش730 هزار میلیارد ریال مبادله شد که از این تعداد، 1.4 میلیون فقره چک به ارزش 149 هزار میلیارد ریال، برگشت داده شده است.

به گزارش «فرصت امروز» از بانک مرکزی، در بهمن سال جاری ۱۵ درصد از تعداد و ۲۰.۴ درصد از ارزش کل چک های مبادله ای در کل کشور را چک های برگشتی تشکیل می دهد که سهم ارزشی این چک ها نسبت به ماه قبل افزایش و نسبت به بهمن ماه سال گذشته کاهش یافته است. سهم تعدادی چک های برگشتی نیز نسبت به ماه قبل افزایش و نسبت به بهمن ماه سال گذشته کاهش داشته است.

همچنین در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ در تهران بالغ بر ۳.۵ میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ۴۴۷هزار میلیارد ریال مبادله شد که از این تعداد، حدود ۵۱۷هزار فقره چک به ارزشی حدود ۸۷هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است

به این ترتیب، ۱۴.۷ درصد از تعداد و ۱۹.۴ درصد از ارزش کل چک های مبادله ای بهمن ماه سال جاری در تهران را چک های برگشتی تشکیل می دهد که سهم ارزشی این چک ها نسبت به ماه قبل و نسبت به بهمن ماه سال گذشته افزایش یافته است. سهم تعدادی چک های برگشتی نیز نسبت به ماه قبل و نسبت به بهمن ماه سال گذشته افزایش داشته است

بر اساس این گزارش، بخش عمده ای از چک ها به دلیل فقدان یا کسری موجودی برگشت داده شده است، به طوری که در بهمن ماه سال جاری در کل کشور ۹۷.۱ درصد از تعداد و ۹۵.۸ درصد از ارزش کل چک های برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

در بهمن ماه سال جاری در استان تهران نیز ۹۶.۴ درصد از تعداد و ۹۵.۳ درصد از ارزش کل چک های برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی بوده است

لازم به توضیح است بانک مرکزی در راستای شفاف سازی و مقاوم سازی اقتصاد، علاوه بر تکمیل زیرساخت پردازش و پذیرش الکترونیکی چک، پیاده سازی کامل سامانه های نظارتی مرتبط نظیر سامانه چک برگشتی، سامانه مرکز کنترل و نظارت اعتباری (مکنا) و به خصوص سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) را با هدف ایجاد زمینه و امکان نظارت مؤثر بر سازوکار صدور دسته چک در دستور کار قرار داده است.

با رونمایی از سامانه صیاد عملا گام اجرایی برای پیاده سازی سامانه یکپارچه چک درکشور برداشته شد. با راه اندازی این سیستم، بانک مرکزی موفق به صدور چک های یکپارچه شده و همچنین اطلاعات چک به صورت آنلاین در دسترس متقاضیان است که امکان شناسایی و اعتبارسنجی را فراهم می کند.

سامانه صیاد چهار هدف «ارتقای ضریب امنیتی و اعتباربخشی به برگه چک»، «استانداردسازی جانمایی مورد نوشتاری و کاهش عملیات تصدی گری»، «بررسی صلاحیت دارنده دسته چک از طریق سامانه های اعتبارسنجی بانک مرکزی» و «ایجاد شفافیت اطلاعاتی و جلوگیری از سوءاستفاده های ناشی از تبانی شعب در صدور دسته چک» را دنبال می کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی