یکشنبه, 27 اسفند 1396 - 16:37

رشد 5 درصدی صادرات غیرنفتی در ماه های پایانی سال

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در ماه های پایانی سال نرخ رشد صادرات غیرنفتی مثبت 5درصد بوده است، گفت: به دنبال کاهش ریسک سرمایه گذاری در حوزه معدن هستیم.

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری در حاشیه جلسه روز یکشنبه هیأت دولت با بیان اینکه با تمام توان در خدمت مردم هستیم و تلاش می کنیم به سهم خودمان از مشکلات مردم کم کنیم، اظهار کرد: در تقویت ساختارهای صنعتی کشور ما قدم های مثبتی برداشته ایم. تدوین نقشه راه برای دوره چهار ساله در حوزه معدن انجام شده است. این اقدام در راستای شعار سال و مقاوم سازی اقتصادی ایران است. در زمینه اکتشافات معدنی و ظرفیت های جدید نیز کار متراکمی انجام داده ایم.

وی ادامه داد: به دنبال دقت بیشتر برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در حوزه معدن هستیم و نقشه های یک –دویست و پنجاه هزارم را در اختیار مردم قرار می دهیم تا پراکندگی منابع معدنی در اختیار مردم قرار بگیرد و ریسک سرمایه گذاران اینگونه کاهش یابد تا طرح های نیمه کاره ای که باقی مانده بود و بیش از 50درصد پیشرفت فیزیکی داشت را پیگیری کنیم تا به بهره برداری برسند.

شریعتمداری با بیان اینکه حدود 5500 واحد صنعتی مجوز بهره برداری گرفته اند، خاطرنشان کرد: فعالیت ساخت و ساز این واحدها به پایان رسیده است و با جذب نیروی اشتغال جدید، به توسعه اقتصاد مقاومتی می توان کمک کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین تصریح کرد: در حوزه تجارت سعی کردیم روند رشد صادرات منفی غیرنفتی را تاحدی که مقدور است به سمت مثبت سوق دهیم. در ماه های پایانی سال این رقم به مثبت 5درصد رسیده است. بخشی از صادرات محصولات را با توجه به نیاز بازار در راستای تقویت اقتصاد مقاومتی برای استفاده از صنایع داخلی و ایجاد اشتغال بیشتر در صنایع پایین دست پتروشیمی مورد استفاده قرار داده ایم. این عمل از صادرات کم کرد اما کمک کرد که اشتغال و تولید بیشتر در کشور انجام شود.

شریعتمداری در پایان گفت: تلاش کردیم تا پایان سال استراتژی توسعه صنعتی ایران را به دست بیاوریم که متأسفانه این به دست نیامد و امیدواریم در ماه های اول سال آینده نقشه راه توسعه صنعتی را در اختیار همه صنعتگران قرار دهیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی