یکشنبه, 27 اسفند 1396 - 16:22

رئیس جمهور در آخرین جلسه هیأت دولت در سال ۹۶ / سال آینده، سال توسعه و عدالت اقتصادی خواهد بود

فرصت امروز: رئیس جمهور روز گذشته در حاشیه آخرین جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه سال آینده سال سرمایه گذاری، رشد و توسعه اقتصادی و عدالت اقتصادی خواهد بود، گفت: در سال های گذشته سرمایه گذاری همیشه منفی بوده است، اما سال ۹۶، نرخ سرمایه گذاری کشور مثبت بوده است و این به معنای تحرک اقتصادی است. همچنین رشد اقتصادی در چهار سال گذشته به طور متوسط ۴.۸درصد بوده است که رشد متوسط دنیا حدود ۲.۵درصد است.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی با بیان اینکه کشور در مسیر توسعه و رشد در حال حرکت است، تأکید کرد: قبل از دولت یازدهم، متوسط رشد ۲.۳درصد بوده است که این رقم به ۴.۸درصد رسیده است. رشد اقتصادی امسال ما بالای ۴.۵درصد است و رشد ۹ ماهه سال جاری بدون نفت ۴.۷درصد است.

رئیس جمهور ادامه داد: حرکت ما حرکت مثبتی بوده است و در زمینه های مختلف، رکوردهای خوبی داشته ایم. به طور مثال در زمینه آبیاری تحت فشار و آبیاری نوین آنچه انجام شده است، یک رکورد است. در زمینه محصولات کشاورزی هم از ۹۷ میلیون تن تولید به ۱۲۲ میلیون تن رسیده ایم، یعنی ۲۶درصد رشد در تولید محصولات کشاورزی داشته ایم. ما در گندم به خودکفایی رسیده ایم و در شکر هم در حال حرکت به سمت خودکفایی هستیم.

مهم ترین بندهای سخنان رئیس جمهور را به نقل از خبرگزاری ها در ادامه بخوانید:

*من وقتی به آمارهای ریز مراجعه می کنم، آمارها خوشحال کننده است، به عنوان مثال صادرات ما در پتروشیمی یک میلیارد دلار کمتر شده و در مواد معدنی صادرات ما کاهش یافته است، اما این آمار و این کاهش از این بابت که به تولیدات پایین دستی در کشور اختصاص یافته خوشحال کننده و مثبت است.

* در کالاهای سرمایه ای ۲۷درصد رشد داشته ایم، به عنوان مثال در تولیدات خودرو از یک میلیون و ۳۰۰ هزار به یک میلیون و ۶۰۰ هزار رسیده ایم و این به تولید داخل کمک می کند. ترکیب واردات ما به گونه ای است که برای ما نگران کننده نیست، وضعیت حمل و نقل کشور در شرایط بهتری قرار گرفته و ما امسال راه آهن همدان را افتتاح کردیم و امیدوار هستیم که در روزهای آخر سال راه آهن کرمانشاه را متصل کنیم.

*سال ۹۶ در تاریخ، ایران از لحاظ افتتاح خط راه آهن رکورد زده است، ۵۱۶ کیلومتر خط راه آهن جدید افتتاح شده و ۷۰۰ خط راه آهن دوم و سوم افتتاح شده است که مجموعا بیش از ۱۲۰۰کیلومتر خط راه آهن احداث شده است.

* در تولید بنزین به سمت خودکفایی رفته ایم. فاز پالایشگاه خلیج فارس افتتاح شده و فاز دوم و سوم آن هم با تولیدات ۳۶ میلیون لیتر بنزین و ۱۴میلیون لیتر گازوییل تا پایان سال آینده افتتاح خواهد شد که حتی می توانیم صادرات بنزین را هم انجام دهیم.

*در سال گذشته مشکلات بخش مسکن تا حدودی رفع شده و در چند ماه آخر سال فروش مسکن ۱۹درصد افزایش یافت و به رونق بازار مسکن کمک کرد. سال آینده در بافت فرسوده حرکت جدیدی آغاز می کنیم که استارت آن در دهه فجر زده شد، در زمینه محیط زیست هم گام های خوبی خواهیم داشت. نوسازی حمل و نقل های شهری در حال انجام است که در سال آینده در این زمینه رکورد خواهیم زد.

*کشور ما در رشد و مقایسه با کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه در شرایط مناسبی است. از لحاظ عدالت هم قدم های خوبی برداشته شده است. در سال گذشته حقوق کارگران و کارمندان از تورم بیشتر بوده که خود این مسئله نشان دهنده عمل به عدالت است. در واقع حداقل حقوق کارگران بیشتر از افزایش آن بوده است. البته همانطور که رهبری هم فرمودند در زمینه عدالت باید قدم های بیشتری برداریم.

*سال آینده سال رشد و توسعه و عدالت خواهد بود، برنامه هایی داریم که در اوایل سال ۹۷ آنها را توضیح خواهیم داد. البته در کنار این پیشرفت ها روزهای غمباری هم داشتیم. هم در زمین هم آسمان و هم در دریا و از دست دادن هموطنان مان بسیار تاسف آور بود. چه در کرمانشاه و چه در سانچی و چه دنا مردم نشان دادند چگونه پشت یکدیگر هستند.

*مردم ما به خوبی در این حوادث نشان داده اند چقدر نوع دوست هستند و همه جا با همه وجود به میدان آمدند از برف و کوه و آتش نهراسیدند و برای پیدا کردن هموطنان با رشادت به میدان رفتند. مردم به خوبی بین اعتراض و اغتشاش مرز قائل شدند و دولت هم اعتراض آنها را به رسمیت شناخت، اما تخریب اموال عمومی و بی نظمی قابل قبول هیچ کسی نخواهد بود.

*مردم در تظاهرات میلیونی این را نشان دادند که از اغتشاش و بی نظمی دوری می کنند، ما تظاهرات و اعتراض را قبول داریم، اما نباید خانواده ها بترسند و کار و بازار تعطیل شوند. ما باید شنوای مردم باشیم. سخنان مردم فرکانس خاصی ندارد به سمت همه می رود حالا بعضی پارازیت می اندازند و گوش نمی دهند اما در نهایت آنها هم باید بشنوند.

*مردم انتقادات و پیشنهاداتی دارند که باید به آنها گوش داد و عمل کرد، با عمل بهتر می توانیم همبستگی را اثبات کنیم. بدخواهان ما در سال ۹۶ شکست های کم نظیری را تجربه کردند. آنجا که گفتند ایران به تعهدات خود در برجام عمل نکرده است، جهان در مقابل آنها ایستاد.

*زمانی که خواستند پرونده ایران را به سازمان ملل ببرند و بگویند ایران حقوق بشر را رعایت نمی کند، هیچ کس به آنها جواب مثبت نداد. زمانی که خواستند به قدس اهانت کنند هم موفق نبودند. ما در سال گذشته اقدامات خوبی که در منطقه کردیم که یکی از آنها نابودی گروهک خطرناک داعش بود، ما تشکر می کنیم از تلاش مردم و از همه عزیزانی که در این سرزمین برای دفاع از ایران و همه مردم جهان در برابر داعش خون دادند.

* نابودی داعش هدیه به بشریت بود، ثبات منطقه هدف مهم ما بوده است و رابطه ما با جهان هدف است، چه آمریکا بخواهد چه نه؛ چه کشورهای کوچک بخواهند چه نه؛ ما با جهان تعامل سازنده خواهیم داشت اما همواره حافظ منافع ملی خواهیم بود. من در پایان از رهبری تشکر می کنم به خاطر تمام حمایت ها از دولت یازدهم و دوازدهم، ما همواره به حمایت رهبری نیازمندیم. از مجلس متشکریم که به دولت رأی قاطع دادند.

*از مجلس بابت استیضاح زیبنده که حق آنها بود و بازهم با قاطعیت به دولت رأی دادند متشکریم. ما با همکاری یکدیگر می توانیم مسیر پیشرفت را طی کنیم. از رسانه ها خبرنگاران و عکاسان تشکر می کنم، از کسانی که واقعیت ها را به دنیا منعکس می کنند؛ چه رسانه های همدل و چه منتقد. چه آنهایی که با لحن زیبا انتقاد می کنند و چه آنهایی که لحنی متفاوت دارند در هر حال همه برای دلسوزی تلاش می کنند. همه کاری کنیم سال آینده سال خوشحالی و نشاط برای همه مردم باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی