جمعه, 25 اسفند 1396 - 17:24

افزایش 88درصدی میانگین ارزش روزانه معاملات بازار بین بانکی ریالی / تسویه «پایا» 2 بار در روز انجام می شود

بانک مرکزی اعلام کرد: با توجه به ایام پایانی سال و در راستای تسهیل گردش وجوه و دریافت به موقع وجوه دولتی، سیکل تسویه سامانه «پایا» در روزهای غیر تعطیل رسمی را از 28 اسفند 96 تا اطلاع ثانوی به دو بار در روز تغییر می دهد.

به گزارش «فرصت امروز» از بانک مرکزی، انتقال های سامانه «پایا» برای دستور پرداخت های مشتریان در روزهای غیر تعطیل رسمی دو بار در روز و در ساعت های 3 و 45 دقیقه بامداد و 15 و 45 دقیقه، پردازش و برای اعمال نتیجه به بانک ها ارسال خواهد شد. البته در روز 28 اسفند 96 علاوه بر چرخه های عادی سامانه پایا (طبق رویه اشاره شده)، یک مرحله تسویه نیز در ساعت 21 و 30 دقیقه اجرا خواهد شد.

گفتنی است پایاپای الکترونیک (پایا) زیرساخت اصلی مبادلات پولی بین بانکی حسابی انبوه به شمار آمده و ستون فقرات حواله ها و انتقال وجه بین بانکی را در کشور تشکیل می دهد. پایا به بانک ها اجازه می دهد تمامی تبادلات بین بانکی مشتریان خود را به صورت الکترونیکی انجام دهند. کاربرد اصلی این سامانه، مکانیزه کردن پرداخت های خرد بین بانکی با تعداد انبوه برای مشتریان است که پس از تکمیل مراحل پیاده سازی، ارائه خدمات از طریق اینترنت را نیز میسر می سازد.

میانگین ارزش روزانه معاملات بازار بین بانکی ریالی 88درصد افزایش یافت

همچنین تعداد و میانگین ارزش روزانه کل معاملات انجام شده بازار بین بانکی ریالی از ابتدای سال 96 تا پایان بهمن ماه امسال به ترتیب با 19.8 و 88.2 درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال قبل به 34 هزار و 859 فقره با میانگین ارزش روزانه 207هزار میلیارد ریال رسید.

به گزارش بانک مرکزی، خلاصه عملکرد بازار بین بانکی کشور در 11 ماه سال 1396 در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، حاکی از آن است که در این دوره، تعداد اعضای فعال بازار با یک واحد کاهش نسبت به دوره مشابه سال قبل به 30 بانک و مؤسسه اعتباری رسیده است.

نرخ سود موزون بازار در 11 ماه گذشته با 0.1 واحد درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 18.7 درصد رسید که با تداوم سیاست های تسهیل اعتباری، این نرخ به 18.1 درصد در بهمن ماه سال جاری کاهش یافته است.

بررسی معاملات بازار به تفکیک سررسید نیز بیانگر آن است که در در مدت یاد شده 98.4 درصد از ارزش معاملات مربوط به معاملات «یک شبه» است که با فلسفه تأمین مالی کوتاه مدت بازار بین بانکی سازگار است.

تحلیل نرخ سود موزون ماهانه بازار بین بانکی در مقاطع ماهانه بیانگر آن است که روند افزایشی نرخ سود موزون که از ماه های پایانی سال گذشته آغاز شده بود، از مردادماه معکوس شده و با روند نزولی این نرخ به 18.1درصد در بهمن ماه سال جاری رسیده است.

همچنین از شهریورماه سال 1396 به میزان قابل توجهی از پراکندگی نرخ های سود بازار کاسته شده است.

گفتنی است بازار بین بانکی، مربوط به استقراض کوتاه مدت و یا یک شبه بانک ها از یکدیگر است؛ هر زمان، موقع بستن صندوق ها وقتی بانکی پول کم می آورد، می تواند از بانک دیگر قرض کند تا آن را پس بدهد.

از آنجا که همه بانک ها مثل یک سیستم یکپارچه به هم متصل هستند، همیشه یک بانک مازاد دارد و حتما یک بانک بدهی دارد.

بدین ترتیب، بانک ها از همدیگر برای مدت کوتاهی پول قرض می گیرند، بدون اینکه از بانک مرکزی پول قرض کنند، سود پول را می پردازند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی