جمعه, 25 اسفند 1396 - 17:05

ورود ۲۶۰هزار میلیارد تومان سپرده جدید به شبکه بانکی / بیانیه مشترک بانک ها

فرصت امروز: بانک ها و موسسات اعتباری در بیانیه ای مشترک به مناسبت فرا رسیدن نوروز اعلام کردند: علاوه بر ارائه خدمات الکترونیکی شبانه روزی در ایام نوروز پیش بینی های لازم برای فعال بودن خودپردازها و تأمین نقدینگی مورد نیاز صورت گرفته است.

در این بیانیه آمده است که ضمن تبریک فرارسیدن سال نو و بهار پرطراوت به استحضار هموطنان عزیز می رساند برای رفاه بیشتر هموطنان گرامی در ایام نوروز تمهیدات و برنامه های ویژه ای توسط بانک ها و موسسات اعتباری تنظیم شده است.

شعب بانک های دولتی، خصوصی و موسسات اعتباری در روزهای پایانی سال برای رفاه حال مراجعه کنندگان ساعت کار خود را به تناسب نیاز افزایش داده اند و آمادگی لازم برای ارائه خدمات متنوع به مشتریان گرامی را دارند.

علاوه بر ارائه خدمات الکترونیکی شبانه روزی پیش بینی های لازم برای فعال بودن خودپردازها و تأمین نقدینگی مورد نیاز در هماهنگی با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام گرفته است.

مراکز تماس بانک ها و موسسات اعتباری و شرکتهای پرداخت الکترونیک آماده راهنمایی در ساعات مختلف بوده و لذا از بابت خدمات بانکی مورد نیاز، هموطنان عزیز می توانند اطمینان داشته باشند.

سپرده جدید بانک ها در بازه یک ساله

اما آخرین بررسی ها نشان می دهد که حجم سپرده های بانکی در یک قیاس یک ساله بیش از ۲۶۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته و به ۱۴۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش ایسنا، حجم بالایی از نقدینگی موجود در اقتصاد که آخرین آمارها نشان دهنده رقم ۱۴۶۰ هزار میلیاردی آن در پایان دی ماه است را سپرده های بانکی یا همان شبه پول تشکیل می دهد.

آخرین وضعیت صورت های مالی شبکه بانکی نشان می دهد که سپرده های بخش غیردولتی در پایان دی ماه به ۱۴۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با دی ماه سال گذشته ۲۶۳ هزار میلیارد تومان معادل ۲۲.۶ درصد رشد دارد و همچنین نسبت به اسفندماه ۱۳۹۵ تا ۱۷.۶ درصدی افزایش دارد. با وجود این افزایش اما از سرعت رشد سپرده گذاری در بانک ها تا حدی کاسته شده است؛ به گونه ای که کل سپرده ها در دی ماه سال گذشته نسبت به همین ماه در سال ۱۳۹۴ حدود ۲۶.۶ درصد و در مقایسه با اسفند این سال حدود ۱۸.۸ درصد افزایش داشته است. در مجموع سپرده های بخش غیردولتی در دی ماه سال جاری نسبت به دو سال گذشته نیز رشد بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دارد.

بخش عمده سپرده های بخش غیردولتی شامل سپرده های مدت دار است که اکنون بانک ها آن را با نرخ سود ۱۵درصد پرداخت می کنند. سپرده های مدت دار حدود ۱۱۹۰هزار میلیارد تومان از مجموع سپرده های بخش غیردولتی را تشکیل می دهند که نسبت به دی ماه سال گذشته که حدود ۹۷۴هزار میلیارد تومان ثبت شده بود، بیش از ۲۰۰هزار میلیارد تومان افزایش دارد.
سپرده های کوتاه مدت نیز بخش دیگری از سپرده های غیردولتی هستند که اکنون سود آن در بانکها به ۱۰درصد می رسد. حجم این سپرده ها به ۱۴۴هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به دی ماه سال گذشته حدود ۴۰۰۰میلیارد تومان رشد دارد. بخشی دیگر مربوط به سپرده های در قالب قرض الحسنه هستند که ۷۱هزار میلیارد تومان برای آن ثبت شده و نسبت به دی ماه سال قبل نزدیک به ۲۰هزار میلیارد تومان مانده آن افزایش دارد.

تغییرات سپرده های بانکی مربوط به ۱۰ماهه امسال بوده و این در حالی است که در بهمن ماه و با توجه به شرایطی که در بازار ارز حاکم شد، بانک مرکزی بسته سیاست ارزی را به اجرا درآورد که طی آن نرخ سود انتشار گواهی سپرده به ۲۰درصد می رسید. این اوراق موجب تغییراتی در سپرده های بانکی شد و حدود ۲۲۰هزار میلیارد تومان اوراق به فروش رفت، اما بنا بر اعلام مدیران بانکی عمده این مبلغ به جابه جایی حساب ها برمی گردد و منابع جدید چندانی جذب شبکه بانکی نشده است که بتواند حجم سپرده های دریافتی را به طور قابل توجهی رشد دهد، ولی به هر حال باید منتظر بود تا آمار عملکرد پایان سال جاری حجم سپرده ها تغییر محسوسی داشته باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی