جمعه, 25 اسفند 1396 - 16:54

جریمه سنگین ترانوس و الیزابت هولمز بابت کلاهبرداری گسترده از سرمایه گذاران

پس از کش و قوس های فراوان بالاخره «کمیسیون بورس و اوراق بهادار» آمریکا استارت آپ ترانوس و موسسین آن «الزابت هولمز» و «رامش بالوانی» را در اتهام کلاهبرداری گسترده در زمینه فعالیت های تجاری خود مجرم شناخت.

به گزارش دیجیاتو، بنا بر اعلام کمیسیون مذکور مقامات این شرکت در جریان یک کلاهبرداری طولانی مدت و دروغگویی در خصوص تکنولوژی های در اختیار و گردش های مالی کمپانی تحت مدیریت شان توانسته اند بیش از ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه را جذب استارت آپ خود کنند.

الیزابت هولمز و کمپانی تحت مدیریتش در زمان آغاز کار خود مدعی شدند به فناوری دست یافته اند که می توان به کمک آن و تنها با دریافت یک قطره خون از افراد تعداد قابل توجهی از بیماری های آنها را تشخیص داد؛ ادعایی که هرگز به صورت علمی و رسمی به اثبات نرسید.

علاوه بر اینها ترانوس برای جلب اعتماد بیشتر سرمایه گذاران خود مدعی شده بود که وزارت دفاع آمریکا از کیت های تست این شرکت به طور گسترده در میادین جنگ و برای مراقبت از سلامتی سربازانش استفاده می کند، درحالی که این مسئله به هیچ وجه صحت نداشت.

همین ترفندها سبب شده بود که ترانوس بتواند در سال ۲۰۱۴ میلادی بیش از ۱۰۰ میلیون دلار درآمد داشته باشد. اما با آغاز افشاگری ها و رسوایی ها به تدریج اوضاع برای این استارت آپ فعال در حوزه سلامت بدتر و بدتر شد، به شکلی که کل درآمد آن در سال گذشته چیزی در حدود ۱۰۰هزار دلار بوده است.

بنا بر حکم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا هولمز می بایست جریمه ای ۵۰۰ هزار دلاری را به حساب خزانه دولت واریز نموده و شرکتش نیز ۱۸.۹ میلیون سهم از مجموع سهام خود را به سرمایه گذاران عودت دهد. بنیانگذار این شرکت همچنین تا ۱۰ سال از تصاحب جایگاه های مدیریتی در تمام کمپانی های عمومی محروم شده است.

ضمناً در صورتی که ترانوس اعلام ورشکستگی کند یا به فروش برسد، الیزابت هولمز نمی تواند مبلغی را بابت واگذاری آن به دست بیاورد، مگر این که قبل از آن ۷۵۰ میلیون دلار به سرمایه گذاران فریب خورده خود پرداخت کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی