سه شنبه, 03 بهمن 1396 - 15:19

تولید خودرو مشترک ایران و بلاروس

وزیر صنعت، معدن و تجارت در چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی با جمهوری بلاروس گفت که مشخص شده در چه زمینه‌هایی چه گام‌هایی باید برداشته شود و در خودروسازی کار مشترک خود را در بلاروس آغاز کرده‌ایم و راهیابی خودروهای ایرانی به بازار اوراسیا در دستور کار ماست و به دنبال تحقق این هدف هستیم.

شریعتمداری یکی از زیرساخت‌های مورد نیاز برای توسعه روابط دو کشور را روابط بانکی گسترده‌تر نسبت به چیزی که امروز است دانست و گفت: در خودروسازی کار مشترک خود را در بلاروس آغاز کرده‌ایم و راهیابی خودروهای ایرانی به بازار اوراسیا در دستور کار ما است و دنبال تحقق این هدف هستیم.

وی افزود: خوشبختانه روابط کارگزاری بین بانک تجارت سرمایه ایران مستقر در کشور بلاروس با بانک‌های این کشور داریم و صدور ضمانت‌نامه انتقال و سوئیفت بین آن بانک و مجموعه بانکداری بلاروس انجام شده اما سطح روابط کارگزاری بین بانک‌ها هنوز قابل قبول نیست. شریعتمداری اظهار داشت: برای فروش کالاهای ایرانی به بلاروس 50 میلیون یورور اعتبار توسط بانک توسعه صادرات ایران در اختیار فعالان اقتصادی ایرانی قرار داده می‌شود و امیدواریم بانک توسعه صادرات بلاروس هم اعتبار لازم برای حضور تجار بلاروس در ایران را قرار دهد.

وی افزود: در سال گذشته روابط ایران و بلاروس جهش پیدا کرده و در حوزه خدمات فنی و مهندسی سابقه بسیار ارزشمندی بین دو کشور وجود دارد و صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران به دست مهندسین ایرانی و با حضور آنها در فعالیت‌های مهندسی بلاروس انجام داده‌اند که البته به خاطر تحریم‌ها دچار مشکلاتی شده بود که با وزیر صنایع بلاروس صحبت‌هایی شده و امیدواریم این مسائل حل شود. شریعتمداری بیان داشت: در حوزه مسائل دارویی و پزشکی تأسیس شرکت مشترک صنایع دارویی ایران در بلاروس توسط شرکت توفیق دارو داشته‌ایم که این امر به توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی و مسائل بهداشتی منجر شده است.

شریعتمداری با اشاره به اینکه یک سند همکاری در این حوزه به امضا رسید و سه سند همکاری در حوزه دارویی و پزشکی بین ایران و بلاروس امضا می‌شود، اظهار داشت: نقشه راه همکاری‌های ایران و بلاروس تهیه شده و در جلسه اختتامیه این اجلاس به امضا می‌رسد که تقریباً می‌توان گفت در عرصه‌های گوناگون همکاری‌های دو کشور از اکنون تا سال 2020 طراحی شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مسیر توسعه همکاری‌های ایران و بلاروس و رقم قرارداد همکاری‌های دو کشور گفت: سقف کلی برای این قرارداد در نظر گرفته نشده است و روابط ما بدون محدودیت توسعه می‌یابد.

شریعتمداری بیان داشت: همچنین مشخص شده که در چه زمینه‌هایی چه گام‌هایی باید برداشته شود و در خودروسازی کار مشترک خود را در بلاروس آغاز کرده‌ایم و راهیابی خودروهای ایرانی به بازار اوراسیا در دستور کار ماست و به دنبال تحقق این هدف هستیم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا میزان سرمایه‌گذاری دو کشور مشخص است و آیا قرار است که فقط ما در کشور بلاروس سرمایه‌گذاری کنیم، افزود: فرصت‌های اقتصادی را باید تجار و بازرگانان، صاحبان صنایع و مشاغل تشخیص دهند و برای انجام آن تلاش کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی