چهارشنبه, 27 دی 1396 - 17:57

با شعار «بخش خصوصی، حکمرانی ملی، دیپلماسی اقتصادی» / دوازدهمین همایش اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی برگزار شد

دوازدهمین همایش سالیانه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت،گاز و پتروشیمی با شعار «بخش خصوصی، حکمرانی ملی، دیپلماسی اقتصادی» 26 دی ماه در مرکز همایش های صدا وسیما برگزار شد.

به گزارش «فرصت امروز»، عباسعلي اسلامي رئيس هيات مديره اوپکس در ابتدای همایش، با بيان اينکه يکي از مشکلات اصلي صادرکنندگان فرآورده هاي نفتي و پتروشيمي براي ورود به بازارهاي جديد، نبود اطلاعات کافي است، گفت: متاسفانه در حال حاضر در کشور تمامي دستگاه هايي که دستي بر تجارت خارجي دارند به صورت سلولي عمل مي کنند و عملاً اطلاعات جامعي از فعاليت هاي تجاري کشور وجود ندارد.

او با اشاره به اینکه هيچ مکانيزم مشخصي براي استفاده از اين اطلاعات در دسترس نيست، پيشنهاد کرد: اگر اين اطلاعات در اختيار بخش خصوصي قرار گيرد ما مي توانيم نرخ تبديل اطلاعات خام به اطلاعات کاربردي را افزايش داده و در اختيار تجار قرار دهيم.

اسلامي مهم ترين چالش پيش روي صادرکنندگان فرآورده هاي نفتي و پتروشيمي را نبود سازمان رگلاتوري دانست و افزود: اگرچه شوراي رقابت با ايجاد نهاد تنظيم مقررات و قوانين در حوزه نفت و گاز موافقت کرده و دولت موظف به تشکيل يک سيستم رگلاتوري شده است، اما دولت تاکنون از اين کار سر باز زده و با آن مخالفت کرده است.

رئيس هيات مديره اتحاديه صادرکنندگان فرآورده هاي نفت، گاز و پتروشيمي تاکيد کرد: دولت براي رفع سوء تفاهم ها و ايجاد شفافيت بايد هر چه سريع تر با اتحاديه و ذي نفعان جلسه اي بگذارد تا در اين خصوص برنامه ريزي دقيق تري انجام شود.

او يکي ديگر از موانع بخش خصوصي در زمينه نفت، گاز و پتروشيمي را مشکلات در جذب سرمايه گذاری خارجي دانست و افزود: سرمايه گذار خارجي نيازمند زيرساختارهاي نرم افزاري، تعديل قوانين و توسعه زيرساخت هاي حقوقي و اجرايي است و از دولت مي خواهيم هر چه سريع تر با تعديل قوانين و وضع سياست ها و قوانين شفاف اين موانع را بردارد.

دو پنل تخصصی در همایش

در ادامه دوازدهمین همایش اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی دو پنل تخصصی برگزار شد؛ یکی ساختار یک حکمرانی خوب با تنظیم قوانین رگولاتوری و حمایت از بخش خصوصی و اجرای یک دیپلماسی اقتصادی برای دست یابی مطلوب به بازارهای بین المللی در بخش صادرات نفت، گاز و پتروشیمی به ریاست دکتر حسینی و با حضور معاون واگذاری سهام سازمان خصوصي سازي، دبير شوراي گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، مدير امور بين الملل نفت و نایب رئیس مرکز ملی رقابت و پنل دیگری به ریاست دکتر گلچین و با حضور مدیرانی از دفتر مبارزه با قاچاق فرآورده های نفتی، دفتر صادرات گمرک، سازمان حمایت از تولید و مصرف کنندگان و سازمان امور مالیاتی که به بیان مشکلات صادرکنندگان مشتقات نفتی پرداخته شد .

همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی و لزوم تدوین آیین نامه ای تضمینی برای توسعه این بخش، نهادینه شدن مقررات رگولاتوری در صنعت صادرکنندگان فرآورده های نفتی، مشکلات بخش خصوصی در صادرات فرآورده ها اعم از گاز، قیر، روغن و ... از جمله موضوعات مهم در این همایش بود که با سخنرانی دکتر زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت، دکتر شیوا رئیس شورای ملی رقابت و دکتر سلطانی نایب رئیس اتاق بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی بررسی و تبیین شد.

اما از مهم ترین برنامه های این همایش، سخنرانی دکتر عراقچی معاون حقوقی و بین الملل وزارت خارجه بود که نسبت به ایجاد معاونت اقتصادی در وزارت خارجه جهت حمایت از صادرات با فعال نمودن دیپلماسی اقتصادی تاکید کرد و گزارش آن در صفحه 2 آمده است.

گفتنی است اتحاديه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشيمي (اوپکس) از سال 1382 آغاز به کار کرده و درحال حاضر بیشتر از 300 شرکت فعال در حوزه صادرات مشتقات نفتی عضو اين اتحاديه بوده و بزرگ ترين تشکل صنفي و صادرات بخش خصوصي کشور محسوب مي شوند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی