دوشنبه, 25 دی 1396 - 18:24

گام دیگری در گسترش روابط بانکی ایران و ترکیه / بانک های ایرانی در ترکیه حساب باز کردند

بانک های ایرانی برای توسعه روابط کارگزاری خود با آنکارا، نزد «زراعت بانک» ترکیه افتتاح حساب کردند و این بانک نیز به تازگی حسابی نزد بانک ملی ایران ایجاد کرده است.

به گزارش «فرصت امروز» از بانک مرکزی، قرار گرفتن ترکیه در زمره شرکای اصلی تجاری ایران و نیز هدف گذاری دو کشور همسایه برای رسیدن به حجم 30 میلیارد دلاری مراودات سبب شده است توسعه روابط بانکی و کارگزاری برای تسهیل تجارت میان فعالان اقتصادی دو کشور در دستور کار بانک های مرکزی ایران و ترکیه باشد. همچنین برنامه ایران در رابطه با استفاده از پیمان های پولی دوجانبه و چندجانبه برای توسعه روابط تجاری و حذف دلار از چرخه مراودات مالی خود باعث تسریع این مراودات دوجانبه شده است.

از همین رو، هیات بانکی ترکیه به سرپرستی مراد یوزل، قائم مقام بانک مرکزی این کشور به تهران سفر کردند و در دیدار با سیداحمد عراقچی معاون ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، راهکارهای جدید را برای توسعه روابط بانکی تهران و آنکارا بررسی کردند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، عراقچی ضمن قدردانی از همکاری های بانکی گذشته ترکیه با ایران، با اشاره به عزم جدی روسای جمهوری دو کشور بر گسترش روابط اقتصادی، توسعه روابط بانکی را لازمه تسهیل مراودات تجاری دوجانبه دانست.

معاون ارزی بانک مرکزی با تشریح راهکارهای جدید برای گسترش روابط بانکی ایران و ترکیه گفت: قرارداد سوآپ ارزی یکی از برنامه های بانک های مرکزی دو کشور برای تداوم و افزایش همکاری هاست که پیش بینی می شود به زودی با آماده شدن بسترها اجرا شود.

قائم مقام بانک مرکزی ترکیه نیز در این نشست با اشاره به سابقه طولانی مراودات تجاری و بازرگانی بین ایران و ترکیه گفت: گسترش این مراودات با ایران برای ترکیه از اهمیت خاصی برخوردار بوده که لازمه آن بهبود روابط کارگزاری بانکی است.

مراد یوزل ادامه داد: اجرای قرارداد سوآپ ارزی با ایران، بخش مهمی از برنامه ترکیه برای گسترش روابط راهبردی دو کشور است.

همچنین در این نشست مدیران عامل و معاونان زراعت بانک و هالک بانک ترکیه نیز درباره جزییات اجرای تفاهم های صورت گرفته و گسترش روابط کارگزاری بانکی با نمایندگان بانک های ایرانی دیدار و تبادل نظر کردند.

مدیرعامل زراعت بانک که ریاست کانون بانک های دولتی ترکیه را بر عهده دارد، با تاکید بر استقبال این بانک از افزایش همکاری با بانک های ایرانی گفت: حساب برخی بانک های ایرانی در این بانک افتتاح شده و مذاکرات برای برقراری روابط با سایر بانک های ایرانی نیز ادامه دارد. همچنین حساب زراعت بانک در بانک ملی ایران نیز ایجاد شده است.

مدیرعامل هالک بانک نیز ضمن تشریح سیاست های این بانک اعلام کرد: هالک بانک مانند گذشته نقش خود را در توسعه روابط بانکی با بانک های ایرانی ایفا خواهد کرد.

گفتنی است این دیدار روز بیست و چهارم دی ماه و در پی سفر هفته پیش هیات بانکی ایران به ریاست معاون ارزی بانک مرکزی به ترکیه و با هدف گسترش روابط بانکی دو کشور همسایه انجام شد.

همچنین لازم به یادآوری است قرارداد سوآپ ارزی ایران و ترکیه با هدف حذف دلار و استفاده از ارزهای ملی در تبادلات تجاری در جریان سفر رئیس کل بانک مرکزی به ترکیه در مهرماه امسال منعقد و نهایی شد و با فراهم شدن مقدمات به زودی اجرا می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی