یکشنبه, 24 دی 1396 - 17:20

با شعار «بخش خصوصی، حکمرانی ملی و دیپلماسی اقتصادی» / دوازدهمین همایش سالانه اتحادیه OPEX فردا برگزار می شود

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی (OPEX) در نشستی خبری، مهم ترین موضوعات دوازدهمین همایش سالانه این اتحادیه را که در تاریخ 26 دی ماه در محل همایش های صدا و سیما برگزار می شود، تشریح کرد.

به گزارش «فرصت امروز»، حمید حسینی با ابراز تاسف نسبت به حادثه انفجار نفتکش ایرانی و تسلیت به خانواده های داغدیده گفت: دوازدهمین همایش سالانه این اتحادیه با شعار «بخش خصوصی، حکمرانی ملی و دیپلماسی اقتصادی» و با هدف بررسی و تبادل نظر چالش ها و موانع صادرات فرآورده های نفت و گاز و پتروشیمی توسط جمعی از مدیران وزارت نفت، اتاق های بازرگانی و مدیران شرکت های فعال در صنایع پتروشیمی برگزار می شود.

حسینی در خصوص سهم صادرات مشتقات نفتی نیز گفت: طی سال های اخیر سهم صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی که توسط بخش خصوصی و عمومی صادر می شود، نزدیک به ۱۲میلیارد دلار بوده که حدود ۸میلیارد آن محصولات پتروشیمی شامل گاز مایع، متانول، اتیلن، اوره، پلی اتیلن و ۴میلیارد آن فرآورده های نفتی شامل قیر، هیدروکربور، روغن پایه و موتور، پارافین و. . . است.

دبیرکل اتاق بازرگانی ایران و عراق، ریشه مشكلات را در حكمرانی نامطلوب، عدم استقرار نظام مستقل تنظیم قوانین و مقررات (رگولاتوری)، صدور بی رویه و بدون ضابطه موافقت اصولی و صدور مجوز صادرات به واحدهای بلندینگ و. . . دانسته و در انتقاد از تصمیم مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در سال جاری با تصمیم مجلس شورای اسلامی مبنی بر توزیع ۴میلیون تن قیر مجانی به وزارتخانه ها و نهادها و محاسبه مواد اولیه قیر صادراتی با ارز آزاد با چالش جدی مواجه شده و ارزش صادراتی آن به حدود ۴۰۰میلیون دلار محدود شده است. همچنین از طرف دیگر صادرات هیدروکربور با ابهام قاچاق مواجه شده و اگر اتحادیه اقدام جدی جهت رفع ابهام و شفاف سازی به عمل نیاورد اعضا با چالش جدی مواجه خواهند شد.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی اضافه کرد: در همین رابطه، هیأت مدیره اتحادیه با بررسی همه جوانب، راهکارهایی را برای حمایت از اعضا و روان سازی صادرات اتخاذ کرده و امید است با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق و شرکت ملی پالایش و پخش اجرایی شود. خوشبختانه با پیگیری اتحادیه، وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور بازنگری در نرخ ارز قیر صادراتی را ابلاغ کرده و امید است که دستگاه ها از تصمیمات مقطعی و غیر سیستمی خودداری کنند و بازار صادراتی کشور را با چالش مواجه نسازند.

حسین منیری از اعضا هیأت مدیره کمیسیون روغن نیز در این نشست با اشاره به ایجاد سامانه جامع جمع آوری روغن کارکرده، لازمه راه اندازی این سامانه را مشوق های مالیاتی دولت برای تعویض روغنی ها و مراکز جمع آوری روغن کارکرده و واحدهای تولیدی برشمرد و گفت: جلوگیری از اختلاط مواد یارانه ای با روغن کارکرده، سهمیه بندی خوراک کارخانه های روغن تصفیه دوم و حفاظت از محیط زیست از جمله مشخصه ها و ویژگی های مفید آن است.

همچنین وحید شیخی عضو هیأت مدیره و رئیس کمیسیون قیر نیز در خصوص اهمیت تنظیم بازار قیر گفت: بر اساس تصمیم گیری صورت گرفته در کارگروه تنظیم بازار و محاسبه نرخ خوراک قیرسازی (وکیوم باتوم) با نرخ ارز آزاد در دو ماه گذشته شاهد تعطیلی واحدهای قیرسازی پاسارگاد در اراک، تهران، تبریز و شیراز بوده و واحد آبادان نیز با کمترین ظرفیت به فعالیت خود ادامه می دهد. همچنین شرکت نفت جی تولید خود را به حدود 20درصد کاهش داده و مابقی شرکت های تولیدی و بازرگانی این صنعت نیز تقریبا تعطیل شده اند.

شیخی محاسبه نرخ ارز آزاد برای خوراک وکیوم باتوم توسط پخش فرآورده های نفتی و افزایش هزینه های صادرات را از جمله مشکلات این صنعت برشمرد و خواستار اصلاح آن شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی