یکشنبه, 24 دی 1396 - 17:01

مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رئیس جمهور برگزار شد / انجمن مدیریت ایران، انجمن علمی برتر شد

در نهمین جشنواره بین المللی فارابی (ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی)، انجمن مدیریت ایران به ریاست دکتر مجید قاسمی، به عنوان انجمن علمی برتر شناخته شد.

به گزارش «فرصت امروز»، مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور دکتر روحانی رئیس جمهور، دکتر غلامی وزیر علوم و فناوری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و جمعی از ادبا، پژوهشگران، مدیران و اندیشمندان صبح یکشنبه در سالن اجلاس سران برگزار شد.

در این جشنواره انجمن مدیریت ایران به ریاست دکتر قاسمی به عنوان انجمن علمی برتر، از میان بیش از 377 انجمن علمی، به سبب اقدامات شایسته و تلاش های موثر در عرصه دانش، پژوهش، توسعه و تعالی علوم انسانی، موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس شد.

جشنواره بین المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به صورت سالانه برگزار می شود و موضوع جشنواره، تحقیقات حوزه علوم انسانی و اسلامی است.

علوم انسانی، قطب نمای مسائل اجتماعی

اما رئیس جمهور در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فارابی با تاکید بر اینکه علوم حقوق و سیاست توانست در مذکرات سخت بین المللی برای ملت ایران موفقیت کسب کند، گفت: علوم انسانی سرلوحه همه علوم اعم از مادی و معنوی است. در این زمینه باید دانشجویان را تشویق کنیم و محیط دانشگاه ها و تحقیقات را آزاد بگذاریم. این علوم انسانی است که باید جامعه را هدایت کند نه آنکه عده ای در یک اتاق بنشینند و به دنبال هدایت علوم انسانی باشند.

روحانی با بیان اینکه اگر خدایی نکرده روزی ارزش های دینی و ملی مان نزد جوانان کمرنگ شود، مسئولان، فرهیختگان و دانشگاهیان مقصر هستند، خاطرنشان کرد: علوم انسانی قطب نمای مسائل اجتماعی در کشور است و باید بگذاریم که این قطب نما به درستی کار کند تا به آن نگاه کرده و از آن استفاده کنیم؛ با شعار شمال و جنوب این قطب نما تغییر نمی کند، بلکه ما باید به جهت آن نگاه و با بهره گیری از آن در مسیر صحیح حرکت کنیم.

رئیس جمهوری با تاکید بر اهمیت علوم انسانی و تاثیرگذاری این علوم در سایر عرصه های علمی و همچنین حل مشکلات مختلف اظهار کرد: علوم انسانی جایگاه بسیار ارزشمندی دارد و چنانچه بنا بر این است که اصلاح اداری انجام شود یا برنامه ریزی حرکت برای کشور تدوین و یا تحولی در جامعه ایجاد شود، ابتدا باید در حوزه علوم انسانی و فرهنگ جامعه این اتفاق بیفتد.

روحانی ادامه داد: در دورانی علوم انسانی و اسلامی با نوعی مظلومیت و محرومیت مواجه بودند؛ چراکه علوم صنعتی، تجربی و مهندسی با اکتشافات، اختراعات و آثار عملی و زرق و برقی که داشت بسیاری از جوامع را تحت تاثیر خود قرار داده بود و این موضوع تا جایی پیش رفت که در ذهن جوانان ما نیز تاثیر گذاشت و در دورانی گفته می شد که نفرات برتر باید به رشته های علوم تجربی و مهندسی بروند و سایرین به ناچار در رشته های علوم انسانی تحصیل کنند.

وی افزود: امروز خوشحال هستم که این دوران بسیار سریع سپری شد و دیگر تردیدی برای کسی وجود ندارد که توسعه کشور بدون رشد و پیشرفت علوم انسانی امکانپذیر نیست. امروز سیاستمداری و سیاست ورزی جایگاهی بسیار تاثیرگذار در سرنوشت یک جامعه دارد و همچنین اقتصاد، حقوق و علوم اجتماعی از جمله رشته های مهم و تاثیرگذار هستند و چنانچه که مجموعه علوم انسانی در کنار سایر علوم قرار نگیرد، ممکن است علوم دیگر نیز به ضد خود تبدیل شوند.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه استفاده نادرست از علم حتی می تواند باعث انهدام بشریت شود، خاطرنشان کرد: امروز مشاهده می کنیم که در منطقه ما گروهک های تروریستی مختلفی از جمله داعش از صنعت و تکنولوژی برای انحراف جامعه و به آشوب کشاندن منطقه استفاده نادرست می کنند.

روحانی همچنین با تاکید بر اینکه علوم انسانی را نمی توان مهندسی کرد، اظهار کرد: تحول در علوم انسانی با مهندسی درست نمی شود، علوم انسانی با پول و سفارش پیشرفت نمی کند و متحول نمی شود بلکه باید به جای اینگونه مسائل فضای آزاد در اختیار اندیشمندان و دانشمندان قرار داده شود تا در این فضا علامه طباطبایی ها و مطهری ها به وجود بیایند.

رئیس جمهوری با انتقاد از وضعیت آزادی در برخی علوم گفت: ما چارچوبی می گذاریم و می گوییم که اگر چپ یا راست بروی کج رفته ای. در این شرایط چگونه دانشمندان بدون تضارب آرا و نقد و انتقاد و رویارویی دقیق اخلاقی می توانند رشد یابند؟

وی به رسمیت شناختن اختلاف فکری و نظری و ایجاد فضای مناسب نقد و انتقاد از جمله اقدامات موردنیاز برای پیشرفت علوم به ویژه علوم انسانی عنوان کرد و گفت: تفکر انسان ها مانند کارخانه ماشین سازی نیست که از یک طرف به آن آهن بدهید و از سمت دیگر ماشین بیرون بیاید؛ باید به تنوع و اختلاف نظر انسان ها احترام بگذاریم و بدانیم که اختلاف نظری که در چارچوب نظریه باشد می تواند به وحدت جامعه منجر شود و فشار برای وحدت ماشینی می تواند برای انسجام جامعه خطرناک باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی