پنج شنبه, 16 آذر 1396 - 09:51

گندم با وجود ممنوعیت واردات، تا پشت دروازه گمرکات آمد

مستندات حاکی است حجم زیادی گندم مدتی است به گمرکات وارد شده و صاحبان این محموله ها در تلاشند با زیرسوال بردن کیفیت گندم داخلی، اجازه ترخیص محموله های شان از گمرکات را بگیرند.

به گزارش خبرنگار مهر، درحالی که ورود گندم به کشور ممنوع است و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام می کنند تا اوایل سال ۹۸ بدون تولید سال بعد و نیاز به واردات، ذخیره مکفی گندم در کشور وجود دارد، برخی مستندات حاکی از ورود این محصول به گمرکات کشور است.

دیروز، گمرک ایران بخشنامه ای به گمرکات کشور ارسال و در این بخشنامه با تأکید بر ممنوعیت واردات گندم، اعلام کرد: گندم های وارد شده به گمرکات، با توجه به تولید مکفی این محصول در داخل، اجازه ترخیص ندارد. در بخشنامه مدیرکل گمرک آمده است:« به پیوست تصویب نامه شماره ۴۰۴۵/۵۰۱/۹۶ معاون محترم وزیر جهاد کشاورزی در خصوص تحقق خودکفایی گندم و مواجهه با مازاد تولید و ذخایر کالای مزبور ارسال می گردد. با توجه به مفاد نامه فوق الاشاره، واردات گندم (به جز ورود موقت که طبق مقررات گمرکی صرفا برای صادرات است) امکان پذیر نمی باشد. لذا دستور فرمایید از هر گونه ترخیص گندم اکیدا خودداری نمایند.»

نکته قابل توجه در این میان آن است که با وجود ممنوعیت واردات گندم، چگونه اجازه داده شده گندم های وارداتی تا پشت گمرکات کشور بیایند. در همین زمینه علیقلی ایمانی، رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران کشور در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: وقتی گفته می شود نیازی به واردات نداریم، کشور در زمینه تولید گندم خودکفا شده و ثبت سفارش واردات نیز انجام نمی شود، چرا عده ای گندم را تا پشت گمرکات کشور آورده اند؟

وی با بیان اینکه افراد مذکور مدتی فضای کشور را با مطرح کردن مباحثی در زمینه کم کیفیت بودن گندم داخلی، آغشته بودن آن به خاک و مواردی از این قبیل درگیر کردند، گفت: واردات چی ها می خواستند از این طریق روزنه امیدی برای واردات باز کنند.

رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران کشور تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی براساس وظیفه ای که بر عهده دارد، اعلام کرده کسی مجاز نیست تحت هیچ شرایطی حتی یک کیلوگرم گندم وارد کشور کند.

ایمانی اضافه کرد: گندمی که در گمرکات وجود دارد یا باید به کشور مبدا، عودت داده شود یا اینکه آنقدر بماند تا از بین برود و امیدواریم مسئولان قاطعانه پای این ممنوعیت بایستند و اجازه ندهند واردکنندگان این بار با دستاویز قرار دادن یک بهانه دیگر، به دولت برای واردات محموله های شان فشار واردکنند.

وی تصریح کرد: بنده واقعا نمی دانم که این کالاها در نهایت وارد بازار داخل خواهند شد یا خیر، اما امیدوارم که این اتفاق رخ ندهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی