پنج شنبه, 16 آذر 1396 - 08:50

تحرک بازارگردان ها در نمادهای شاخص ساز / بازار سهام در مسیر صعود دوباره

در چهارمین روز معاملات بورس تهران در این هفته شاخص کل ۱۵۶ واحد رشد کرد. در این روز اکثر نمادهای خودرویی و استخراج کانه های فلزی شاهد رشد قیمتی بودند اما فرآورده های نفتی و محصولات شیمیایی بیشترین تأثیر کاهنده را روی دماسنج بازار سهام داشتند.

در معاملات روز سه شنبه، نماد گروه مپنا با 73 واحد، نماد معدنی  و صنعتی  چادرملو با 37 واحد، نماد معدنی و صنعتی گل گهر با 34 واحد، نماد ایران خودرو با 31 واحد، نماد داده گسترعصرنوین های وب با 23 واحد، نماد لابراتوارداروسازی  دكترعبیدی با 17 واحد، نماد كشتیرانی ایران با 16 واحد، نماد پارس  خودرو با 12 واحد، نماد آلومینیوم ایران  و همچنین نماد گروه صنعتی پاكشو با 10 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را در رشد شاخص کل بورس داشتند.

در مقابل، نماد پالایش نفت بندرعباس با 28 واحد، نماد پالایش نفت تهران با 20 واحد، نماد گسترش نفت و گاز پارسیان و نماد ملی  صنایع  مس  ایران  با 15 واحد، نماد پالایش نفت اصفهان با 12 واحد و نماد پالایش نفت تبریز با 11 واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد نماگر بورس داشتند.

تحرک بازارگردان ها در نمادهای شاخص ساز

بازار سهام در حالی نظاره گر معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی بود که تحرک بازارگردان های حقوقی در گروه معدنی ها و درعین حال به پشتوانه مپنا شاهد سبزپوش شدن شاخص کل بورس بودند. هم زمان بازگشایی نماد معاملاتی های وب در فضای پرابهام به  رغم انتشار گزارش  شفاف سازی این ناشر در کدال باعث شد تا ارزش کل بازار سهام این شرکت برخوردار از سرمایه 400 میلیارد تومانی به 2هزار و 13میلیارد و 600 میلیون تومان افزایش یابد.

این روزها اگر گذر سهامداری به بازار بیفتد، مصداق این کنایه است که باید به اصطلاح دو دستی کلاه خود را نگه دارد تا باد غفلت آن را نبرد؛ بازاری که در رکود بزرگ مالی شاهد عنکبوت های درشت برای به دام انداختن سهامداران است. در معاملات روز سه شنبه عمده سهم ها در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای که بیشترین تأثیر کاهنده را بر دماسنج بازار سرمایه داشت، روند کاهشی در قیمت پایانی را تجربه کردند. در این گروه ۱۷ میلیون سهم به ارزش بیش از 8میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. همچنین در گروه محصولات شیمیایی نیز ۲۵میلیون سهم به ارزش بیش از هفت میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در این گروه نیز روند قیمتی سهم ها عمدتا کاهشی بود، اما در گروه استخراج کالاهای فلزی حدود نیمی از سهم ها توانستند روند افزایشی در قیمت پایانی داشته باشند. در این گروه ۱۳۸میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۶میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت. گروه خودرو نیز در عمده سهم ها روند افزایش قیمتی را در پیش گرفت. در این گروه ۱۷میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۳میلیارد تومان در ۱۴هزار و ۴۱۶ نوبت معامله شد.

افت 7 واحدی شاخص کل فرابورس

شاخص کل فرابورس پس از صعود آرام دوشنبه در معاملات روز سه شنبه هفت واحد افت کرد که بیشترین تأثیر منفی از جانب نماد پتروشیمی مارون وارد شد. آخرین روز معاملاتی فرابورس در هفته جاری با مبادله بیش از 212میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر یک هزار و 367میلیارد ریال خاتمه یافت. نماد معاملاتی ذوب آهن همچنین امروز در صدر نمادهای پربیننده فرابورسی ایستاد و شاهد معامله 25میلیون سهم به ارزش حدود 20میلیارد ریال بود.

در بازار اوراق تسهیلات مسکن (تسه) نیز بیش از 62هزار ورقه تسه را به ارزش افزون بر 46میلیارد ریال جابه جا شد که در این تابلو نماد تسه آبان ماه 96بالاترین حجم و ارزش معاملاتی را به خود اختصاص داد. قیمت این اوراق کماکان در روند متعادلی قرار داشته در بازه 725هزار تا 746هزار ریال مبادله می شود.

در بازار اوراق با درآمد ثابت نیز که یکشنبه هفته آتی عرضه اولیه اسناد خزانه با نماد «اخزا6021» با تاریخ سررسید12 شهریورماه سال 97 انجام می شود، شاهد جابه جایی نزدیک به 846 هزار ورقه به ارزش 804میلیارد ریال بودیم. اسناد خزانه در نماد «سخاب7» با معامله 122هزار ورقه به ارزش حدود 101میلیارد ریال بیشترین حجم و ارزش معاملاتی را در اختیار گرفت.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی