پنج شنبه, 02 آذر 1396 - 10:50

تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می دهد / ٥٨ درصد کارکنان کارگاه های بازرگانی و خدمات حقوق نمی گیرند

مرکز آمار ایران اعلام کرد ٥٨درصد از کارکنان کارگاه های بازرگانی و خدمات را کارکنان بدون مزد و حقوق، و ٤٢ درصد کارکنان در این کارگاه ها، مزد و حقوق بگیر هستند.

به گزارش «فرصت امروز» تازه ترین تحلیل مرکز آمار ایران نشان می دهد که در سال ١٣٩٣ حدود ٨٠ درصد از كاركنان بخش بازرگانی و خدمات را كاركنان مرد و ٢٠ درصد را كاركنان زن تشكیل می دهند. كارگاه های با فعالیت های آموزش دارای ٦١ درصد كاركن زن و بیشترین سهم كاركن زن در بین فعالیت های بخش بازرگانی و خدمات بوده است و كارگاه های دارای فعالیت  تعمیر وسایل نقلیه موتوری با ٢ درصد، كمترین سهم را در سهم زنان شاغل دارا هستند.

٥٨درصد از كاركنان كارگاه های بازرگانی و خدمات را كاركنان بدون مزد و حقوق و ٤٢ درصد كاركنان در این كارگاه ها، مزد و حقوق بگیر هستند. بیش از ٣٤درصد از ارزش افزوده كارگاه های بازرگانی و خدمات مربوط به فعالیت خرده فروشی  است.

بهره وری كاركنان این كارگاه ها در سال ١٣٩٣ به ازای هر كاركن معادل ٢٠٢ میلیون ریال بوده  است. همچنین بهره وری كاركنان به ازای هر ساعت حدود ٨٠ هزار ریال و دستمزد به ازای هر ساعت به طور متوسط حدود ٣٩ هزار ریال بوده است. همچنین به طور متوسط هر كاركن ٥٢ ساعت در هفته به فعالیت مشغول است.

نتایج طرح نشان می دهد ضریب نفوذ رایانه در این كارگاه ها ٢٩ درصد است كه كارگاه های با فعالیت تحقیق و توسعه علمی با ضریب نفوذ ١٠٠ درصد دارای بالاترین نسبت از این حیث در كارگاه های مورد بررسی است. ٢٢ درصد از كاركنان كارگاه های مورد بررسی نیز از اینترنت برای فعالیت های خود در داخل یا خارج از كارگاه استفاده کرده اند.

١١درصد از مدیران كارگاه های مورد بررسی را زنان تشكیل داده اند كه سایر فعالیت های خدمات شخصی با ٥١ درصد بیشترین سهم را از این حیث دارا است.

٧ درصد از كارگاه های بازرگانی و خدمات از ابزارهای الكترونیكی برای پرداخت و دریافت خود بهره برده اند كه فعالیت های تولید فیلم سینمایی، ویدئویی و برنامه های تلویزیونی، ضبط صدا و انتشار موسیقی با ٩٦ درصد بالاترین میزان استفاده را در این زمینه دارا بوده اند.

گفتنی است طرح جامع آمارگیری کارگاه های بازرگانی و خدمات یکی از طرح های نوین مرکز آمار ایران است که با هدف تهیه  اطلاعات مناسب از ویژگی های کارگاه  های بازرگانی و خدمات، در سطح کشور توسط مرکز آمار ایران با همکاری سازمان  برنامه  و بودجه استان های کشور به اجرا درآمده است تا در برنامه ریزی های اقتصادی به کارگرفته شود. این طرح شامل 30 کد طبقه بندی فعالیت  های اقتصادی ایران است که قسمت اعظم کارگاه های بخش بازرگانی و خدمات کشور را شامل می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی