چهارشنبه, 22 شهریور 1396 - 09:13

موعد اتمام سال مالی شرکت های کارگزاری هم بازار سهام را منفی نکرد / حمایت حقوقی ها از سبزپوشی شاخص کل

روز سه شنبه بورس اوراق بهادار تهران شاهد ورود شرکت جدیدی در گروه ساخت محصولات فلزی بود. در این روز شاخص کل با ۱۰۰ واحد رشد مواجه شد و به رقم ۸۳ هزار و ۴۶۹ واحدی رسید. صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و پالایش نفت اصفهان هر یک به ترتیب با ۵۳، ۲۸ و ۱۷ واحد بیشترین تأثیر مثبت را روی دماسنج بازار سهام داشتند. در طرف مقابل نماد گروه پاکشو، بانک ملت و حفاری شمال نیز به ترتیب با ۱۵، ۸ و ۷ واحد سعی کردند نگذارند شاخص کل روند افزایشی خود را ادامه دهند.

بورس تهران نیازمند محرک های قوی

با نزدیکی به پایان ماه شهریور که موعد اتمام سال مالی نیمی از شرکت های کارگزاری است، شاهد فروش های سنگین خریداران اعتباری سهام و بدهکاران کارگزاری ها بودیم، گرچه فشار فروش بدهکاران و خریداران اعتباری سهام به قدری نیست که بتواند ارکان و پایه های بورس تهران را متزلزل سازد. چنان که اگر فشاری از این ناحیه متوجه بازار سهام باشد، در هفته آخر شهریور رخ خواهد داد و قابل تعمیم به کل ماه شهریور نخواهد بود.

بورس تهران برای ادامه رشد بیشتر و طی سیر صعودی، نیاز به محرک های قوی از جمله ادامه دار شدن روند رشد قیمتی کامودیتی ها دارد یا اینکه نرخ ارزها در بازار بالا برود. روز سه شنبه نیز بورس تهران در حالی معاملات کم حجم را به نظاره نشست که حمایت حقوقی های حامی شاخص کل در نمادهایی همچون هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس و برخی تک سهم های پراقبال بازار باعث شد تا نماگرهای بازار سهام همچنان سبزپوش باقی بمانند. با این همه معامله گران حرفه ای بازار سهام به دنبال سهم های کوچک و نوسانی با هدف شناسایی سود کوتاه مدت بودند.

چهارمین عرضه نخستین سال با طعم چدن

در جریان چهارمین عرضه اولیه امسال بازار سهام، هر سهم شرکت تولیدی چدن سازان در روز سه شنبه ۱۹۵۰ریال در بورس اوراق بهادار کشف قیمت شد. بدین ترتیب 10درصد سهام شرکت تولیدی چدن سازان شامل 80میلیون سهم این شرکت به عنوان چهارمین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه روی میز فروش رفت. سرمایه اسمی«چدن» 80میلیارد تومان بوده و این شرکت 525 ریال سود را برای هر سهم سال مالی 31 شهریور سال گذشته محقق کرده و 25تومان سود را نیز برای هر سهم در پیش بینی بودجه سال 96 دیده است. پیش از این شرکت های «به پرداخت ملت»، «مبین وان کیش» و «هتل پارسیان کوثر اصفهان» در سال جاری در بازار سرمایه عرضه اولیه شده اند.

با گروه های بازار سهام

روز سه شنبه در گروه فلزات اساسی ۳۷میلیون سهم به ارزش 8 میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت. در این گروه اکثریت نمادها با حدود یک درصد افزایش یا کاهش پایانی همراه بودند. در گروه محصولات شیمیایی نیز ۵۲میلیون سهم به ارزش بیش از 8 میلیارد تومان معامله شد، اما در این گروه تعداد زیادی از سهم ها روند قیمت نزولی را شاهد بودند.

در گروه خودرو شاهد روند متفاوتی نسبت به روزهای گذشته در این هفته بودیم و قالب سهم ها در این گروه حدود یک درصد در قیمت پایانی رشد کردند. همچنین در گروه قند و شکر مخالف روزهای گذشته قیمت سهام بیشتر شرکت ها روند نزولی را طی کرد.

رشد 0.5 واحدی شاخص کل فرابورس

معاملات فرابورس ایران در بیست و یکم شهریورماه با عرضه  «سخاب2» در بازار ابزارهای نوین مالی، اعلام درج نماد شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه در تابلوی الف بازار پایه و معامله بیش از 169میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر یک هزار و 794میلیارد ریال پایان یافت. روز سه شنبه نزدیک به 114میلیون سهم به ارزش 355میلیارد ریال در مجموع دو بازار اول و دوم معامله شد و به ترتیب نمادهای «ذوب» و «اوان» بالاترین رقم حجم و ارزش معاملاتی را به نام خود ثبت کردند.

نماد شرکت مبین وان کیش همچنین در صدر نمادهای پربازدید فرابورس ایستاد و چهارمین نمادی نام گرفت که با بیشترین رشد قیمت تا سطح حدود 4درصد همراه شده است. شاخص کل فرابورس نیز که در ساعات ساعت ابتدایی معاملات با رشد بیش از 4واحدی همراه شده بود در ادامه بازار رو به نزول گذاشت تا در نهایت به رشد 0.5 واحدی بسنده کند. چهار نماد «ذوب»، «بمپنا»، «سرچشمه» و «حکمت» بیش از یک واحد تأثیر مثبت و نمادهای «زاگرس»،  «مارون» و  «دماوند» تا سطح حداکثر 0.6 واحد تأثیر منفی بر این نماگر به جا گذاشتند.

سهامداران در جریان بازار روز سه شنبه همچنین شاهد بازگشایی نماد معاملاتی شرکت های صنعتی دریایی ایران و گروه صنعتی سدید در بازار پایه فرابورس بودند. در مجموع تابلوهای معاملاتی این بازار نیز نزدیک به 52میلیون سهم به ارزش 88میلیارد ریال دست به دست شد.

ارتباط با نویسنده : [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی