دوشنبه, 20 شهریور 1396 - 08:46

در آستانه موعد تسویه معاملات اعتباری شرکت های کارگزاری اتفاق افتاد / قرمزپوشی تالار حافظ در بازاری کم عمق

در نخستین روز معاملاتی این هفته شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با ۴۱۹ واحد افت مواجه شد و تا رقم ۸۳ هزار و ۲۵۵ واحدی سقوط کرد. در این روز خودرویی ها، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی روند کاهش در قیمت پایانی را تجربه کردند، اما قندی ها بار دیگر مخالف جریان بازار سهام با رشد همراه بودند.

در معاملات روز یکشنبه ملی صنایع مس ایران، فولادمبارکه اصفهان و معدنی و صنعتی گل گهر به ترتیب با ۱۴۳، ۶۶ و ۴۹ واحد تاثیر، بیشترین نقش کاهنده را روی دماسنج بازار سهام داشتند. در طرف مقابل شرکت ارتباطات سیار ایران، پتروشیمی جم و سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین به ترتیب با ۱۴، ۱۳ و ۷ واحد تاثیر سعی کردند دماسنج بازار سهام را تا حدودی بالا بکشند.

خرید حقوقی ها در بازه منفی

روز یکشنبه بورس تهران در حالی کم عمق ترین روز معاملاتی خود را پس از مدت ها پشت سر گذاشت که توقف روند افزایش قیمت ها در بازارهای جهانی و در عین حال منتفی شدن حذف تعرفه واردات فولاد از سوی دولت باعث شد تا معامله گران بورس تهران با خبرهای نه چندان خوشحال کننده به استقبال نخستین روز معاملاتی هفته بروند،  چنان که در گروه فلزات اساسی و معدنی ها نیز لیدر این گروه یعنی ملی صنایع مس ایران با انباشت عرضه معامله گران اغلب حقیقی و صف فروش پایدار 12میلیون سهمی در حالی مواجه شد که خریداران حقوقی، اصلی ترین خریداران این سهم در حداقل کف قیمتی این سهم در دامنه نوسان قیمتی بودند.

در فولاد مبارکه نیز روند معاملات متعادل در ادامه نوسان نزولی قیمت ها در حالی ادامه یافت که اغلب معامله گران حقیقی در این سهم فروشنده بودند. مشابه همین وضعیت نیز در گروه معدنی ها و دوقلوهای سنگ آهنی به وقوع پیوست، به طوری که به رغم حجم معاملات پایین و متعادل، اما معامله گران حقوقی، اصلی ترین خریداران در این گروه در دامنه نزولی قیمت ها بودند. با این حال سهم های کوچک نوسانی مورد توجه معامله گران کوتاه مدت قرار گرفتند، به طوری که در گروه غذایی ها، لبنیات کالبر، در گروه محصولات کاغذی، صنایع کاغذسازی کاوه و در گروه قندی ها؛ قند ثابت خراسان و قند اصفهان لیدر گروه های مذکور بودند.

در عین حال در فرابورس ایران نماد معاملاتی «اوان» برای 25 روز معاملاتی پی درپی وارد بازدهی 125درصدی روی تابلوی معاملات فرابورس شد. این سهم در روز عرضه اولیه به قیمت 347 تومان کشف قیمت شده بود.  در مجموع بازار سهام، بازاری کم عمق بود که در آستانه موعد تسویه معاملات اعتباری شرکت های کارگزاری و بستن حساب ها در پایان عملیات یک ساله منتهی به 31 شهریورماه اغلب شرکت های بورسی با افت شدید حجم معاملات سهام و در عین حال اقبال به گروه قندی ها و تک سهم های کوچک مواجه شدند.

با گروه های بازار سهام

همان طور که گفته شد روز یکشنبه در گروه فلزات اساسی شاهد افت یکپارچه قیمت سهم ها بودیم، به طوری که تعدادی از سهم ها صف فروش را تجربه کردند. در این گروه ۶۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱۴میلیارد تومان مورد دادوستد قرار گرفت. خودرویی ها نیز دیروز با دادوستد ۹۹ میلیون به ارزش بیش از ۱۲میلیارد تومان مواجه شدند. در این گروه نیز قالب قیمت  سهم ها رو به کاهش بود.

در فضایی که اکثریت گروه ها از جمله فلزات اساسی، خودرویی ها، محصولات شیمیایی و استخراج کانه های فلزی روند رو به کاهش در قیمت پایانی را تجربه می کردند، قندی ها یکدست با رشد قابل توجهی مواجه شدند، به طوری که عمده نمادهای این گروه توانستند تا نزدیک به ۵درصد در قیمت پایانی رشد داشته باشند و صف خرید را تجربه کنند.

در این گروه در نهایت 8 میلیون سهم به ارزش 2 میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان مورد دادوستد قرار گرفت. ارزش معاملات بورس تهران روز یکشنبه به رقم ۱۴۳میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به رقم ۴۰۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله بالغ شد. آیفکس نیز ۵.۱ واحد افت کرد و به رقم ۹۴۳.۳ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۱۳۵ میلیارد تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱۸۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۵ هزار و ۱۷۹ نوبت دادوستد بود.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی