شنبه, 04 شهریور 1396 - 08:28

وزیر نفت: شرکت های داخلی توان داشتن سهم 70 درصدی از توتال را دارند / اشتغال زایی با اهرم منابع خارجی

فرصت امروز: نشست هم اندیشی بیژن زنگنه، وزیر نفت، با مدیران ارشد شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برگزار شد. در این نشست بیژن زنگنه با تبریک فرارسیدن هفته دولت اظهار داشت: این سفر نخستین سفر کاری پس از رأی اعتماد مجلس و انتخاب اعضای هیأت دولت است که به مناسبت هفته دولت انجام شده و هدف آن بیان فعالیت ها و دستاوردهای دولت است.

زنگنه اظهار کرد: یکی از مسائلی که در حال حاضر دغدغه شرکت های داخلی است حضور آنها در پروژه های نفتی و به خصوص قرار گرفتن در لیست توتال است که در این زمینه برنامه ریزی های دقیقی صورت گرفته است.

وی افزود: توتال نه حفاری دارد و نه لوله گذاری می کند و تنها مهندسی مخزن را مدیریت می کند و در صورتی که شرکت های ایرانی توانمندی و ظرفیت های لازم مدنظر این شرکت را داشته باشند می توانند کارها را به دست گیرند.

وزیر نفت ادامه داد: توتال نیز در زمینه پروژه های نفتی هر شرکتی را که ما معرفی می کنیم باید به مناقصه دعوت کند اما این شرکت نیز تمامی شرکت های داخلی را مورد ارزیابی قرار داده است.

وی بیان کرد: متأسفانه شرکت های ایرانی اگرچه برخی دارای تجهیزات پیشرفته بوده اما در کارهای فنی با مشکل مواجه می شوند که در این خصوص نیز تدابیری اندیشیده شده است.

ضعف بزرگ شرکت های داخلی

زنگنه تصریح کرد: حضور شرکت های ایرانی در کارگاه های آموزشی و رساندن دانش فنی خود به استانداردهای بین المللی از برنامه هایی است که در مدت زمان باقی مانده تا مناقصه های نفتی در دستور کار قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: یکی از مواردی که شاید از ضعف های بزرگ شرکت های داخلی است تلفاتی است که آنها در پروژه های نفتی می دهند درحالی که حادثه و تلفات انسانی افتخار نیست، بلکه ضعف است.

وزیر نفت تصریح کرد: اکنون توانمندی خوبی در شرکت های داخلی مشاهده شده و اگر دانش فنی را نیز بتوانیم به همان میزان ارتقا دهیم می توانیم در پروژه های نفتی سهم بسزایی داشته باشیم.

وی بیان کرد: شرکت هایی ایرانی در صورتی که در بخش فنی با مشکلاتی مواجه هستند می توانند با شرکت های خارجی شریک شده و کار را به دست گیرند.

زنگنه ادامه داد: باتوجه به برنامه ریزی های صورت گرفته قرار شده حدود 60درصد تجهیزات مورد نیاز برای پروژه های نفتی از داخل خریداری شود.

وی اظهار کرد: اولویت در ادبیات حقوقی معنی ندارد، چراکه نمی شود دو شرکت با پیشنهاد یکسان باشند و کار به شرکت ایرانی داده شود درحالی که توانمندی و دانش فنی مورد نظر توتال است.

وزیر نفت گفت: شرکت های ایرانی با حضور در کارگاه های آموزشی می توانند با شرایط بهتری در مناقصه حاضر شوند تا احتمال سپردن کار به شرکت های داخلی در صورت پیشنهاد یکسان با شرکت های، خارجی بیشتر شود.

وی اظهار امیدواری کرد با برنامه ریزی های صورت گرفته در زمینه ارتقای دانش فنی شرکت های داخلی 70درصد ارزش این قرارداد ها به شرکت های ایرانی داده شود.

جذابیت صنعت نفت برای سرمایه گذاری

زنگنه با بیان اینکه برنامه ما در دوره جدید وزارت نفت ادامه طرح ها و برنامه های جاری با روحیه جدید است تأکید کرد: در این دوره نقش جوانان و بانوان در صنعت نفت بیشتر خواهد شد و باید تجربه های پیشکسوتان به نسل جوان منتقل شود.

وی گفت: جوانان دارای جسارت، ریسک پذیری و خلاقیت هستند و این ویژگی ها بسیار با اهمیت است.

وزیر نفت با اشاره به سیاست های دولت در حوزه نفت و گاز اظهار داشت: رئیس جمهوری محترم بر این تأکید دارند که نفت باید پیشران توسعه و تحرک اقتصاد کشور باشد که در مرحله اجرا بخش مهمی از آن مربوط به شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب است که آن را انجام دهد.

وی تأکید کرد: انعقاد قراردادهای جدید نفتی از نظر سیاسی، اقتصادی، فنی و امنیت ملی برای ما مهم است و این قراردادها به چند روش در دست انجام است. برای بعضی از میدان ها نیز روش جدیدی دنبال می کنیم تا یک تحرکی در اقتصاد کشور ایجاد شود.

زنگنه گفت: مجلس با رأی بالا اعتماد تاریخی به وزیر نفت داشته و این رأیی است که به شما داده شده است؛ نشانه این رأی حمایت مجلس از وزارت نفت است.

وی تأکید کرد: تاکنون هر مجوزی از مجلس و دولت خواسته ایم به وزارت نفت اعطا شد لذا بهانه ای برای کار نکردن وجود ندارد و فقط باید کار کرد و توسعه داد و در دل مردم، جوانان و نسل آینده امید ایجاد کرد.

وزیر نفت ادامه داد: صنعت نفت جایی است که ظرفیت سرمایه گذاری دارد و در مقابل سایر بخش ها جذابیت بیشتری برای سرمایه گذاران دارد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی