پنج شنبه, 28 ارديبهشت 1396 - 10:30

خوش بینی سرمایه گذاران به ادامه برنامه های دولت فعلی / بورس تهران سبزپوش به استقبال انتخابات رفت

در آخرین روز معاملاتی تالار شیشه ای در این هفته شاخص کل توانست بیش از ۲۱۴ واحد رشد کند و به رقم ۸۰ هزار و ۳۴۴ واحدی برسد. بدین ترتیب نماگر اقتصاد ایران با سبزپوشی کامل به استقبال انتخابات ریاست جمهوری رفت. چنان که علاوه بر شاخص کل، شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۲۳ واحد مواجه شد و تا رقم ۱۷ هزار و ۴۲۱ واحدی بالا رفت.

همچنین شاخص آزاد شناور با ۱۵۹ واحد رشد، رقم ۸۷ هزار و ۶۲۴ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول با ۹۱ واحد رشد تا عدد ۵۵ هزار و ۷۸۴ واحدی بالا رفت. علاوه بر این شاخص بازار دوم ۸۰۹ واحد رشد کرد و به رقم ۱۷۷ هزار و ۹۰۸ واحدی رسید. در معاملات روز چهارشنبه نماد پالایش نفت بندرعباس با ۶۰ واحد تأثیر مثبت روی شاخص کل بیشترین نقش را نوسانات دماسنج بازار سهام داشت.

پس از این نماد صنایع پتروشیمی خلیج فارس، خدمات انفورماتیک و شرکت ارتباطات سیار ایران بیشترین تأثیر را روی نماگر بازار سهام داشتند. در طرف مقابل نماد فولاد مبارکه اصفهان با ۲۱ واحد تأثیر منفی بر شاخص کل بیشترین نقش را در نوسانات نزولی نماگر بازار سهام ایفا کرد و پس از این نماد، گسترش نفت و گاز پارسیان، آسان پرداخت پرشین و مخابرات ایران بیشترین نقش کاهنده را روی شاخص کل داشتند.

با گروه های بازار سهام

در آخرین روز معاملاتی هفته قندی ها در کانال کاهشی قرار گرفتند و به جز دو نماد از این گروه باقی افت در قیمت آخرین معامله و قیمت پایانی را تجربه کردند، اما تعداد زیادی از گروه محصولات غذایی با رشد در قیمت پایانی مواجه شدند. در گروه فلزات اساسی نمادهای مس باهنر و نورد آلومینیوم بیشترین کاهش را در قیمت پایانی دیدند و تعداد زیادی از نمادهای دیگر این گروه با افت در قیمت پایانی مواجه شدند.

در گروه کانه های فلزی نمادهای منگنز ایران، معادن بافق و باما رشد کردند و نمادهایی همچون معدنی و صنعتی چادرملو، توسعه معادن و فلزات، توسعه و معدنی صبانور و توسعه معادن روی ایران با شرایط کاهشی مواجه شدند. برخی خودرویی ها با رشد اندکی در قیمت پایانی مواجه شدند و تعداد دیگری شاهد افت بودند. در نیمه دوم بازار شاهد مثبت شدن نماد سایپا بعد از معامله بلوکی سهم در قیمت 136 تومان به همراه افزایش تقاضا در سایر نمادهای گروه خودرو بودیم. از این رو سایپا با رشد حدود 2درصدی در قیمیت 136 تومان آخرین روز معاملاتی هفته را به پایان رساند.

با این حال سهامداران حقیقی سهم فروش سنگین 140میلیونی به دلیل نگرانی از نتایج انتخابات داشتند. به این دلیل باوجود خرید 122 میلیونی حقوقی، نماد سایپا صف خرید نشد و رشد متعادلی داشت. در عین حال نماد ایران خودرو روز چهارشنبه در حوالی قیمت 280 تومان بود.

حمایت تمام عیار حقوقی ها از بازار سهام

همزمان با داغ تر شدن برگزاری مجامع عادی سالانه بورس تهران در آخرین روز از هفته منتهی به انتخابات ریاست جمهوری، در حالی شاهد حمایت حقوقی های بازار در گروه های پیشرو از جمله پالایشی  و خودرویی بودیم که همچنان بازار پایه فرابورس با استقبال معامله گران حقیقی مواجه است. در این بین گروه های کوچک بازار از جمله غذایی ها، قطعه سازها و دارویی ها در آستانه برگزاری مجامع عادی سالانه و انتظار برای برخورداری از سود تقسیمی مناسب میان سهامداران همچون با اقبال معامله گران بازار سهام روبه رو هستند.

از سوی دیگر، سبزپوشی بازار سهام در آخرین روز معاملاتی هفته و توقف در کانال 80 هزار واحد برای بسیاری از فعالان سیاسی این پیام را داشت که سرمایه گذاران بازار سهام نسبت به ادامه برنامه های دولت فعلی با خوش بینی می نگرند و آینده خوبی را برای دوران پساانتخابات متصورند. جو مثبت در آخرین روز معاملاتی پیش از انتخابات ایران در شرایطی بر تالار حافظ حاکم شده است که به دنبال نگرانی از سیاست های ترامپ ارزش شاخص بورس این کشور در بازار معاملات چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه با روند نزولی آغاز به کار کرد و بسیاری از شاخص های بورس کشورهای اروپایی را تحت تأثیر قرار داد.
شاخص کل فرابورس در پله 915 واحدی

روز چهارشنبه شاخص کل بازار فرا بورس به پله 915 واحدی رسید.همچنین در بازار فرا بورس تعداد 219 هزار و 150 سهم اوراق بهادار به ارزش یک میلیارد و 580 میلیون و 733 هزار ریال در بیش از 22 هزار نوبت معاملاتی دادوستد شد. در معاملات بازار فرابورس، پالایش نفت لاوان، آتیه داده پرداز، کشت و صنعت شهداب ناب خراسان با روند مثبت و نمادهای سهامی ذوب آهن اصفهان، گروه صنایع کاغذ پارس،گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و ریل پرداز سیر، با روند منفی کار خود را به پایان رساندند.

ارتباط با نویسنده: [email protected]

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی