شنبه, 16 ارديبهشت 1396 - 11:10

وزارت صنعت / تشکیل شورای جدید سیاست گذاری خودرو مهمترین دستاورد است

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تشکیل شورای جدید سیاست گذاری خودرو با حضور وزیر صنعت، معدن وتجارت، خودرو سازان، قطعه سازان و انجمن ها و تشکل های ذی ربط، مهم ترین دستاورد دولت یازدهم در صنعت خودرو محسوب می شود.

این شورا به موضوع افزایش کیفیت خودرو و قطعات وابسته به آن، صنعت سبز و استانداردهای زیست محیطی و خدمات پس از فروش توجه ویژه ای داشته است.

براساس این گزارش، زمانی که تحریم ها عملیاتی شد، این صنعت به غروب خود نزدیک شد و خودروسازان خارجی ایران را ترک کردند و خیلی از کشورها حاضر به همکاری با ایران نبودند و شاید کمتر از دو ماه صنعت خودرو نشان داد که میزان خودکفایی اش در حد شعار بود.

دولت تدبیر و امید عامل توقف روند نزولی تولید خودرو

دو سال منتهی به آغاز به کار دولت تدبیر و امید تحت تأثیر تحریم های خارجی روند تولید خودرو در ایران نزولی شده بود، اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، روند نزولی تولید خودرو در کشور متوقف شد.

همچنین دولت یازدهم، پس از برجام اقدامات مناسبی برای برقراری تعامل صنعت خودروی ایران با کشورها و شرکت های صاحب فناوری صورت داد که در این زمینه، قراردادهایی با شرکت های پژو و سیتروئن  (فرانسه) امضا شد.

برپایه این اطلاعات، محمد رضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت از دو خودروساز بزرگ خواسته است که نسبت به از رده خارج ساختن خودروهای قدیمی و فرسوده اقدام کنند.

نوسان های تعداد خودروهای تولیدی در سال های تحریم و پس از آن

صنعت خودروی کشور از سال 1391 به بعد تحت تأثیر برخی مشکلات داخلی و خارجی درروند تولید، تنزل کرد به طوری که از مجموع یک میلیون و 650 هزار دستگاه خودرو تولید شده در سال 90 به 924 هزار دستگاه در سال 91 رسید.

سال 1392 نیز روند نزولی تولید خودرو تشدید شده و تولیدات این بخش به رقم 737 هزار دستگاه کاهش یافت.

همچنین براساس اقدامات صورت گرفته از سوی دولت یازدهم در سال 1393 روند تولید خودرو در ایران باردیگر روند صعودی پیدا کرد، به طوری که به یک میلیون و 130 هزار دستگاه افزایش یافت.

علاوه براین در سال 94 تعداد خودروهای تولیدی 978هزار و 796 دستگاه رسید و پارسال هم در مجموع یک میلیون و 350 هزار دستگاه خودرو تولید شد.

وزارت صنعت در این گزارش افزوده است، طی سه سال  (95- 1393) دولت یازدهم توسط خودرو سازان 2 میلیون و 300 هزار دستگاه خودروی سواری در کشور تولید شد که این رقم در شهریورماه سال 92 یعنی پایان عملکرد دولت دهم  (تحویل دولت یازدهم) به یک میلیون و 900 هزار دستگاه رسیده بود.

هدف چشم انداز

براساس هدف تعیین شده در سند چشم انداز  (1404) وزارت صنعت دستیابی به تولید 3 میلیون دستگاه خودروی سواری و وانت را در دستور کار دارد که از این رقم یک میلیون دستگاه باید راهی بازارهای صادراتی شود.

در عین حال برای سال 1396 پیش بینی رقم تولید یک میلیون و 750 هزار دستگاه خودروی سواری و وانت در چارچوب سند راهبردی وزارت صنعت تعریف شده که این رقم نسبت به سال 93  (وضعیت ارزیابی تولید) تعداد 640 هزار دستگاه افزایش نشان می دهد.

وضعیت خودروهای تجاری

در این بررسی از سند راهبردی وزارت صنعت آورده است، سال 1393 تعداد خودروهای تجاری تولیدی  (اتوبوس، مینی بوس و کامیون) 22 هزار دستگاه بود که برای سال 96 این رقم 43 هزار دستگاه هدف گذاری شده و انتظار می رود در افق چشم انداز به تولید 120 هزار دستگاه برسد که از این میزان تعداد 30 هزار دستگاه باید راهی بازارهای صادراتی شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی