یکشنبه, 10 ارديبهشت 1396 - 16:15

میدکو؛ تبلور آموزش، یادگیری و به کارگیری دانش

ضرورت توسعه اقتصادی کشور در چارچوب اقتصاد مقاومتی و افزایش ظرفیت تولید محصولات فولادی نیازمند بکارگیری دانش و تجارب نهفته در توسعه کشور است و این نیاز بیش از پیش احساس می شود. شرکت میدکو در سال 1387 بر پایه دانش علمی و کاربردی، دانشگاهی، تجربی، سوابق متعدد، ارزشمند مدیران و با پشتیبانی بانک پاسارگاد تاسیس شد.

با توجه به حضور شرکت مادر تخصصی (هلدینگ) توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) در کنفرانس توسعه فرهنگ سازمانی و مسئولیت اجتماعی بر آن شدیم تا با "علی اصغر پورمند" گفت و گویی داشته باشیم  که در ادامه می خوانید:

برای بهبود نگرش افراد هر سازمان، چه اقداماتی را مفید می دانید؟ نقش تحول فردی در توسعه فرهنگی سازمان شما بوده است؟

تدوین چشم انداز، اهداف، استراتژی، مأموریت های سازمان با مشارکت دادن همکاران.

شناخت دقیق از اهداف، استراتژی ها، برنامه ها و ارزش های سازمان توسط همکاران بعنوان سرمایه انسانی

پیاده سازی، اجرا و تعهد خود رهبران و مدیران سازمانی، الگو شدن و فرهنگ سازی

بلوغ سازمانی و تعهد فردی به همسو شدن نگرش و فرهنگ فردی برای هم افزایی و ایجاد فرهنگ سازمانی زمانیکه دیدگاه ها و اقدامات همسو باشند، فرهنگ سازمانی را پایدار و نهادینه می کنند.

میدکو در بخش توسعه فرهنگ سازمانی، وفاداری و کارگروهی چه دستاوردهایی دارد؟ اقداماتی که باعث شده محیط کاری شرکت میدکو فضایی برای یادگیری این فرهنگ باشد را بفرمایید؟

میدکو از ابتدای تشکیل با تدوین سند استراتژی و برنامه های خود در همان راستا ارزش ها، منشور اخلاقی و کدهای رفتاری را تدوین و اقدامات خود را در آن راستا دنبال کرد.

مشارکت دادن همکاران در تدوین ها، ارائه دیدگاه های هدایت شده آنها در نشست های مرتبط با این موضوع به تعمیق برای فرهنگ سازی منجر می شود.

اساساً ساختار میدکو بر پایه تشکیلات گروهی (کمیته  برنامه ریزی، کمیته توسعه سازمان و مدیریت و کمیته مالی) شکل داده شده و کمیته های تخصصی آنها نیز تشکیل گردید.

نشست های گروهی هم به لحاظ نهادینه شدن فرهنگ سازمانی و هم برای حفظ چابکی و حذف بوروکراسی ها. تصمیم گیری های گروهی در اجرای طرحها و نظارت آنها، تحلیل پارامترهای تولید اعم از میزان تولید، کیفیت، مالی، منابع انسانی و زیست محیطی در نشست های یک هفته در میان در سایت ها و با استفاده از ویدئو کنفرانس بصورت جامع در ستادها و واحدها با حضور مدیرعامل با حضور مدیریت عامل و تصمیم گیری سریع در همین جلسات، بشدت فرهنگ کارگروهی و سرعت بخشیدن به کار افزایش داده شده و بوروکراسی و فرهنگ کاغذ بازی را حذف نمود. ضمن آنکه نشست های مختلف  وسیع تر جمعی در میدکو نیز کارگروهی را با یگانگی میسر ساخته است.

در بخش مسئولیت های اجتماعی چه اقداماتی انجام داده اید و تأثیر آن در فرهنگ سازمانی شما و مهمتر از آن در توسعه فرهنگ ملی را چطور ارزیابی می کنید؟

هلدینگ میدکو اساس تشکیل خود را با استفاده از سهامداران مردمی بصورت مستقیم و غیر مستقیم قرارداد که اینک به 5/1 میلیون نفر بالغ می گردد. هدف میدکو ارتقاء سهام سهامداران، رضایت ذینفعان از جمله سهامداران قرار گرفت.

مأموریت میدکو علیرغم اینکه یک هلدینگ خصوصی است ارتقاء سطح فناوری، مدیریت و سهم در تولید ناخالص داخلی کشور و با نگاه ملی است.

مدل شدن برای بخش معدن و صنایع معدنی کشور از مأموریت های مصوب میدکو است.

اشتغال مستقیم بیش از 15000 نفر و غیر مستقیم تا 300.000 نفر از ویژگیهای طرحهای میدکو است. عمده اشتغال در مناطق مختلف استان کرمان و از افراد بومی است. علاوه بر اشتغال، سطح دانش سرمایه انسانی و منطقه نیز با آموزش و تبادل دانش ارتقاء می بابد.

میدکو در تطابق کامل با محورهای 10 گانه اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل کرده است و هم اکنون در کرمان هم بطور ویژه عهده دار مسئولیت ویژه در ارتباط با اقتصاد مقاومتی را عهده دار گردیده است.

با استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته در صنعت فولاد، میدکو با تأکید بر سلامت و ایمنی به محیط زیست اولویت ویژه در طرحها داده است.

کاهش مصرف برق با تکنولوژیهای جدید، استفاده از فاضلاب و تصفیه آن بجای استفاده از آب، در صنایع بالادستی و فولاد در طرحهای میدکو از دیگر دستاوردهاست.

استقرار صنعت در جنب معدن مرتبط و جلوگیری از هدر رفتن انرژی با میلیونها تن جابجایی مواد از دیگر اقدامات میدکو در طرحها بوده است. ضمن آنکه حوادث در جاده ها را نیز به تبع آن کاهش می دهد.

میدکو موفق شد برای اولین بار در دنیا در صنعت مس با استفاده از روش بیوتکنولوژی ضمن حذف واحد ذوب، با جلوگیری از گاز های SO2 که محیط را آلوده می کرد صنعتی سبز را پایه گذاری کرد.

میدکو در زمانی کوتاه موفق شد 35 پروژه بزرگ را در کشور را با اثرات اقتصادی و اجتماعی وسیع مدیریت کند و بخش قابل توجهی از این طرحها به بهره برداری رسیده که با تولید دو فلز استراتژیک مس و فولاد ضمن ارتقاء تولید ناخالص داخلی، با تأمین نیازهای داخلی با پتانسیل صادراتی خود تأمین ارز برای کشور نماید.

این نگرش فرهنگی و ملی ضمن مدل شدن برای سایر صنایع و معادن کشور خود به ارتقاء فرهنگ سازمانی در راستای فرهنگ ملی انجامیده که با تحقق موفقیت ها خود، کمک به نهادینه کردن این فرهنگ می شود.

کمک به موسسات خیریه و عام المنفعه و NGO ها فعالیت های فرهنگی و ورزشی از اقدامات دیگر میدکو برای فرهنگ سازی در راستای مسئولیت های اجتماعی بوده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی