یکشنبه, 10 ارديبهشت 1396 - 15:15

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی / مسئولیت اجتماعی، قبل از هر چیز یک مقوله فرهنگی است

آقای صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ابتدای سخنان خود اظهار داشت: انگیزه  حضور ما، ارزش و منزلتی است که حوزه مسئولیت اجتماعی برای توسعه ایران عزیز خواهد داشت و صمیمانه از شخصیت علمی، فرهیخته و فهیم جناب آقای دکتر مجید قاسمی تقدیر می کنم که جز اولین نهادها و بنگاه های اقتصادی بودند که در ایران پرچم مسئولیت اجتماعی را برافراشتند. اتفاقاً از حوزه فرهنگ آغاز کردند و همه اصحاب فرهنگ و هنر، با ایشان رابطه بسیار صمیمی و عاطفی دارند.

وی با اشاره به رهیافت هایی از بحث مسئولیت های اجتماعی افزود: مشکل امروز جامعه ایران ناشی از عدم پذیرش مسئولیت بنگاه های اقتصادی و اجتماعی است. اگر جامعه امروز با حجم وسیعی از آسیب های اجتماعی مواجه می شود، به عملکرد ما در گذشته نزدیک و دور برمی گردد. نبود چالش های اجتماعی یک پیام روشن دارد و آن این است که ما از مسئولیت اجتماعی فرار کردیم و این متوجه نهادها، بنگاه ها و اشخاص در جامعه است. ما نیازمند یک رویکرد جدید برای احیای مسئولیت اجتماعی در بنگاه های اجتماعی و اقتصادی و احیای فرهنگ مسئولیت پذیری در جامعه هستیم.

وی ادامه داد: عالی ترین سطح ایثار شهادت است اما کسی که در یک بنگاه اقتصادی فعالیت می کند و همزمان با ایجاد منافع برای بنگاه، به فکر جامعه  خودش است، او ایثارگر است. کسی که علاوه بر منافع خودش، برای جامعه قدمی بر میدارد، او ایثارگر است.

صالحی امیری با تأکید بر وجود تحولات گسترده جامعه ایران و ضرورت بازنگری و بازشناسی این تحولات در راستای مسئولیت اجتماعی، تصریح کرد: این جامعه هر لحظه در مسیر تغییرات قرار دارد. علاوه بر سرعت تغییرات، حجم تغییرات در ایران جدی است. عمق، گستره و شدت تغییرات به حدی است که بعضی از جامعه شناسان آن  را به زلزله تشبیه می کنند. نتیجه، این است که ما نیازمند ارائه مدل های جدیدی برای مدیریت مسئولیت های اجتماعی متناسب با این تغییرات هستیم.

وی با اشاره به پیشینه مسئولیت اجتماعی در ایران، تصریح کرد: نمونه  زنده مسئولیت اجتماعی را در وقف می بینیم؛ در گذشته فضیلت وقف آن چنان بود که در شهر ها و روستاها، بناها و منابع را وقف می کردند و بسیاری از انسان های مردمدار، فهیم و مسئولیت پذیر در شهرها و روستاها، اموال خود را در متعالی ترین سطوح اجتماعی وقف می کردند. مفهوم مسئولیت  اجتماعی در گذشته ایران، تبار بسیار با ارزشی دارد که نیازمند کار مطالعاتی بنیادی است. امروز باید یک نوع بازسازی مفهوم وقف را با رویکرد مسئولیت اجتماعی در جامعه ایران داشته باشیم. در گذشته رویکرد فردی بود و امروز، رویکرد نهادی مطرح می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبیین رابطه بین اخلاق، فرهنگ و ارزش های اجتماعی تأیید کرد: اساساً مسئولیت اجتماعی قبل از هر چیز یک مقوله فرهنگی است و نیاز به فرهنگ سازی دارد و نقطه آغازش مدرسه و بعد سطوح بعدی است.

وی به رویکرد انسجامی در بحث مسئولیت اجتماعی پرداخت و ادامه داد: ما باید برای پذیرش مسئولیت اجتماعی، یک نظام قانونمند و سیستمی در کشور ایجاد کنیم. امروزه کاری که نهادها و بنگاه ها در این حوزه انجام می دهند، فاقد انسجام است و ما نمی دانیم در کشور، چه میزان رویکرد مسئولیت اجتماعی و در چه سطوحی وجود دارد. ما نیازمند انسجام تقویمی، انسجام مدیریتی، انسجام ساختاری و انسجام برنامه ای برای توزیع مسئولیت در سطح ملی هستیم، به ویژه در نقاط دور و نابرخوردار.

در بین بنگاه ها و نهادهای خصوصی بانک پاسارگاد سرآمد عمل به مسئولیت های اجتماعی است و از این جهت شایسته تقدیر است. واقعیت این است که همه بنگاه های اقتصادی و اجتماعی باید یک مسئولیت اجتماعی را در کشور قبول کنند. اگر این اتفاق در کشور شکل بگیرد، فقر و نابرابری و تبعیض به شدت کاهش می یابد.

وی با تأکید بر اینکه مهم ترین راه برای عبور از شرایط سخت گسترش مسئولیت اجتماعی در کشور است ادامه داد: زیر ساخت های مسئولیت پذیری اجتماعی باید از مدارس آغاز شوند. ما باید در منابع درسی و واحدهای دانشگاهی و در سطح رسانه های اجتماعی به ویژه صدا و سیما، در جهت تأمین این زیرساخت ها اقدام کنیم و مفهوم مسئولیت اجتماعی را نهادینه  کنیم. ما باید قبل از هر چیز به ساخت انسان فکر کنیم. اگر انسان ساخته شود، اقتصاد، جامعه و سیاست  هم ساخته می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی