پنج شنبه, 31 فروردين 1396 - 09:30

رئیس سازمان زنان حزب اعتدال و توسعه / توسعه مشارکت سیاسی از مشکلات جدی زنان است

رئیس سازمان زنان حزب اعتدال و توسعه گفت: توسعه مشارکت سیاسی به عنوان یکی از مشکلات جدی زنان است که باید در این زمینه تلاش شود تا میزان مشارکت این قشر، افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، فریده حقیقی در نشست هم اندیشی سازمان زنان حزب اعتدال و توسعه با اصحاب رسانه در محل این حزب افزود: این سازمان پنج هدف کلی برای توسعه فعالیت های زنان و ارتقای جایگاه آنان به عنوان نیمی از جامعه کشور دارد که توسعه مشارکت های سیاسی یکی از این اهداف است.

وی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در راستای افزایش نداشتن مشارکت سیاسی زنان وجود دارد این است که عمده زنان معتقدند ما نگاه سیاسی نداریم که باید برای تغییر این دیدگاه بانوان تلاش شود.

وی خاطرنشان کرد: ما برای توسعه مشارکت سیاسی زنان پیشنهاد داشتیم که تمامی کانون های حزب اعتدال و توسعه ظرفیت 30درصدی به زنان تخصیص دهند تا از این طریق بتوانیم مشارکت زنان را به حد معقولی برسانیم.

وی تصریح کرد: یکی از رسالت های این سازمان شناسایی نیروها برای معرفی به کانون ها و سازمان های حزب است که اکنون 19 کانون و 31 سازمان زنان در کل کشور داریم تا از این طریق زمینه مشارکت سیاسی زنان نیز فراهم شود.

حقیقی یکی دیگر از اهداف پنجگانه این سازمان را تأمین امنیت حقوقی، قضایی و روانی زنان دانست و گفت: امیدواریم با برنامه هایی که برای این موضوع تعریف شده است بتوانیم قوانین مرتبط در این حوزه را مطالعه کنیم و موانع، شناسایی شود و پس از آن با تشکیل یک کارگروه تخصصی پیشنهادهایی برای این مسئله در قالب نشست با سایر افراد متخصص و صاحب نظران ارائه کنیم.

رئیس سازمان زنان حزب اعتدال و توسعه افزود: پس از این موضوع طرحی برای تأمین امنیت حقوقی و قضایی بانوان به مجلس شورای اسلامی یا دولت ارائه داده تا شاهد بهبود قوانین و مقررات باشیم.

مدیریت در کشور مردانه است

وی ابراز امیدواری کرد با اجرای برنامه های مدون در حوزه زنان بتوانیم علاوه بر تأمین امنیت زنان به ارتقای جایگاه مدیریتی آنان نیز دست یابیم، چراکه چندین سال است که با تمام تلاش های فراوان این اتفاق رخ نداده است.

حقیقی اظهارکرد: از آنجا که مدیریت در کشور مردانه است زنان نیز شناخت کلی نسبت به خودشان ندارند و به توانایی ها و ظرفیت های خودشان نیز اعتماد ندارند و همین موضوع باعث شده زنان برای پست های مدیریتی دیده نشوند.

رئیس سازمان زنان حزب اعتدال و توسعه گفت: شناسایی زنان توانمند جامعه در کل کشور از جمله برنامه های این سازمان به شمار می رود و به طور یقین این موضوع در قالب یک برنامه جامع پیگیری خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: توانمندسازی اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی زنان از دیگر برنامه ها و اهداف این سازمان است، چون کشور ما دارای نگاه های متفاوت است و به طور قطع جایی که تفاوت فرهنگی زیادی وجود دارد مسائل مختلف با نگاه های متفاوت دیده می شود.

حقیقی اضافه کرد: این سازمان توانمندی اقتصادی زنان را با یک هدف ویژه دیده است و البته معتقدیم تا زمانی که زنان نتوانند به منابع مالی و خودکفایی مالی داشته باشند، نمی توانند به سمت توانمندی حرکت کنند و در این زمینه همیشه در برنامه های فرهنگی دچار مشکل می شوند.

به گفته وی، زنان به عنوان 50درصد جامعه باید نقش تولید کننده و مصرف کننده بهینه در خانواده های خودشان داشته باشند، چون زنان ما معلمان اصلی جامعه اند.

وی ادامه داد: باید آموزش های مداوم برای زنان وجود داشته باشد که به همین منظور سازمان زنان حزب اعتدال و توسعه، برنامه های آموزشی ویژه ای برای زنان دارد و این آموزش ها در مناطق کمتر توسعه یافته با انجام مشاوره های رایگان برای راه اندازی کسب و کار، کارآفرینی و تولید برنامه های اشتغال ز  است.

حقیقی ادامه داد: توسعه سلامت، بهداشت و تندرستی زنان به عنوان یکی دیگر از پنج هدف این سازمان محسوب می شود و این هدف در استان های مختلف با توجه به بافت فرهنگی، ویژگی های قومیتی و جمعیت شناختی متناسب با فرهنگ بومی آنها برنامه ریزی شده است.

رئیس سازمان زنان حزب اعتدال و توسعه اضافه کرد: در این راستا اولویت های زنان در بخش توسعه سلامت و بهداشت در 31استان شناسایی می شود و پس از آن برنامه های لازم اجرایی خواهد شد.

وی به برنامه ریزی برای توسعه توانمندی زنان سرپرست خانوار نیز اشاره کرد و افزود: از آنجا که دولت سعی در کوچک کردن بدنه خودش دارد باید بخش خصوصی به این موضوع ورود کند و چون در حوزه اشتغال قوانین ضد ونقیض فراوانی وجود دارد و مشکلاتی برای زنان ایجاد می کند باید همه در این زمینه کمک کنند تا این مشکلات برطرف شود.

حقیقی اظهارکرد: تلاش می شود کمک هایی که زنان سرپرست خانوار نیاز دارند در اختیار آنها قرار دهیم و یکی از این کمک ها انجام مشاوره های راه اندازی کسب و کار است که به صورت رایگان به آنان ارائه می شود.

وی یکی از مشکلات زنان را نداشتن دانش در زمینه های مختلف بیان کرد و افزود: ایجاد فرصت های ویژه در قالب نمایشگاه ها و فروش های ویژه یک حالت مسکن و تدریجی است و با برگزاری چند نمایشگاه در سال مشکل معیشت زنان برطرف نمی شود، بلکه باید ساختار دائمی برای این موضوع در کشور دیده شود.

رئیس سازمان زنان حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه مشکل زنان جامعه تولید نیست و بازاریابی است، اظهار کرد: باید بازار هدف برای آنان شناخته شده باشد.

وی درباره این سوال که آیا سازمان چشم اندازی برای برنامه های خود دارد، خاطرنشان کرد: چشم انداز سازمان در دست تدوین است و یکی از اولویت های اصلی ما در حوزه اشتغال زایی است و امیدواریم در سال های آینده در بخش آموزش زنان توانمند هر استان گام هایی اساسی برداشته شود. سازمان زنان حزب و اعتدال توسعه تا حدود شش ماه پیش در قالب یک کمیته فعالیت داشت، اما اکنون به عنوان یک سازمان با تشکیلات خاص به فعالیت های مختلف برای توسعه جایگاه زنان و توانمندسازی آنان می پردازد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدیدعضویت در خبرنامه فرصت امروز

با عضویت در این خبرنامه از آخرین مطالب روزنامه مطلع خواهید شد.

Please wait

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی